Komu przekazać 1 procent podatku? Lista organizacji, fundacji, pomysłów

Roślinka rosnąca na dłoni

Każdego roku, gdy zbliża się czas rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym, rusza także szeroko zakrojona akcja zachęcająca, by 1 procent podatku przekazać potrzebującym. Organizacji pożytku publicznego nie brakuje, ciężko więc wybrać tę jedną, której chciałoby się pomóc. Prezentujemy przykładową listę fundacji, które można wesprzeć.

Komu i jak przekazać 1 procent podatku?

Przekazanie 1 procenta podatku wcale nie jest trudne. Rozliczając PIT, wystarczy wpisać w odpowiednią rubrykę numer KRS danej fundacji, a także można, choć nie trzeba dodać informacje uzupełniające cel szczegółowy, jeżeli pomóc chce się konkretnemu podopiecznemu. W ten sposób 1 procent podatku możesz przekazać np. potrzebującym dzieciom lub konkretnemu dziecku, a także innym osobom, jeżeli się je zna. Organizacji pożytku publicznego i fundacji jest jednak dużo i czasem ciężko zdecydować się, komu tego wsparcia udzielić.

Można w takim wypadku albo zdecydować się na przekazanie pieniędzy do jednej ze znanych organizacji, albo poszukać potrzebujących w swoim najbliższym otoczeniu. Wspierać można lokalnie – warto przyjrzeć się, czy ktoś nie potrzebuje pomocy, albo jakie fundacje u nas się znajdują.

Dom Aniołów Stróżów

Jest to stowarzyszenie, które swoją działalność prowadzi przede wszystkim na Śląsku. Najważniejszą misją fundacji jest wsparcie dzieci i młodzieży z trudnych środowisk, które zostały wykluczone społecznie. Do każdego podopiecznego podchodzi się w sposób indywidualny, skupiając się na realnym wsparciu oraz edukacji, by pomóc każdemu z osobna wyrosnąć na odpowiedzialnych i samodzielnych ludzi. Towarzysząc im każdego dnia, chroni się je, przed wpadnięciem w niewłaściwe towarzystwo, co pozwoli im w przyszłości zbudować własną drogę do lepszego życia.

Fundacja Dziecięca Fantazja

To kolejne miejsce, które skupia się przede wszystkim na wsparciu dzieci i młodzieży, ale w tym przypadku chodzi o podopiecznych nieuleczalnie chorych, którzy każdego dnia muszą zmagać się z wieloma trudnościami. Fundacja wspomaga dzieci i ich rodziny w pozyskiwaniu niezbędnych środków finansowych potrzebnych do dalszego leczenia i rehabilitacji, co nierzadko wiąże się z ogromnymi kosztami.

Fundacja Brata Alberta

Ta organizacja non-profit opiera się przede wszystkim na wsparciu osób wykluczonych ciężko chorych, zwłaszcza niepełnosprawnych intelektualnie. Działa na terenie Krakowa i już od wielu lat wspiera potrzebujących, tworząc świetlice i warsztaty zajęciowe i terapeutyczne, pomagające przystosować się do życia w społeczeństwie. Obecnie na terenie Polski można znaleźć ponad 30 placówek, które swoją opieką obejmują ponad 1200 podopiecznych.

Federacja Stowarzyszeń Amazonki

Jest to stowarzyszenie, które swoim wsparciem obejmuje przede wszystkim kobiety po mastektomii. Pomaga im wrócić do zdrowia, oferując wsparcie psychologiczne. Dodatkowo zajmują się na szeroką skalę szerzeniem wiedzy na temat raka piersi i tego, w jaki sposób zapobiec jego rozwojowi, do czego potrzebne są badania profilaktyczne.

Caritas Polska

Jest to jedna z najpopularniejszych organizacji charytatywnych, która działa na całym świecie, w tym także w Polsce. W naszym kraju pieczę nad organizacją pełni Konferencja Episkopatu Polski i działa na bardzo wielu frontach udzielając wsparcia doraźnego i długofalowego, materialnego oraz psychologicznego. Wsparcie udzielane jest osobom bezdomnym, uzależnionym, chorym, starszym, dzieciom i młodzieży, rodzinom, a także innym osobom potrzebującym. To jedna z największych organizacji w Polsce, a każdy może samodzielnie wybrać komu i jak pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.