Jak żyć po stracie bliskiej osoby?

Świece

Gdy umiera bliska osoba, cały świat zaczyna się nam walić. Jesteśmy źli, zdezorientowani, uważamy że spotkała nas wielka niesprawiedliwość. Każdy przeżywa stratę inaczej, jedni lepiej, inni gorzej, każdy jednak musi przez to przejść, co wiąże się przejściem przez kilka etapów żałoby.

Co to jest żałoba?

To nic innego jak okres następujący po śmierci bliskiej nam osoby i składa się z wielu czynników, takich jak nasze reakcje, zachowanie i postrzeganie wszystkiego wokół. Wiąże się nie tylko ze śmiercią, ale i innymi trudnymi dla nas sytuacjami, jak rozstanie, związane z rozwodem, albo uwięzieniem. Żałoba dotyczy nie tylko cierpienia po stracie człowieka, ale również cennego dla nas przedmiotu bądź zwierzęcia.

Smutna kobieta

Etap pierwszy żałoby

Dochodzi do szoku, nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że mogło dojść do czegoś podobnego. Jesteśmy wtedy otępiali i niezdolni do racjonalnego logicznego myślenia. Etap ten występuje bezpośrednio po stracie i zazwyczaj trwa dość krótko. Oprócz otępienia i niedowierzania może nastąpić także rozpacz i gniew połączone z niekontrolowaniem emocji, które mogą być bardzo gwałtowne.

Etap drugi żałoby

Jest to tak zwana właściwa żałoba. Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że odczuwamy wówczas smutek, który jest dominującym uczuciem. Smutek, żal, odczuwanie pustki i samotność. Najczęściej zamykamy się we własnym żalu i odcinamy od innych. Wszystko przypomina nam o stracie, a my nie jesteśmy w stanie przestać wracać do wspomnień. Objawia się dużą drażliwością oraz skłonnością do płaczu. Ten etap może trwać od kilku miesięcy to nawet kilku lat.

Etap trzeci żałoby

Akceptacja i ostateczne ukojenie. Wiąże się to z powolnym wracaniem do normalności, kiedy to napady smutku stają się coraz rzadsze. Zaczynamy przystosowywać się do nowych warunków, a wspomnienia zmarłej osoby przestają wywoływać taki ból. Nasze życie wraca do normalności i zaczynamy iść do przodu. Może pojawiać się nadzieja, a nawet radość.

Kiedy następuje akceptacja po śmierci bliskiej osoby?

Każdy przeżywa żałobę inaczej, jedni są w stanie otrząsnąć się szybciej, inni zmagają się z nią przez wiele lat, czasem i całe życie. Najważniejszym etapem w czasie żałoby jest uświadomienie sobie swojej straty i pogodzenie się z tym faktem, bez tego cały proces żałoby nie może być ukończony, a wtedy bardzo łatwo wpaść w depresję.Trzeba zaakceptować rzeczywistość i wszystkie zmiany, jakie się z tym wiążą.

Żeby przejść przez żałobę bardzo ważne jest również wyrażenie bólu po naszej stracie, ukrywanie go może zdecydowanie przedłużyć proces dochodzenia do normalności. Aby uwolnić się od bólu nie można go unikać, trzeba go doświadczyć i uzewnętrznić. Ostatecznie dążymy do tego, by przyzwyczaić się do rzeczywistości, w której nie ma już ukochanej osoby.

Zakończenie żałoby

Należy dać upust swojej rozpaczy i jeżeli chce się nam płakać – róbmy to, powstrzymywanie się może tylko nam zaszkodzić. Płacz nie jest oznaką słabości i nie powinno się tego wstydzić. Nie powinno się też izolować od ludzi, to ważne, by móc się podzielić swoimi uczuciami z innymi, dlatego warto też prosić o pomoc, nawet w najprostszych czynnościach, można także skorzystać z grup wsparcia. Najważniejsze jest jednak to, by dać sobie czas na doświadczenie bólu i ukojenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.