Urządzanie kuchni krok po kroku

Funkcjonalnie urządzona kuchnia

Czy lodówka powinna stać obok piekarnika, czy raczej jak najdalej od niego? Wybrać zmywarkę do zabudowy, a może wolnostojącą? Lepsze będą meble w stylu tradycyjnym, czy może postawić na nowoczesność? Zamawiać gotowy zestaw, czy zlecić wykonanie mebli na wymiar? Przed takimi dylematami staje każdy, kto decyduje się na remont kuchni, bądź urządza się w nowym mieszkaniu. Wraz z obmyślaniem prac remontowych lista pytań się wydłuża…

Jak urządzić kuchnię w bloku?

Kuchnia jest pomieszczeniem, które podczas aranżacji wnętrz stwarza najwięcej problemów. Wiele osób ma kłopot z tym, by zaprojektować kuchnię zgodnie z najnowszymi trendami, ale zarazem funkcjonalnie oraz przytulnie. Dużą trudnością jest także to, że w większości polskich mieszkań i domów pomieszczenie przeznaczone na kuchnię jest zwykle niewielkie – pojawia się zatem problem: jak na tak niedużej przestrzeni zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i to jeszcze w taki sposób, by móc swobodnie przygotowywać posiłki? By prace remontowe przyniosły zamierzony efekt, a kuchnia cieszyła domowników przez długie lata, należy dokładnie przeanalizować i zaplanować każdy z etapów aranżacji. Z pewnością o wiele łatwiejsze będzie urządzanie kuchni z Homebook.pl, ponieważ gotowe projekty mogą stanowić wspaniałą inspirację, zwłaszcza, jeśli w obliczu remontu nie mamy pojęcia, jaki styl najbardziej nam odpowiada i nie jesteśmy na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami, stosowanymi w aranżacji wnętrz.

podobne:  Apartamenty w Zakopanem idealne na rocznicę ślubu – zarezerwuj już dziś!

Mała funkcjonalnie urządzona kuchnia

1. Wybór stylu wnętrzarskiego w kuchni

Na początku zastanów się, w jakim stylu pomieszczenie najbardziej odpowiada Twoim gustom oraz pasuje do Twojego trybu życia. Poprzeglądaj gotowe inspiracje w sieci, może znajdziesz aranżację lub rozwiązania, które zechcesz zastosować we własnej kuchni? Do wyboru masz styl nowoczesny, klasyczny, skandynawski, glamour, rustykalny, industrialny, minimalistyczny, vintage, prowansalski, czy art-deco, ale możesz też zdecydować się na mieszankę różnych stylów. Zastanów się,  czy kuchnia będzie służyć tylko do przygotowania posiłków, czy też stanowić będzie centrum życia towarzyskiego i rodzinnego? Czy w kuchni będzie się znajdować stół? Czy będzie ona zamknięta, czy otwarta na salon lub jadalnię? W przypadku otwartej kuchni jej styl powinien być dopasowany do stylu drugiego pomieszczenia.

2. Pomiary kuchni przed remontem

Następny krok, który jest bardzo ważny i którego absolutnie nie można pomijać, to dokładne pomiary pomieszczenia. Zmierz nie tylko długość poszczególnych ścian i ich wysokość, w szkicu (który przyda się przy tworzeniu wstępnego projektu) uwzględnij także położenie okna, grzejnika, lokalizację instalacji elektrycznej, gazowej i wodociągowej.

