Zabytkowe meble w biurze. Jak urządzić gabinet w stylu kolonialnym?

meble w stylu kolonialnym

Stare meble przywodzą na myśl dawne czasy, owiane nutką melancholii. Nostalgia, która unosi się wokół przedmiotów, pochodzących z zamierzchłych czasów sprawi, że wnętrze naszego biura czy domu nabierze innego, głębszego charakteru. Tak w każdym razie na pewno będzie w przypadku stylu kolonialnego.

Zabytkowe meble kolonialne – czyli jakie?

Kto z nas, oglądając przygody Indiany Jonesa, nie zapragnął kiedyś posiadać gabinetu podobnego stylem do tego, w jakim przesiadywał słynny archeolog? Wnętrza związane ze stylem kolonialnym to wspomnienia książek takich jak „Pożegnanie z Afryką”, wyobrażenie widoku dawnych plantacji i melodia utworów śpiewanych przez słynnych twórców fado. Tak urządzony gabinet będzie budził tęsknotę za podróżami – ale może też pobudzać kreatywność i motywować nas do podejmowania wyzwań.

podobne:  Aparat słuchowy na baterie czy akumulator – jaki wybrać?

Meble w stylu kolonialnym to wszystkie te, które kojarzą się z podróżami, odkryciami archeologicznymi i końcówką XIX wieku. Będą to więc globusy, elementy wykonane z kości słoniowej, rzeźby na ścianę i stare mapy. Prawdziwy styl kolonialny był domeną europejskiej klasy wyższej zafascynowanej podróżami, która pamiątkami z ówczesnych kolonii dekorowała swoje domy. Dziś, styl kolonialny powraca w nieco bardziej moedernistycznej odsłonie.

Skąd wziąć zabytkowe meble w stylu kolonialnym?

Jeśli będziemy mieli szczęście, możemy natrafić na prawdziwy relikt z okresu mody kolonialnej. Stara komoda lub biurko może jednak kosztować krocie – zwłaszcza, że styl kolonialny był popularny za granicą, a do Polski meble kolonialne musiały być sprowadzane od naszych angielskich „sąsiadów”, często różnymi drogami. Meble stylizowane na kolonialne również mogą nie mieć już tego samego charakteru – nie kupimy dzisiaj legalnie mebli czy artefaktów rzeźbionych z kości słoniowej.

podobne:  Modnie nie tylko na boisku, buty sportowe Nike Air Force nie tylko dla koszykarzy

Jednak zabytkowe meble, które chętnie były kupowane w okresie kolonialnym przez Europejczyków, mały w sobie orientalny rys i tworzone były według konkretnej mody. Ta stylizacja przetrwała do dziś – kupując meble sprowadzane z orientalnych krajów, jest duża szansa, że wprowadzisz do swojego biura styl kolonialny w najlepszym wydaniu. Takie meble możesz znaleźć na aukcjach internetowych czy w sklepach z antykami.

Materiały na meble w stylu kolonialnym

Dzisiaj moda kolonialna to również styl eko. Modne będą takie materiały jak bambus czy rattan – dodadzą one wnętrzom lekkości. Na podłodze można położyć ceramiczne płytki lub egzotyczne gatunki drewna, typu heban. Bambus nie nada się na podłogę, ale można wykorzystać go do zrobienia parawanu lub innych elementów dekoracyjnych. Sprawdzą się także wszystkie kamienie, szlachetne i półszlachetne, najlepiej związane z orientem – takie jak opal czy jaspis. Styl kolonialny to przede wszystkim podróże i wszystko, co nim pachnie i smakuje.

podobne:  Gdzie potańczyć w Warszawie? Polecane dyskoteki, kluby muzyczne w stolicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.