Rawlplug, historia znanego producenta zamocowań i narzędzi

narzędzia

Firma Rawlplug jest producentem zamocowań i narzędzi. Chcesz poznać jej historię? Dowiedzieć się, jak i kiedy zaczęła swoją działalność, jak ją prowadziła, aby w efekcie dotrzeć dzisiaj do miejsca, w którym jest? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Zanim powstał Rawlplug…

Jak czytamy na rawlplug.com, początków działalności firmy Rawlplug należy upatrywać w latach 1887-1897 w Anglii. To właśnie nad Tamizą bracia Rawlings prowadzili swoją działalność. Była to mała firma elektryczno-budowlana. Panowie specjalizowali się zwłaszcza w hydraulice. Na co dzień przeprowadzali remonty i modernizacje budynków.

W 1910 roku John Joseph Rawlings otrzymał zlecenie od British Museum. Jednak przeprowadzenie remontu nie było łatwe. Okazało się, że konieczny jest taki montaż instalacji elektrycznej, by nie była ona widoczna. Władze British Museum chciały, by zamontowana ona była w jak najbardziej dyskretny sposób. John Joseph Rawlings myślał nad rozwiązaniem tak długo, aż wymyślił to, co dzisiaj określane jest mianem kołka rozporowego.

podobne:  Zamocowania w budownictwie - podział, kategorie i przykłady zamocowań

Jego wynalazek wykonano z juty namoczonej w płynie powstałym z mieszaniny krwi zwierzęcej i kleju. Taka rurka po włożeniu w ręcznie wywiercony otwór i pod wpływem śruby, jaką w nią wkręcano – rozprężała się. Dzięki temu możliwe było lepsze umocowanie w wyniku zwiększenia siły nacisku.

Instalacja w British Museum zawisła na ścianach, bez konieczności ich niszczenia, a John Joseph Rawlings zadbał o to, by opatentować swój wynalazek (numer 22680/11). Nie trzeba było długo czekać, aby znalazł zastosowanie w branży budowlanej i odnieść sukces. W 1912 roku dzięki uznaniu ze strony inwestorów, bracia zdecydowali się zarejestrować RAWLPLUG® jako odrębny znak handlowy. Dzięki temu ich produkty nim opatrzone z czasem stały się rozpoznawalne na terenie Wielkiej Brytanii, a później – także całego świata.

podobne:  Mocowania konstrukcji drewnianych, czyli popularne złącza ciesielskie

Początek firmy Rawlplug

Za właściwy początek działalności firmy Rawlplug uznać należy rok 1919, w którym bracia Rawlings zdecydowali się zmienić nazwę swojego przedsiębiorstwa. To właśnie wtedy powstało The Rawlplug Company Ltd.

Kolejne lata poświęcili na oprocentowywanie nowych rozwiązań, tworzenie nowych produktów, testowanie ich, a następnie – promowanie.

Rozwój marki Rawlplug

Reklamy kołków były tworzone z rozmachem, np. katalogi dostępne były w 80 językach. Z czasem bowiem produkty znane były nie tylko w Europie, ale i w USA, a nawet – w Australii. Dzięki samochodom ekspozycyjnym produkty mogli poznać mieszkańcy wszystkich kontynentów.

Fabryki Rawlplug mieściły się nie tylko w Londynie, ale i w Leeds, Birmingham, Slough, Delft, Kobe, Berlinie, Paryżu, Nowym Jorku i Zurichu. Rozbudowana sieć dystrybucji pozwalała na dotarcie do każdego klienta.

podobne:  Co to są implanty stomatologiczne?

Bracia Rawlings nie poprzestawali na nowych wynalazkach. Oprócz kołka rozporowego, stworzyli również pierwszą kotwę mechaniczną, która spełnia nawet współczesne standardy. Po niej była pierwsza metalowa kotwa, stworzona do zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych, kotwy do wysokich obciążeń.

Z czasem w ofercie Rawlplug pojawiły się nie tylko metalowe zamocowania, ale skorzystano i z nowych technologii, takich jak tworzywa sztuczne. Pojawił się w ofercie Rawlplug także kołek do szybkiego montażu, kotwy wklejane, kotwy mechaniczne XPT i HPT 3 i kołek ramowy, a także kołki fasadowe T-FIX i produkty biernej ochrony przeciwpożarowej budynków.

kotwy

Oczywiście rozwój oferowanych produktów to nie wszystko. Zmieniał się też sposób reklamy, marka trafiała do coraz to nowszych państw. Po śmierci Johna Josepha Rawlingsa Rawlplug stał się własnością polskiego inwestora, lidera w branży zamocowań. Sprawił, że marka na nowo zaistniała na globalnym rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.