Fundacje inicjatyw międzynarodowych i europejskich

twarze swiat rozne narody

Nikt nie jest samotną wyspą – to stwierdzenie, które jak mantra powtarzane jest nam na każdym kroku. Choć brzmi to jak wytarty slogan, to w rzeczywistości właśnie na takim założeniu opiera się współczesna cywilizacja. Nowoczesne fundacje starają się pomagać ludziom na całym w świeci w realizacji różnych inicjatyw. Niektóre z nich dotyczą nauki, inne służą tolerancji, a jeszcze inne kształtują zmysł przedsiębiorczości. Przed Wami 5 fundacji, które warto znać.


1. Centrum Europy

centrum europy logo

Pełna nazwa jest oczywiście nieco dłuższa i brzmi: Fundacja Inicjatyw Międzynarodowych i Obywatelskich „Centrum Europy”. To organizacja, która skupia wiele podmiotów w Europie Środkowej. Przede wszystkim zajmuje się wspieraniem rozwoju młodzieży, wymianami studentów i współpracą z niezależnymi stowarzyszeniami. Centrum Europy zajmuje się również promocją Polski za granicą. Warto zwrócić uwagę na „Projekt Warszawa”, w ramach którego wydano wiele wartościowych publikacji i proponowano interesujące wycieczki po stolicy dla wszystkich, którzy przybyli do naszego kraju.

2. Reaxum

reaxum log

Międzynarodowa fundacja Reaxum działa na rzecz zacierania różnic w dostępie do wiedzy, nauki i pracy. Współpracuje z ludźmi wykluczonymi i niepełnosprawnymi, umożliwiając im pełniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Reaxum współpracuje z lokalnymi przedsiębiorcami i władzami, zachęcając ich do tworzenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnym. Fundacja organizuje także specjalne szkolenia, które podnoszą kwalifikacje zawodowe i wpiera paraolimpijczyków.

3. Fundacja Solidarności Międzynarodowej

fundacja solidarności międzynarowej

To bardzo ważna fundacja, która wspiera powstawanie struktur demokratycznych w krajach, które przechodzą transformację. Organizacja wspiera także funkcjonowanie lokalnych demokracji. Jej główne działanie opiera się na udzielaniu dotacji i współpracy z innymi stowarzyszeniami. Jednym z terenów jej działań jest Białoruś.

4. Międzynarodowa Fundacja Młodzieży (IYF)

IYF logo

To jedna z największych fundacji edukacyjnych na świecie. Działa w 78 krajach i skupia aż 175 organizacji. Jakie są jej główne założenia? Przede wszystkim poprawa jakości kształcenia na świecie, kształtowanie wartościowych umiejętności u młodzieży, a także wspieranie obywatelskich projektów. IYF działa na rzecz stworzenia społeczeństwa obywatelskiego, które będzie odpowiedzialne za losy regionów, jak i świata.

5. Fundacja Edukacji Międzynarodowej

Fundacja Edukacji Międzynarodowej

FEM powstała w 1998 we Wrocławiu i już od samego początku starała się wspierać edukację międzynarodową i osoby szczególnie uzdolnione. Fundacja stara się kształtować ciekawość świata i tolerancje wśród swoich podopiecznych. FEN tworzy szkoły społeczne, w których uczyć mogą się Polacy, jak i obcokrajowcy razem. Dzięki takim projektom fundacja chce poszerzać świadomość kulturową.

1 komentarz

  1. Sporo jest tych fundacji. I naprawdę każdy może u nich uzyskać realną pomoc, czy prowadzą tylko działalność informacyjną/edukacyjną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.