Co to jest owulacja? Jak ją rozpoznać?

owulacja

Czym jest owulacja, jak przebiega, jakie są symptomy, czy można określić czas jej występowania? To najczęściej zadawane pytania osób starających się o dziecko. Nie bez powodu, ponieważ moment pojawienia się owulacji, znacznie zwiększa szansę zajścia w ciążę, co opisujemy w poniższym artykule.

Co to jest owulacja?

Owulacja to zamienne określenie terminu „jajeczkowanie”, czyli czas największej płodności kobiety w całym cyklu menstruacyjnym. Krótko mówiąc, jest to najlepszy moment na zapłodnienie. W trakcie owulacji dojrzała komórka jajowa, uwalnia się z pęcherzyka jajnikowego i wędruje w kierunku jajowodu. Jeśli w tym czasie, kobieta odbędzie stosunek płciowy, ma największe szanse na zajście w ciążę. Jeśli para stara się o dziecko, mogą obliczyć dokładny czas wystąpienia owulacji, co zwiększy ich szansę na zapłodnienie komórki.

Jak przebiega owulacja?

Faza owulacji to tzw. dni płodne. Uwolniona komórka jajowa żyje tylko 24 godziny. Jest to czas, w którym plemniki mogą w łatwy sposób dotrzeć do jajeczka, przebić zewnętrzną osłonkę komórki jajowej i dostać się do jej cytoplazmy.

zaplodnienie

Jak sprawdzić dni płodne?

Każdy kobiecy organizm jest inny i inne są jej objawy. Do najczęstszych należą:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • obecność śluzu szyjkowego w pochwie – w okresie dni płodnych w pochwie gromadzi się tzw. śluz płodny o przezroczystej, śliskiej i rozciągliwej konsystencji. Bardzo często kobieta odczuwa w tym czasie mokrość w miejscu intymnym,
  • ból owulacyjny – pojawia się w lewej lub prawej stronie podbrzusza, w okolicy jajnika,
  • plamienie owulacyjne – występują małe plamki krwi widocznie na biel

Jak obliczyć kiedy występuje owulacja?

Dokładne obliczenie czasu wystąpienia owulacji jest dokładnie tym samym, co obliczenie dni płodnych. Przypadają one na 14 dni przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego. Należy mieć jednak na uwadze, że owulacja wystąpi dokładnie w takim czasie, jeśli kobieta ma regularny cykl menstruacyjny trwający 28 dni. W innym wypadku, owulacja może wystąpić później lub wcześniej.

Bardzo pomocne w tym zakresie, będzie sprawdzanie temperatury ciała oraz obserwacja śluzu. Należy też zwracać uwagę na wszelkie zmiany w organizmie, które nie miały wcześniej miejsca. Jeśli te sposoby nie poskutkują, wówczas można wykonać test owulacyjny, dostępny w aptece. Taki test warto wykonać, nie tylko w sytuacji kiedy kobieta ma nieregularne miesiączki i trudniej jej obliczyć czas wystąpienia owulacji, ale jeśli poddawana jest czynnikom mogącym znacząco wpłynąć na jej regularność. Mowa tu o stresie, niezdrowej diecie i trybie życia.


Oczywiście nie ulega wątpliwości, że kobieta starająca się o dziecko powinna znajdować się pod obserwacją lekarza, który przeprowadzi dokładne badania i pomoże stwierdzić co jest przyczyną niepowodzeń i jaką zastosować metodę. Bardzo ważne jest również przyjmowanie odpowiednich witamin, typu witamina E oraz kwas foliowy które pomagają „nastawić” organizm na sporą zmianę.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.