Jak przygotować podłoże pod kostkę brukową?

Kostka brukowa z dobrze wykonanym podłożem

Kostka brukowa jest niezwykle ważną częścią otoczenia domu. To właśnie ona tworzy nasze podjazdy pod garaż, ścieżki prowadzące do wejścia i dróżki, które wiodą nas przez ogród. Każdy wybiera ją sobie według własnego uznania, dopełniając wszelkich starań, aby pasowała ona do reszty otoczenia i ciekawie się z nim komponowała. Pamiętajmy jednak, że najbardziej istotną częścią wykładania kostki jest także przygotowanie odpowiedniego pod nią podłoża.


Czym jest podbudowa pod kostkę?
Ile podsypki pod kostkę brukową?
Jak przygotować podłoże?
Co zrobić, gdy grunt jest słaby?

Czym jest podbudowa pod kostkę?

Podłoże, czyli inaczej podbudowa pod kostkę brukową to warstwa, której głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń z nawierzchni na grunt. Chroni ona również przed mrozem i służy równemu ułożeniu kostki.

podobne:  Szlifierki kątowe - zastosowania, rodzaje

Nieprawidłowo wyłożona podbudowa skutkować może powstawaniem kolein, a nawet zapadaniem się niektórych fragmentów ścieżki lub podjazdu, a naprawa tego typu uszkodzeń jest nie tylko bardzo czasochłonna i trudna, ale i dosyć droga. Jeżeli zatem planujemy wykonać takie podłoże na własną rękę, postarajmy się, aby nie popełnić przy tym żadnego błędu.

Kostka brukowa z dobrze wykonanym podłożem

Ile podsypki pod kostkę brukową?

Niezwykle ważną kwestią tworzenia podbudowy pod kostkę brukową jest jej grubość, która powinna być dobrze dopasowana do konkretnego obciążenia nawierzchni. Inaczej sprawa ma się zatem w przypadku ścieżek przeznaczonych do ruchu pieszych, a inaczej do podjazdów dla samochodów. W pierwszym przypadku podłoże ma zazwyczaj grubość 10-20 cm, w drugim z kolei szacuje się, że optymalną liczbą jest 25-40 cm.

podobne:  Producenci kostki brukowej w Polsce

Jak przygotować podłoże?

Innym, niemniej istotnym elementem podbudowy jest jej przepuszczalność wody, umożliwiająca szybkie odprowadzanie jej do gruntu. Do wykonywania odpowiedniego podłoża pod kostkę brukową używa się zazwyczaj żwiru, tłucznia, żużla, grysu albo mieszanki piasku ze żwirem. W celu zapewnienia równomiernego ułożenia podbudowy każdą z warstw nakłada się oddzielnie, po 10 cm każdą, oraz zagęszcza się je mechanicznie. Jeśli z kolei grunt, na którym tworzymy podbudowę nie może pochwalić się wysoką przepuszczalnością wody, poniżej właściwego podłoża powinno się stworzyć dodatkową 10-centymetrową warstwę z piasku, która będzie miała zadanie rozsączające.

Co zrobić, gdy grunt jest słaby?

Słabe grunty, czyli te o niskiej spoistości, wymagają nieco innego traktowania. W ich przypadku przeważnie warto rozważyć opcję wykorzystania tzw. geowłókniny, będącej swego rodzaju matą stworzoną z włókien syntetycznych. Będzie miała ona funkcję swoistego separatora, który uniemożliwi przemieszanie się poszczególnych warstw, co prowadzić by mogło do późniejszych uszkodzeń.

podobne:  Producenci kostki brukowej w Polsce


Jeżeli zadbamy odpowiednio o właściwą podbudowę pod kostkę brukową wokół naszego domu, sprzyjamy nie tylko oszczędności czasu i pieniędzy, ale i własnej wygodzie oraz nieskazitelnej prezencji podjazdu czy chodnika i ich długoterminowej wytrzymałości.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.