Jak zagospodarować ścianę w kuchni? Co na ścianę w kuchni?

Aranżącja kuchni

Kuchnia to zdecydowanie najważniejsze pomieszczenie w domu, a co za tym idzie, warto postarać się o to, by urządzić je jak najbardziej praktycznie, z racji tego, że właśnie tam przyrządzamy wszystkie posiłki. Oprócz tego dobrze postawić też na ciekawy design, co pozwoli na stworzenie przytulnej przestrzeni, w której aż chce się przebywać. Dobrze pomyśleć o tym, w jaki sposób można zagospodarować ściany kuchenne i w jaki sposób je ozdobić.

Co na ścianę w kuchni nad blatem?

Jak wiadomo, kuchnia to miejsce, gdzie przyrządza się posiłki, a co za tym idzie, bardzo łatwo o ubrudzenie nie tylko powierzchni takich jak blaty czy stoły, ale też i ściany. Z tego też względu przestrzenie między blatem a szafkami najczęściej zagospodarowane są przez kafelki, choć w dzisiejszych czasach nie jest to już jedyne rozwiązanie. Pomysły na ścianę w kuchni nad blatem odszukasz na wnetrzeistyl.pl, gdzie wymienia się także takie pomysły jak panele szklane, beton architektoniczny, kamień, panele z blachy, czy nawet farbę oraz drewno. Warto znać zalety oraz wady poszczególnych materiałów, zanim się na nie zdecyduje.

Jak zagospodarować ścianę w kuchni?

Najczęściej o gospodarowaniu ścian w kuchni mówi się w kontekście miejsc nad blatami, które z oczywistych względów są najbardziej narażone na czynniki panujące w pomieszczeniu, jak para wodna czy gorąc. Warto jednak przyjrzeć się także ścianom, przy których nie ma kuchennych mebli i szafek. Najczęściej bywa tak, że stara się w miarę jednorodnie ozdobić wszystkie ściany w pomieszczeniu, jednak nie zawsze konieczne jest zastosowanie takich samych materiałów, jak te nad blatami.

Można tu pomyśleć o odpowiedniej farbie, tapecie, kamieniu czy betonie architektonicznym. Ciekawym pomysłem jest także zastosowanie fototapet, a także naklejek, które jednocześnie będą stanowić ciekawą ozdobę. Wzór nawiązujący do gotowania czy inspirujący napis mogą być naprawdę atrakcyjnym rozwiązaniem.

Aranżącja kuchni

Płytki, szkło, a może kamień?

Te trzy rozwiązania należą chyba do standardowych i najbardziej rozpowszechnionych. Obecnie mamy naprawdę duży wybór wzorów i kolorów, co pozwala na stworzenie ciekawej aranżacji ścian w kuchni, nie tylko nad blatami. Płytki są wytrzymałe i odporne na zabrudzenia, szkło, wygląda elegancko, choć łatwo się brudzi, a kamień to jeden z najbardziej odpornych materiałów, ale jest drogi i wymaga impregnacji.

Farba czy tapeta do kuchni?

Tapety od lat nie cieszą się już taką popularnością, choć powoli zaczynają wracać do łask, z racji tego, że ich wybór jest znacznie większy. W kuchni jest to jednak wybór ryzykowny, głównie jeżeli chodzi o zagospodarowanie ścian nad blatami. Proponuje się to rozwiązanie raczej na wolnej od mebli przestrzeni, z racji tego, że nie są one tak odporne na ciepło i wilgoć. Dodatkowo wybierając tapetę do kuchni, lepiej zdecydować się na te winylowe, jako że są wytrzymalsze.

Farba z kolei to dość uniwersalne rozwiązanie i może być użyta zarówno nad blatami, jak i w innych miejscach. Oczywiście i tutaj należy się zdecydować na te o wyższej klasie odporności. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie farb tablicowych, dzięki czemu będzie można po nich bezpiecznie pisać, co może się przydać na co dzień, na przykład przy rozpisywaniu posiłków czy przepisów kulinarnych.

Beton architektoniczny, cegła, a może tynk na ścianę?

Mniej spotykane, ale nie mniej ciekawe rozwiązania dotyczą betonu architektonicznego, cegły, a także tynku, które doskonale sprawdzają się szczególnie we wnętrzach minimalistycznych o charakterze industrialnym lub loftowym, ale mogą się też odnaleźć w tych bardziej nowoczesnych i rustykalnych. Każdy z tych materiałów musi zostać dodatkowo zabezpieczony impregnatem. Kreują dość surowy wygląd wnętrza, ale w zestawieniu z ciekawymi dodatkami i dekoracjami, wrażenie to znacznie się łagodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.