Mocowania konstrukcji drewnianych, czyli popularne złącza ciesielskie

Drewniany dach

Złącza ciesielskie są sposobami łączenia poszczególnych elementów w konstrukcjach drewnianych, bez użycia dodatkowych materiałów budowlanych. Dziś jednak odchodzi się od tradycyjnych metod, na rzecz o wiele bardziej wytrzymałych oraz prostszych w użytkowaniu metalowych złączy ciesielskich.

Co to są metalowe złącza ciesielskie?

W tradycyjnym budownictwie złącza ciesielskie były sposobem na połączenie ze sobą dwóch elementów drewnianych jedynie poprzez specjalne nacięcie w elementach łączonych. Wyróżnia się złącze wzdłużne, poprzeczne lub łączące elementy na ich szerokości. Dziś jednak na rynku dostępne są metalowe złącza ciesielskie, które ułatwiają i usprawniają budowę konstrukcji drewnianych.

Metalowe złącza ciesielskie mają formę płytek lub kantowników i wykonane są z wysokiej jakości stali o różnej grubości. Stosuje się je w celu złączenia elementów drewnianych w taki sposób, aby mogły ze sobą „współpracować”.

podobne:  Zamocowania w budownictwie - podział, kategorie i przykłady zamocowań

 

Złącze ciesielskie kątowe

 

To zdecydowanie ułatwia pracę, trzeba jednak wiedzieć, jakie złącza ciesielskie stosuje się w konkretnych przypadkach. Dlatego warto sprawdzać na stronach producentów zamocowań budowlanych, takich jak: www.koelnerpolska.pl/produkty/elementy-zlaczne/zlacza-ciesielskie ich zastosowanie, specyfikację oraz sposób montażu.

Jakie są rodzaje mocowania konstrukcji drewnianych?

Złącza ciesielskie mogą różnić się między sobą wymiarami, grubością, czy wielkością i ilością otworów. I choć jest ich bardzo duży wybór, można pogrupować je na kilka typów.

Pierwszym z nich są złącza kątowe, które służą do łączenia elementów drewnianych pod kątem prostym. Co istotne, przy ich pomocy można połączyć zarówno dwie belki, czy słupy, jak i drewno z betonem. Najczęściej stosuje się złącza kątowe równoramienne, ale mogą być też regulowane.

podobne:  Co to są implanty stomatologiczne?

Złącza płaskie mają postać płytek lub taśm perforowanych. Wykorzystywane są podczas budowy więźby dachowej i można bezpośrednio na nich układać poszycie dachu. Poza tym znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest liniowe zamocowanie.

Podczas budowy konstrukcji drewnianych równie często stosuje się wsporniki belek, dzięki którym można w sposób prostopadły przymocować elementy drewniane. Zazwyczaj wykorzystuje się je do łączenia krokwi. Można też wyróżnić wsporniki belek zewnętrzne, wewnętrzne oraz zewnętrzne dzielone.

Ponadto wykorzystywane są m.in. złącza krokwiowo-płatwiowe, podpórki łat dachowych, czy kotwy murłaty.

Jak montować złącza ciesielskie?

Ważny jest nie tylko odpowiedni dobór złączy ciesielskich, ale także ich parametry techniczne.

Trzeba wiedzieć, że podczas łączenia drewna z betonem należy użyć złączy o wyższej grubości. Należy także zwracać uwagę na sposób rozmieszczenia otworów i wybierać te złącza ciesielskie, które posiadają dużo otworów przy zagięciu, ponieważ łączenie w tym miejscu zapewnia większą nośność.

podobne:  Zamocowania termoizolacji dachów płaskich, jak się w tym odnaleźć?

A w zależności od stosowanych gwoździ, należy w odpowiedni sposób nawiercić otwór. I tak naprawdę od tak mało istotnych z pozoru czynników zależy wytrzymałość całej konstrukcji drewnianej.

 

Jak widać, metalowe złącza ciesielskie mogą w znacznym stopniu przyśpieszyć oraz usprawnić prace. Jednak aby były wykorzystane w efektywny sposób, zawsze trzeba sprawdzać ich specyfikację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.