Co to są bioaktywatory w kategorii oczyszczania?

Wywóz nieczystości cysterną

Bioaktywatory to niezbędne preparaty do szamb i przydomowych oczyszczalni. Myli się ten, kto myśli, że nie musi dbać o odpowiedni stan urządzeń do odprowadzania ścieków. Różne są produkty, które wspomagają ich funkcjonowanie. Jak zatem wybrać bioaktywatory i dlaczego warto je wybrać?

Co dają bioaktywatory?

Bioaktywatory to preparaty, które mają na celu oczyszczanie szamb i oczyszczalni, pozbawianie ich przykrych zapachów, odblokowywanie układów drenażowych itp. Różne mogą być rodzaje tych aktywatorów. Wymienia się np. bakterie, które są podstawowym środkiem do szamba lub oczyszczalni. Produkty te są bogate w różne kultury bakterii, dzięki którym rozkładowi ulegają zanieczyszczenia organiczne. Dostępne są także preparaty na tłuszcz. Większość bakterii bytujących w urządzeniach radzi sobie doskonale z tłuszczem, jednak czasem może się okazać, że jest ich za mało. Wtedy warto skorzystać ze specjalnych preparatów, które oczyszczą szambo lub oczyszczalnię.

Są jeszcze preparaty do udrożniania rur, których zadaniem jest rozkładanie tłuszczy. Dzięki nim można oczyścić rury z zanieczyszczeń, które odkładają się po ich wewnętrznych ścianach. Kupić można jeszcze preparaty do dezynfekcji, jednak zazwyczaj są one chemiczne, rzadziej biologiczne. Są pomocne wtedy, kiedy dochodzi do zbyt dużej produkcji metanogenów, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Zastosowanie takich preparatów to często jedyna metoda, by poradzić sobie z odorem wydobywającym się z szamba lub oczyszczalni.

Bioaktywatory – jak wybrać najlepsze?

Jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich preparatów. Jedną z nich jest cena. Koszty bioaktywatorów potrafią być naprawdę zróżnicowane, podczas gdy ich skład niewiele się od siebie różni. Warto więc zwracać uwagę na to, co znajduje się w danym preparacie i porównywać ceny. Bioaktywatory posiada w ofercie m.in. EkoDrenSklep.pl, gdzie można sprawdzić, ile kosztują takie preparaty.

Kolejną kwestią jest skuteczność tych aktywatorów. Dobrze jest sięgnąć wcześniej po opinie ekspertów, ale i osób, które już używały konkretnych preparatów. Najważniejsze, by miały one dużo wartościowych dla szamba i oczyszczalni bakterii, chociaż nie tylko te się liczą. Zadaniem niektórych preparatów jest oczyszczenie, a w tym pomocne są środki enzymatyczne.

Wywóz nieczystości cysterną

Z pewnością lepiej unikać aktywatorów, które w składzie mają silne substancje chemiczne. Mogą one negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie urządzeń, ponieważ zniszczą one florę bakteryjną, która w szambach i oczyszczalniach jest niezbędna. Z tego względu lepiej sięgać po aktywatory biologiczne, a nie chemiczne.

Jak używać bioaktywatorów do szamba i oczyszczalni?

Instrukcja obsługi powinna być załączona do każdego preparatu. Zastosowanie zależne jest od tego, jakiego rodzaju jest to produkt. Niektóre preparaty występują pod postacią granulek, tabletek czy proszków. Od tego zależy jaką dawkę należy dodać do zbiornika i co jaki czas trzeba czynność tą powtarzać, by szamba i oczyszczalnie funkcjonowały prawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.