Berberyna: suplement z szeregiem prozdrowotnych korzyści

dziewczyna skacze na plaży

Wielu naukowców uważa, że związek znany jako berberyna jest jednym z najefektywniejszych naturalnych suplementów. Ma niezwykłe właściwości prozdrowotne, wpływając na nasz organizm na wielu poziomach. Udowodniono m.in., że berberyna obniża poziom cukru we krwi, wspomaga odchudzanie i poprawia pracę serca. Co warto o niej wiedzieć? Wskazujemy najważniejsze zalety suplementacji berberyną.

Czym jest berberyna?

Berberyna (www.auraherbals.pl) to związek, który można pozyskać z kilku różnych roślin, ale najczęściej pochodzi on z krzewu, od którego wzięła się nazwa tej substancji, czyli berberysu. Pod względem naukowym należy do klasy związków zwanych alkaloidami. Ma żółty kolor i kiedyś często była używana jako barwnik. Berberyna wyróżnia się długą historią stosowania w tradycyjnej medycynie chińskiej, gdzie wykorzystywano ją do leczenia przeróżnych dolegliwości. Dziś nauka coraz częściej potwierdza prozdrowotne właściwości tego wyjątkowego związku.

W jaki sposób berberyna może działać na nasz organizm?

Berberyna nie tylko ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, ale może również pomóc w zmniejszeniu oporności na insulinę, która jest cechą charakterystyczną cukrzycy typu 2. Z biegiem czasu wysoki poziom cukru we krwi uszkadza tkanki i narządy organizmu, prowadząc do różnych problemów zdrowotnych. Naukowcy zauważają, że przyjmowanie berberyny jako środka wspomagającego inne metody leczenia cukrzycy może być korzystne dla chorego. Jej skuteczność jest porównywalna z popularnym lekiem – metforminą. Warto jednak pamiętać, by każdą suplementację skonsultować najpierw z lekarzem.

Wspieranie walki z cukrzycą to jednak nie jedyna zaleta berberyny. Badania wykazują również, że związek ten pomaga w obniżaniu poziomu złego cholesterolu u niektórych osób. Berberyna może być także skuteczna jako suplement odchudzający – łagodnie wpływa na gubienie zbędnych kilogramów. Naukowcy uważają, że utrata wagi spowodowana jest poprawą działania hormonów regulujących tkankę tłuszczową, takich jak insulina, adiponektyna i leptyna.

Wśród innych korzyści zdrowotnych, wynikających z suplementacji berberyny, wymienia się m.in.: ograniczenie ryzyka pojawienia się i rozwinięcia różnych rodzajów nowotworów, zwalczanie szkodliwych mikroorganizmów, takich jak: bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, wspieranie walki z depresją, zmniejszenie ryzyka zgonu u pacjentów z niewydolnością serca, a także przeciwdziałanie gromadzeniu się tłuszczu w wątrobie, co chroni przed niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby.

Na koniec warto dodać, że berberyna ma właściwości antyoksydacyjne, co wspomaga usuwanie nadmiaru wolnych rodników z organizmu. Obok tak wielu zalet trudno przejść obojętnie, dlatego coraz szersze grono osób sięga po suplementy, zawierające ten wyjątkowy składnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.