Po ile i gdzie sprzedać zabytkowe meble?

Meble, antyki

Antyki to nie lada gratka dla kolekcjonerów i miłośników wszystkich przedmiotów „z duszą”. Moda na vintage ma się dobrze i święci tryumfy co najmniej od kilku lat. Jeśli więc masz w domu zabytkowe meble, które chcesz sprzedać – przeczytaj poniższy artykuł.

Meble zabytkowe – co wpływa na ich cenę?

Antyki mogą być piękne i wykonane z najlepszych materiałów, mogą być również nieco zniszczone lub wybrakowane. Każdy z tych wariantów ma szansę na uzyskanie wysokiej ceny u kupującego. Cenę mebla szacuje się bowiem na podstawie wielu czynników.

Pierwszym z nich będzie na pewno rok produkcji przedmiotu, przy czym należy pamiętać, że sam rocznik nie zawsze winduje mebel na pierwsze miejsce w rankingu najchętniej kupowanych. Równie ważny jest producent przedmiotu. Jeśli będziesz chciał sprzedać mebel, którego jest na rynku dużo, lub który był niegdyś popularny, cena będzie niższa; zupełnie inaczej sprawa będzie się przedstawiać w przypadku unikatu lub produktu, który został wykonany przez producenta znanego z profesjonalizmu i dokładnego wykończenia przedmiotów.

podobne:  Co można kupić na targu staroci? Zabytkowe meble, stare garnki, sztućce, antyczna biżuteria…

Przy oszacowaniu ceny przedmiotu, ważny jest także jego ostateczny stan. Im mniej zniszczony mebel, tym wyższa będzie jego cena.

Gdzie i jak wycenić zabytkowe meble?

Może się zdarzyć, że znajdziesz w swoim domu zabytkowy mebel, jednak nie masz pojęcia, z jakiego roku lub okresu czasu pochodzi. Co w takim przypadku możesz zrobić?

Najlepiej jest wtedy skontaktować się z rzeczoznawcą, który pomoże oszacować koszt danego przedmiotu. O tego rodzaju rzeczoznawcę możesz spytać między innymi w antykwariacie lub sklepie z antykami. Wycena przedmiotu wykonana przez specjalistę może być prowadzona w dwóch wariantach – podstawowym i poszerzonym. Pierwszy przewiduje takie usługi jak identyfikacja zabytkowego przedmiotu, oszacowanie daty lub przedziału czasowego jego produkcji oraz szacunkową wartość rynkową. Drugi poszerzony jest również o ustalenie techniki, według jakiej wykonany jest przedmiot.

podobne:  Tapety klasyczne - powrót do sprawdzonych motywów

Jeśli natomiast mamy te wszystkie informacje, możemy sami pokusić się o wycenę zabytkowego mebla. Jak to zrobić? Meble mają różne ceny; niektóre osiągają zawrotne sumy na aukcjach, inne są umiarkowane. Warto zajrzeć do internetowych sklepów z antykami, znaleźć podobny przedmiot i według niego wybrać przedział cenowy dla swojego mebla.

Gdzie sprzedać zabytkowe meble?

Kiedy wycenisz już swój mebel, warto wybrać dobre miejsce, gdzie dostaniesz za swój antyk uczciwą cenę, a sprzedawca nie będzie chciał znacząco jej zaniżyć. Gdzie możesz sprzedać swój antyk?

Dobrym i prestiżowym miejscem są wszystkie sklepy z antykami oraz domy aukcyjne. Te ostatnie mogą być naprawdę intratnym kanałem sprzedaży dla Twojego mebla, ponieważ zawsze możesz trafić na konesera, który urzeczony pięknem przedmiotu znacząco podbije cenę do góry.

podobne:  Zabytkowe meble w biurze. Jak urządzić gabinet w stylu kolonialnym?

Gdzie jeszcze możesz sprzedać antyki? Internet również jest dobrym miejscem. Istnieje wiele serwisów, gdzie ludzie kupują i sprzedają meble i inne starocie – warto jednak mieć na uwadze, aby wybrać miejsca, które są tematyczne i nie oferują sprzedaży wszystkich rodzajów używanych przedmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.