3. Projekt aranżacji małej kuchni

Jeśli wiesz już, w jakim stylu będzie Twoja przyszła kuchnia i jesteś zdecydowany na remont, należy wykonać wstępny projekt. Zastanów się, czy instalacje są odpowiednio rozmieszczone i pozwolą na wygodne ustawienie sprzętów i mebli. Przeanalizuj, ile szafek będzie Ci potrzebnych, jakiego będą one rodzaju, jaką zajmą powierzchnię. Dolicz miejsce potrzebne na instalację kuchenki, zmywarki i innych urządzeń AGD. Weź pod uwagę, że blat roboczy, lodówka, zlewozmywak i kuchenka nie powinny być za bardzo oddalone od siebie, żeby nie trzeba było biegać po całym pomieszczeniu podczas gotowania. Upewnij się, że po rozstawieniu wszystkiego będzie jeszcze dość miejsca na swobodne poruszanie się.

podobne:  Kluby dla 30-latków w Poznaniu

4. Przygotowanie pomieszczenia do remontu

Jeśli nie wprowadzasz się do nowego domu, tylko remontujesz stare wnętrza, przed przystąpieniem do prac remontowych musisz przygotować kuchnię. Urządzanie kuchni należy wówczas rozpocząć od skucia starych płytek, naprawy, wyrównania i wstępnego pomalowania ścian. To także dobry moment na ewentualne przesunięcie elementów instalacyjnych pomieszczenia, wymianę grzejnika i gniazdek elektrycznych. W dalszej kolejności trzeba wybrać materiały oraz przygotować ściany i podłogi. Pamiętaj, że jeśli na podłodze mają znaleźć się drewniane panele, należy je ułożyć na samym końcu prac przygotowawczych, ponieważ wilgoć unosząca się w powietrzu np. po malowaniu ścian może odkształcić panele. Wybierając kolor farby na ścianę w kuchni oraz rodzaj i kolorystykę płytek ściennych i podłogowych, warto mieć już upatrzony konkretny model mebli, ponieważ łatwiej wówczas dobrać spójny styl oraz kolorystykę całości.

5. Wybór mebli i sprzętów kuchennych

Meble oraz sprzęt AGD należy dobierać jednocześnie – od tego bowiem, czy zdecydujemy się na piekarnik i zmywarkę wolnostojące, czy na takie do zabudowy, zależy, jakie rozwiązania będą nam potrzebne w naszych meblach. Możemy wybierać wśród mebli gotowych – takie będą tańsze, otrzymamy je szybciej, a efekt końcowy łatwiej wyobrazić sobie, patrząc na gotowy egzemplarz – ale lepszym rozwiązaniem będą meble na wymiar, ponieważ można wówczas maksymalnie wykorzystać kuchenną powierzchnię użytkową oraz zastosować wszystkie rozwiązania, które nam odpowiadają. Pamiętaj, że meble kuchenne muszą nie tylko ładnie wyglądać i być trwałe, ale także mieć odpowiednią pojemność, by pomieścić wszystkie zapasy żywności, garnki, zastawę stołową i sprzęty oraz gadżety niezbędne podczas gotowania. Jeśli sprzęty AGD będą zlokalizowane w taki sposób, iż będą widoczne dla osób przebywających w kuchni, warto zakupić urządzenia z jednej kolekcji. Mikrofalówka, toster i czajnik elektryczny w tym samym stylu i w tej samej kolorystyce będą wyglądać zdecydowanie lepiej niż pojedyncze egzemplarze skompletowane na zasadzie przypadku.

podobne:  Gdzie potańczyć w Warszawie? Polecane dyskoteki, kluby muzyczne w stolicy

6. Najmodniejsze dodatki kuchenne

Pamiętajmy, iż to dodatki nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter, podkreślają styl i czynią wnętrze przytulnym i pięknym. Urządzanie kuchni nie kończy się zatem w momencie wstawienia mebli i sprzętów. Należy dobrać odpowiednie firanki lub rolety, ustawić na parapecie dekoracyjne doniczki z ziołami, wybrać pasujące do wnętrza ściereczki kuchenne. Wnętrze dopieszczone detalami nabiera wyrazu i sprawia, że o wiele chętniej w nim przebywamy.

komentarze: 2

  1. Super jest takie urządzeni kuchni. Ja sama sobie wszystko projektowałam. A meble zamawiałam na wymiar i też rozrysowywałam wszystkie szafeczki sama. Wyszło super!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.