Pompy ciepła — zalety. Dla kogo pompa ciepła?

Pompa ciepła

Gdy szuka się w miarę taniego i skutecznego sposobu na ogrzewanie domu, jedną z dostępnych alternatyw jest wykorzystanie pompy ciepła. Czym jednak ona jest? Jakie są jej wady i zalety? Dla kogo przeznaczona jest pompa ciepła?

Czym jest pompa ciepła?

Pompy ciepła to alternatywne źródło energii grzewczej obok standardowych rozwiązań jak gaz, olej czy elektryczność. Jej działanie jest stosunkowo proste i opiera się na podstawowych zasadach fizyki, czyli wspomaga naturalne przemiany jak parowanie, sprężanie, skraplanie i rozprężanie. W tym celu potrzebuje tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej, której dostarcza napęd sprężarki.

Cały układ jest zamknięty i sprowadza się do ciągłej przemiany z postaci ciekłej na gazową i odwrotnie. Parownik odbiera energię z dolnego źródła (np. gruntu), skrapla ją i unosi, przez co zostaje zassana przez sprężarkę i poddana sprężeniu, ulegając dalszej przemianie do postaci gazowej. W ten sposób zostaje oddana energia do źródła górnego, gdzie następuje ponowne skroplenie i obniżenie ciśnienia i powraca znów na dół.

podobne:  Alkohol w diecie Dukana

Zalety pompy ciepła

Działanie pompy ciepła jest stosunkowo proste, jakie są jednak jej zalety dla ewentualnych użytkowników? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na koszty, a pompa ciepła to zakup, który zwraca się w ciągu kilku lat (wg Eco-Team). Łatwo można ją zamontować w dowolnym budynku lub pomieszczeniu i nie ma konieczności budowania specjalnych pojemników na paliw czy komina, co siłą rzeczy obniża też koszty budowy domu.

Pompy są także bezpieczniejsze, z racji tego, że nie ma tu ryzyka wybuchu czy zaczadzenia. Jest tania w eksploatacji i nie wymaga specjalistycznej obsługi i co ważne, instalacja taka może z powodzeniem funkcjonować nawet przez 50 lat! Nie można też nie wspomnieć o proekologicznych zaletach pompy ciepła, ponieważ w wyniku jej użytkowania nie powstają żadne spaliny.

podobne:  Off Camera, czyli za co kochamy kino niezależne?

Pompa ciepła

Wady pompy ciepła

Mówiąc o zaletach, nie można zapomnieć także o wadach, które mogą być problematyczne dla niektórych osób. Jedną z nich są wysokie koszty zakupu, które znacząco przebijają inne rozwiązania grzewcze. W przypadku pomp czerpiących energie z kolektorów gruntowych i wody może być też wymagane specjalne zezwolenie na budowę. Inna kwestia to uzależnienie działania pomp od energii elektrycznej. Dla niektórych niedogodnością może być także hałas wydobywający się z pracującej maszyny.

Dla kogo pompa ciepła będzie najlepszym rozwiązaniem?

Rosnąca popularność pomp ciepła sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad ich zainstalowaniem w swoich domach czy innych budynkach. Warto jednak wiedzieć, dla kogo to rozwiązanie jest najlepsze. Stosuje się je przede wszystkim w nowym budownictwie, ale często także i w nieruchomościach modernizowanych.

podobne:  Co bada lekarz medycyny pracy? Jakie badania wstępne na jakie stanowisko pracy?

Sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia gazowego. Dodatkowo najlepiej działają one przy współpracy z ogrzewaniem podłogowym i ściennym, a choć możliwe jest podłączenie instalacji z grzejnikami, wymagać to będzie zastosowania stosunkowo niskiej temperatury wody. To dobre rozwiązanie w remontowanych budynkach, gdy nie ma kominów ani konkretnego typu wentylacji. Warto zwrócić też uwagę na zapotrzebowanie cieplne budynku, co pozwoli na lepsze dopasowanie instalacji grzewczej.

To atrakcyjne rozwiązanie przede wszystkim dla domów o większej powierzchni oraz dużej działce, które jednocześnie mają także większe zużycie energii. Pompy ciepła są w stanie znacznie zaoszczędzić, co rzecz jasna jest zaletą pod względem ekonomicznym.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.