Dlaczego warto zbierać deszczówkę? Do czego można wykorzystać wodę deszczową?

Deszczówka

Masz ogródek i zastanawiasz się, czy zacząć zbierać wodę deszczową? W końcu z jednej strony to oszczędność i ekologia, ale z drugiej konieczność trzymania nieestetycznej beczki… Chociaż czy tak właściwie musi być? Podpowiadamy, dlaczego warto zbierać deszczówkę, do czego ją wykorzystywać oraz jak wybrać zbiornik, by, zamiast przeszkadzać, stanowił element dekoracyjny.

Woda deszczowa – dlaczego warto zbierać?

Systemy do gromadzenia wody deszczowej zapewniają zapas wody np. do sprzątania i podlewania, o czym doczytasz na www.czystyzysk.com.pl – jest to nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne rozwiązanie, zwłaszcza w tych rejonach, w których woda jest najdroższa.

Największą zaletą wody deszczowej jest to, że jest bezpłatna. Jeśli tylko dobrze dobierzesz zbiornik, taka inwestycja zwróci się po pewnym czasie (nie martw się, podpowiemy, na co zwracać uwagę podczas jego zakupu).

Zbieranie deszczówki ma jeszcze jedną, pragmatyczną zaletę – woda opadowa posiada niskie pH oraz jest bogata w substancje odżywcze, które są potrzebne roślinom. Jednocześnie nie zawiera chloru oraz fluoru, które mogłyby im zaszkodzić.

Woda deszczowa jest wodą „miękką”, w jej składzie nie znajdziesz wapnia i magnezu, które prowadzą do powstawania zacieków.

Oprócz tego jest też aspekt ekologiczny, środowiskowy. Zużywasz mniej wody „kranowej”, której w niektórych regionach świata zaczyna już brakować. A w jaki sposób możesz wykorzystać deszczówkę?

Deszczówka

Sposoby na wykorzystanie deszczówki

Zebraną w zbiorniku wodę opadową najczęściej wykorzystuje się do podlewania roślin, ale to nie jedyne jej zastosowanie. Pamiętasz jeszcze, że nie ma ona magnezu ani wapnia? Dzięki temu, podczas mycia, np. samochodów, nie będzie zostawiać białych zacieków.

O ile posiadasz odpowiedni zbiornik oraz instalację, deszczówkę możesz wykorzystywać także w celach gospodarczych, do spłukiwania wody w toalecie lub do prania (to woda miękka, dzięki czemu jest lepsza dla tkanin, szczególnie tych delikatnych).

Jak wybrać zbiornik na deszczówkę?

Kiedyś deszczówkę gromadziło się w starych wannach lub w beczkach. Nic więc dziwnego, że posiadacze zadbanych, nowocześnie urządzonych ogrodów są sceptycznie nastawieni do takiego rozwiązania. Dziś jednak zbiorniki na deszczówkę w niczym nie przypominają tych, które jeszcze kilka, kilkanaście lat temu dominowały na działkach.

Na początku warto wspomnieć o tym, że wyróżnia się dwa typu zbiorników: podziemne i naziemne. Zakup i montaż tych pierwszych wiąże się z inwestycją liczącą kilka tysięcy złotych, to rozwiązanie korzystne dla osób mieszkających w regionach, w których występują częste opady i które jednocześnie będą w stanie wykorzystać taką ilość wody opadowej (dane dotyczące częstotliwości i wysokości opadów dostępne są w internecie dla poszczególnych miejsc).

W przypadku niewielkich gospodarstw, ogródków, znacznie częściej stosuje się zbiorniki naziemne, których pojemność jest zróżnicowana, można dostosować je do swoich potrzeb. Pojemnik najczęściej podłącza się do rynny, natomiast wodę przelewa się przy pomocy kranika znajdującego się na dole zbiornika.

Natomiast jeśli nie wiesz, jaki system gromadzenia wody deszczowej byłby opłacalny w twoim przypadku, możesz skontaktować się z firmą, która zapewnia takie instalacje. Po uzyskaniu podstawowych danych oceni, co jest korzystniejsze, a także dokona wstępnej wyceny takiej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.