Co to są implanty stomatologiczne?

Gabinet dentystyczny

Implanty stomatologiczne, albo inaczej implanty zębowe, to mówiąc najprościej zabieg, w wyniku którego uzupełnia się utracone zęby, zastępując je sztucznymi. Powody, dla których decydujemy się na takie rozwiązanie jest kilka, czym jednak są implanty, co je charakteryzuje i czy różnią się czymś od siebie? Czy są bezpieczne? I czy w ogóle warto inwestować w implanty stomatologiczne?

Czym jest implant zębowy?

Mówiąc dokładniej implant stomatologiczny to nie tyle nowy, sztuczny ząb, co tytanowa śruba zastępująca korzeń zębowy i przytwierdzająca ząb do szczęki. Dlaczego śruba jest tytanowa? Powód jest prosty – to jeden z metali, który jest tolerowany przez ludzki organizm, dzięki czemu tak zainstalowany implant nie szkodzi naszemu zdrowiu z powodu obecności ciała obcego, przy okazji w czasie gojenia zrasta się z kością, stając się naturalną częścią zęba. a na jego podstawie można później wykonać zabieg protetyczny czy to korony, mostu bądź protezy zębowej.

podobne:  Rawlplug, historia znanego producenta zamocowań i narzędzi

Czy implanty stomatologiczne są bezpieczne?

Implanty stomatologiczne to jeden z najnowocześniejszych zabiegów, jednocześnie uznawany za najbardziej naturalny, gdy chodzi o zastępowanie utraconych zębów ponieważ zapewnia komfort pacjentowi, który nie odczuje różnicy między prawdziwym a sztucznym zębem. Implanty zachowują funkcjonalność, wygląd oraz odczucia takie same jak w przypadku naturalnego uzębienia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że implanty stomatologiczne to specjalizacja, dlatego warto wybrać dobrego stomatologa (przykład: smigiel.net/zabiegi/implanty/), który ustali najlepszą z możliwych metod, odpowiednią dla nas.

Jakie są rodzaje sztucznych zębów?

Implant stomatologiczny jest korzeniem dla sztucznego zęba, który zostanie do niego przytwierdzony, a koron zębowych jest kilka rodzajów. Wyróżniamy korony: metalowe, akrylowe, metalowe licowane akrylem, ceramiczne, metalowe licowane porcelaną oraz cyrkonowe. Korony różnią się materiałem wykonania oraz stopniem trwałości. Wybór odpowiedniej korony jest bardzo ważny, jeżeli chcemy aby ząb mógł nam służyć przez lata, tym bardziej, że jest to stałe uzupełnienie, a koronę może usunąć tylko stomatolog. Efekty leczenie są widoczne od razu i jest to bardzo pozytywna zmiana.

podobne:  Zamocowania termoizolacji dachów płaskich, jak się w tym odnaleźć?

Implant zębowy przed i po zabiegu

Jak przebiega zabieg wstawiania implantów stomatologicznych?

Sam zabieg nie jest jakoś specjalnie skomplikowany i składa się z trzech podstawowych etapów, jakimi są wszczepienie implantu, wkręcenie śruby oraz zamocowanie sztucznego zęba. Wszczepienie implantu polega na wywierceniu otworu w kości oraz wkręceniu implantu, po tym zabiegu następuje przerwa na zagojenie się rany i zintegrowanie się implantu z kością, następnie wkręca się śrubę, w celu przyspieszenia gojenia rany, a po upływie dwóch tygodni następuje ostatni etap, którym jest umocowanie sztucznego zęba. Całość zabiegu i jego podział na etapy trwa trochę czasu, ale jest to konieczne dla prawidłowego przebiegu zakładania implantu.

Dla kogo są implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne są bardzo popularnym rozwiązaniem, które może być stosowane u każdego niezależnie od wieku, wyłączając dzieci. W przypadku utraty zęba czy to w wyniku choroby, czy przez uszkodzenie fizyczne w wypadku i mogą być wykonywane zarówno pojedynczo, jak i w większej ilości. Oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu i zalicza się do nich niektóre choroby, jak choroby serca, choroby kości, leczenie onkologiczne, immunologiczne, a nawet niektóre choroby psychiczne. Jest również kilka innych przeciwwskazań, jednak obowiązkiem lekarza jest przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu i ocenienie czy stan pacjenta nie jest przeszkodą do wszczepienia implantu.

podobne:  Zamocowania w budownictwie - podział, kategorie i przykłady zamocowań

komentarze: 2

  1. Zawsze myślałam, że implant to sam ząb, a to w sumie korzeń. A korona zastępuje białe ząbki. A czy podczas takiego zabiegu daje się znieczulenie? Bez niego to w sumie musiałoby to chyba bardzo boleć, co?

  2. Jasne że pacjenta znieczulają, kto by dał radę :O Takie zabiegi dają ludziom dużo satysfakcji, po zakończeniu leczenia potrafią się wreszcie śmiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.