Fototapety, hit czy kit? Gdzie fototapety sprawdzają się najbardziej?

Fototapeta

Fototapety to jeden z najbardziej kontrowersyjnych sposobów na aranżację ścian – posiadają równie wielu zwolenników, co przeciwników, a w każdej z tych opinii można znaleźć nieco prawdy. W jakich sytuacjach fototapeta to kit? A kiedy stanowić będzie oryginalną ozdobę w domu? Podpowiadamy.

Jak wybrać fototapetę?

W przypadku wyboru fototapet istnieje naprawdę cienka granica pomiędzy dobrym gustem, a kiczem, dlatego warto zastanowić się nad tym, na co zwracać uwagę podczas ich zakupu. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że dostępne są trzy rodzaje fototapet, które można zobaczyć na www.homebook.pl/produkty/fototapety.

Najtańsze są fototapety foliowe, które drukowane są na folii samoprzylepnej, a ich jakość w głównej mierze zależy od jakości użytych materiałów. Co jest istotne, nie można jej naklejać na nierównych ścianach lub w miejscach, gdzie narażona jest na tarcie – w innym wypadku szybko będzie wymagać wymiany…

Bardziej wytrzymałe i grubsze są fototapety lateksowe, które można nakładać w każdym pomieszczeniu, a papier na którym są nadrukowane, pozwala ścianie oddychać. Zarówno w przypadku fototapety foliowej, jak i lateksowej, warto je dodatkowo laminować, co zwiększa ich trwałość.

Najbardziej trwałym, ale też najdroższym rozwiązaniem są fototapety winylowe. Mogą być montowane nawet na nierównych ścianach, zakrywając ich chropowatość, czy drobne zarysowania, choć samo jej przyklejanie będzie trudniejsze, niż w poprzednich przypadkach. Co więcej, są odporne na mycie. Jednak fototapety winylowe nie pozwalają ścianie oddychać, dlatego nie powinny być nakładane na dużych powierzchniach.

Musisz też wiedzieć, że możesz zakupić gotową fototapetę, wybraną spośród szerokiej oferty sklepów wnętrzarskich lub zaprojektować własną dekorację na podstawie wybranego zdjęcia/grafiki.

Fototapety w pokoju dziecięcym

Trudno jest polemizować ze stwierdzeniem, że fototapety najlepiej sprawdzają się w pokojach dziecięcych – dzięki nim można nadać pomieszczeniu indywidualnego, czy bajkowego charakteru. Równie dobrze wyglądają tapety przedstawiające scenę z ulubionego filmu animowanego, jak i wielkie mapy świata ze zwierzątkami charakterystycznymi dla danych rejonów. Wybór wzorów i zdjęć jest tak naprawdę bardzo duży, co sprawia, że w dowolny sposób można spersonalizować pokój dziecięcy.

Fototapeta w pokoju dziecięcym

Fototapety w sypialni

Kolejnym pomieszczeniem, w którym najczęściej montuje się fototapety, jest sypialnia. Uważa się, że to jeden z najbardziej ciekawych sposobów na aranżację ściany, przy której znajduje się zagłówek łóżka. W tym wypadku kluczowym elementem, decydującym o tym, czy to rozwiązanie będzie hitem, czy kitem, jest dobór odpowiedniego zdjęcia.

Zdjęcie przedstawiające Most Brookliński, angielski autobus, czy Wieżę Eiffela dawno przestały być modne, dlatego warto postawić na coś innego. A że w prostocie tkwi siła, do sypialni najlepszym wyborem jest fototapeta przedstawiająca naturę – widok na plażę i spokojny ocean, światło księżyca odbijające się w tafli morza, czy pogrążony we mgle las o świcie to strzał w dziesiątkę. Ważne jest to, aby grafika na tapecie była w stonowanych, uspokajających barwach – sypialnia to nie miejsce na ekstrawagancję, pomieszczenie to powinno być przede wszystkim przytulne i sprzyjać odpoczynkowi.

Fototapeta w sypialni

Fototapety w salonie

W przypadku salonu istnieje pełna dowolność w wyborze fototapet. Mogą to być zdjęcia ulubionych miejsc na świecie, abstrakcyjne wzory, czy fotografie przedstawiające naturę, np. drzewa, kwiaty lub dmuchawce. Marzy Ci się cegła na ścianie w pokoju dziennym, ale przez to stracisz cenne centymetry w już i tak za małym pomieszczeniu? Postaw na realistyczną fototapetę, dzięki której osiągniesz pożądany efekt. Przy pomocy fototapety można też przedstawić swoje zainteresowania.

Fototapeta w salonie

 

A co z kuchnią, łazienką i przedpokojem? Tu już trzeba być bardziej ostrożnym, ponieważ nie jest trudno otrzeć się o kicz. Obecnie fototapety w łazienkach kojarzą się głównie z ubikacjami na nowoczesnych dworcach lub w galeriach handlowych, a w kuchni najczęściej nie ma na to po prostu miejsca. Przedpokój natomiast jest najczęściej długim i wąskim pomieszczeniem, które można dodatkowo optycznie pomniejszyć przez zastosowanie nieodpowiedniej grafiki. Dlatego jeśli nie masz pewności, co do swojej aranżacji, poprzestań na wyborze fototapet do sypialni, salonu lub pokoju dziecięcego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.