Zobacz

  Albania – co warto zobaczyć?

  Autor dodano 3 października 2016

  Albania, a dokładnie Republika Albanii mieści się w południowo-wschodniej Europie i jest państwem bałkańskim. Jest to również kraj, który często wybierany jest jako kierunek turystyczny i niewątpliwie warto jest go zwiedzić i poznać lepiej. Co warto zobaczyć w Albanii? Jakie atrakcje turystyczne czekają na zwiedzających?

  Berat – miasto tysiąca okien

  Jedno z najstarszych miast Albanii, jednocześnie przez wiele osób uznawane jest jako najcudowniejsze. Miasto jest jak zatrzymane w czasie i z każdej uliczki i budynku wyziera historia minionych wieków. Posiada ono oryginalną i malowniczą architekturę. Oprócz niezwykle ładnych domków, z góry na miasto spogląda także zamek, który wciąż jest zamieszkiwany. Bardzo klimatyczne, wręcz magiczne miejsce. Warto dodać również, że miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Miasto Berat w Albanii

  Kruja – dawne centrum oporu

  Kolejne miasto warte odwiedzenia. Charakteryzuje się przede wszystkim niezwykle bogatą historią i tym, że kiedyś, wieki temu było to centralne miejsce oporu w walce przeciwko Imperium Osmańskiemu. Dowódcą był słynny bohater narodowy Gjergj Katrioti, znany lepiej jako Skanderberg. Znajduje się tam przepiękny odbudowany zamek oraz muzeum. Znaleźć tam można również niezwykły targ, gdzie można dokonać ciekawych zakupów oraz być świadkiem ciekawych zjawisk związanych ze starą tradycją ślubną.

  Saranda – malownicze miasto turystyczne

  Jest to niewielkie miasteczko znajdujące się na południu Albanii, ale jednocześnie przez wielu turystów uznawane za najbardziej urokliwe. Oprócz typowej zabytkowej i malowniczej zabudowy, miasto to zdobyło serca turystów dzięki swoim niezwykłym plażom. Znajduje się tam wiele hoteli i atrakcji turystycznych, w tym niezwykłe podwójne źródło wodne Syri i Kalter zwane Niebieskim Okiem, które zdecydowanie trzeba zobaczyć. Znajduje się ono nieopodal Sarandy, mała wycieczka poza miasto jest jak najbardziej na miejscu.

  Miasto Saranda w Albanii

  Gjirokastra – miasto tysiąca schodów

  Jest to kolejne obok Beratu miasto historyczne, zamknięte w czasie, gdzie przechadzać się można pomiędzy budynkami i architekturą sprzed kilkuset lat. Inna nazwa dla tego miejsca to także „srebrne miasto”, a to za sprawą materiału budowlanego, z którego powstał, czyli białego kamienia. To także niezwykle popularne miasto, które jest najczęściej wybierane przez turystów, przez co jest bardzo licznie oblegane. Gjirokastra jest zbudowana na wzgórzu i bardzo stroma, przez co idąc ulicami zawsze porusza się albo w dół, albo w górę, stąd jej przydomek „miasto tysiąca schodów”.

  Jezioro Szkoderskie i Albańska Riviera

  Jezioro Szkoderskie mieści się tuż obok miasta Szkodra, które jest największym jeziorem w Albanii i graniczy również z Czarnogórą, w tym większa część właśnie tam się znajduje. Jest to miejsce bardzo bogate pod względem flory i fauny. Na jeziorze znajduje się również kilka wysp, gdzie zobaczyć można zabytkowe monastery. Z kolei Riviera to pas wybrzeża ciągnący się odp północnej części parku narodowego po miasto Lokovie na południu. Tamtejsze plaże dorównują urodzie tym Greckim i Chorwackim.

  Plaża w Albanii

  Albania to fascynujące miejsce, z którym można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, miast, zabytków architektury, a także malownicze widoki pięknych jezior, plaż i niezwykłe panoramy. Warto ją odwiedzić, ale zanim się to zrobi, trzeba się przygotować, bo kraj ten oferuje nie tylko niezwykłe miejsca do odwiedzenia, ale także daje możliwość zapoznania się z mieszanką wybuchową, jaką są sami mieszkańcy i ich kultura. Mieszanką, w jak najbardziej pozytywnym rozumieniu.

  2 Comments

  1. Lilia

   4 października 2016 at 11:36

   Pięknie jest w tej Albanii. Moja koleżanka była tam niedawno i wróciła zakochana w tym kraju. Sądzę, że będzie tam coraz więcej turystów teraz.

  2. Paralotnia

   6 października 2016 at 11:37

   Nie byłam w Albanii, a szkoda. Bardzo mi się tam podoba! Musze rozważyć ten kierunek. Może jakiś Bałkan Trip? Hmmm….

  Leave a Reply

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *