Jak zorganizować tanie wakacje, ferie, urlop? Porady dla podróżujących

Wakacje

Nie pojedziesz w tym roku na wakacje, bo budżet cię ogranicza? Chcielibyśmy cię dzisiaj przekonać, że taki problem… to nie problem. Sprawdź nasze rady, jak zorganizować tani wyjazd.

Tanie wakacje – czy możliwe?

Nawet jeśli masz ograniczony budżet, można zorganizować tanie wakacje, czy to w kraju, czy za granicą. O naszych kilku sprawdzonych sposobach napiszemy za chwilę, wcześniej mamy jedną wskazówkę. Porady dla podróżujących w kraju i za granicą zostały zebrane na podsniezka.pl/kategoria/porady-dla-podrozujacych, tam szukaj konkretnych informacji dotyczących wyboru lotniska czy tego, jak spakować się do bagażu podręcznego.

Jako ciekawostkę chcielibyśmy też wspomnieć, że czasami wakacje za granicą mogą cię wyjść taniej, niż nad polskim morzem. Jak to jest możliwe? Wystarczy zastosować się do tych trików.

Wakacje last minute

Na początek, dla rozgrzewki, będzie oczywistość, czyli wakacje last minute. Wiemy jednak, że choć każdy zdaje sobie sprawę z takiej możliwości, to w praktyce rzadko z niej korzysta. Bo ryzyko, bo się nie opłaca. Jak to jest w rzeczywistości?

Najważniejsze, to być elastycznym. Jeśli zaplanujesz konkretny kierunek, to może okazać się, że w pasującym ci terminie faktycznie nie będzie ofert znajdujących się w twoim budżecie. Ale choć w Grecji może okazać się za drogo, to na Cypr czy Macedonię może cię już stać. Druga kwestia to taka, że najniższe ceny można znaleźć dzień/dwa przed planowanym pobytem. Jak się wtedy zorganizować? Być przygotowanym (częściowo spakowanym) na wyjazd i szybko go rezerwować.

Podróżowanie poza sezonem

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na wakacje z biurem podróży, czy organizujesz samodzielnie wyjazd, planuj termin wycieczki poza sezonem. Różnica w cenie między sierpniem a wrześniem jest bardzo duża, a pogoda zwykle taka sama. Dodatkowym plusem jest to, że nie ma aż tylu turystów.

Co ciekawe, ta wskazówka dotyczy w szczególności wakacji last minute. Prawda jest taka, że w sezonie rzadko udaje się znaleźć taką ofertę w korzystnej cenie i wtedy ta opcja faktycznie może być nieopłacalna. Ale poza sezonem ceny drastycznie spadają, a ty na tym korzystasz, wybierając się na upragniony urlop.

Podróżowanie z bagażem podręcznym

Samodzielnie organizujesz wakacje i planujesz lot samolotem? Wiemy, że ceny biletów potrafią być wysokie (ale o tym jeszcze za chwilę), chociaż rozwiązaniem może być podróżowanie wyłącznie z bagażem podręcznym, który jest w cenie biletu, nic za niego nie dopłacasz.

Niedoświadczone osoby pewnie będą się pakować, przepakowywać i potem jeszcze raz przepakowywać, aby ostatecznie ustalić, co naprawdę muszą zabrać, lecz w praktyce jest to możliwe – zwłaszcza jeśli skorzystasz z porad doświadczonych podróżników, które znajdziesz w internecie.

Porównywarki cen lotów/noclegów

Korzystaj zawsze z porównywarek cen lotów oraz noclegów, aby znaleźć jak najtańszą ofertę. I tutaj mamy od razu wskazówkę – nigdy nie sprawdzaj konkretnych terminów, tylko prześledź ceny np. w skali miesiąca. Może się okazać, że bilet na samolot dzień wcześniej od planowanego wylotu jest o kilkaset złotych tańszy, a rezerwacja noclegu na 8, a nie na 7 dni, wyjdzie mniej. Elastyczność w tanim podróżowaniu to podstawa.

Lot samolotem

Wynajem kwater prywatnych

Zapomnij o hotelach, dużych kurortach i postaw na kwatery prywatne. Znajdziesz je z pomocą takich serwisów jak booking.com czy popularny w ostatnim czasie airbnb.pl. Dzięki temu można wynająć zarówno pojedyncze pokoje, jak i całe mieszkania, nierzadko o wiele bardziej klimatyczne i w ciekawszych lokalizacjach, niż cieszące się dużą popularnością hotele.

Ograniczanie wydatków na wakacjach

I ostatnia wskazówka – ogranicz wydatki. Nie kupuj pamiątek, które będą zbierać kurz czy wina, które… równie łatwo dostaniesz w polskim sklepie (ale regionalne, lokalne wino już jak najbardziej). Postaraj się także ustalić, jak często będziesz jeść „na mieście”. Wiemy, że we Włoszech trudno byłoby sobie odmówić pizzy, a w Hiszpanii paelli, ale przecież nie każdy posiłek musisz jeść w restauracji. Jeśli podstawą będzie jedzenie przygotowane samodzielnie, twój budżet powinien udźwignąć takie drobne przyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.