Jakie są objawy cukrzycy? Czym objawia się cukrzyca?

Jak rozpoznać cukrzycę?

Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w Polsce na cukrzycę choruje około 2 miliony osób, a 2,6 milionów znajduje się w stanie przedcukrzycowym. Według szacunków ta liczba może jeszcze znacznie wzrosnąć. Z cukrzycą można aktywnie żyć, natomiast ważnym jest, by była ona wykrywana jak najwcześniej. Czym dokładnie jest cukrzyca? Jak się objawia? Kiedy trzeba pójść do lekarza?

Cukrzyca – co to za choroba?

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi (hiperglikemią). Przyczyną cukrzycy jest zaburzenie wydzielania insuliny. Towarzyszy jej także zaburzenie metabolizmu białek, węglowodanów i tłuszczów. Istnieją dwie najczęstsze postaci cukrzycy, odróżniane ze względu na jej przyczynę i przebieg.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Cukrzyca typu 1 – na czym polega?

Przy cukrzycy typu 1, układ immunologiczny organizmu powoli wyniszcza produkujące insulinę komórki beta, znajdujące się w trzustce. W efekcie organizm może doprowadzić się do całkowitego niedoboru insuliny. Przyczyna tej autodestrukcyjnej reakcji jest nieznana. Tylko hormon insuliny może być przekaźnikiem glukozy do naszych komórek. Jeśli więc nasz organizm wyniszczy „producentów” insuliny w naszym ciele, glukoza pozostanie we krwi i zamiast niej spalany będzie tłuszcz.

podobne:  Dlaczego boli brzuch? Najczęstsze przyczyny i objawy bólu brzucha

Jak radzić sobie z cukrzycą typu 1?

Osoby chore na cukrzycę typu 1 muszą stosować zastrzyki z insuliny, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Dodatkowo muszą mieć zaplanowaną odpowiednią dietę i ćwiczenia pomagające w zapewnieniu odpowiedniego poziomu cukru. Jeśli cukrzyca tego typu nie będzie kontrolowana, może stać się przyczyną groźnych chorób takich jak uszkodzenie nerek, uszkodzenie nerwów, słabe krążenie krwi i retinopatia, a nawet może doprowadzić do utraty życia.

Czym charakteryzuje się cukrzyca typu 2?

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą postacią tej choroby. Poziom glukozy we krwi jest za wysoki, ale w przypadku tego typu cukrzycy, trzustka wytwarza insulinę, jednak w zbyt małej ilości. Organizm też w pewien sposób „uodparnia” się na działanie insuliny, szczególnie w przypadku za dużej ilości tłuszczu w komórkach.

podobne:  Wnętrze w złotych dodatkach - wyrafinowanie czy kicz?

Jakie mogą być przyczyny zachorowań na cukrzycę typu 2?

To właśnie otyłość może być jedną w przyczyn cukrzycy typu 2. Najbardziej narażone są także osoby: obciążone genetycznie (jeżeli w rodzinie ktoś chorował na taką cukrzycę), mające powyżej 45 lat, prowadzące mało aktywny tryb życia, cierpiące na nadciśnienie oraz te, które znajdują się w stanie przedcukrzycowym. Nie bez powodu więc cukrzycę typu 2 nazywa się chorobą cywilizacyjną, bo to głównie nasz nieprawidłowy styl życia może do niej doprowadzić.

Czy cukrzyca typu 2 jest groźna?

Niezdiagnozowana i nieleczona cukrzyca typu 2 również może prowadzić do groźnych uszkodzeń i chorób. Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 1, zlekceważenie jej może skończyć się dla człowieka bardzo źle. Jest to przewlekła choroba, która w efekcie może skrócić nasze życie o 10 lat, a także zwiększać ryzyko wystąpienia ślepoty, choroby Alzheimera, chorób układu krążenia, a nawet może doprowadzić do konieczności amputacji kończyn dolnych.

Jak żyć z cukrzycą typu 2?

Chory na tę postać cukrzycy powinien przede wszystkim zmienić styl życia, dużo ćwiczyć i stosować odpowiednią dietę. Jeśli cierpi na nadwagę, musi zrzucić zbędne kilogramy. Oprócz tego powinien stosować odpowiednie leki, zalecone przez lekarza specjalistę.

podobne:  Jak poprawić metabolizm?

Jakie są objawy cukrzycy?

Jak w takim razie możemy zorientować się czy jesteśmy chorzy na cukrzycę? Musimy obserwować swój organizm i sprawdzić czy któreś z jej wczesnych symptomów nas nie dotyczą. Oto objawy, na które powinniśmy zwracać uwagę:

  • Duże, stałe pragnienie i w związku z tym częste oddawanie moczu.
  • Utrata wagi mimo normalnego lub, w przypadku cukrzycy typu 1, wzmożonego apetytu.
  • Zmęczenie, senność, apatia, rozdrażnienie, bez wyraźnych przyczyn.
  • Kłopoty ze wzrokiem takie jak nieostre, zamazane i podwójne widzenie.
  • Objawy skórne np. stany zapalne jamy ustnej, śluzówek czy narządów płciowych.
  • Częste zapalenia dziąseł i pęcherza moczowego.
  • Mrowienie i ból kończyn dolnych.
  • Sucha skóra, łatwe powstawanie siniaków i wolne gojenie się ran.
  • U kobiet nawracające zakażenia pochwy, a u mężczyzn zaburzenia erekcji.
  • Nieprzyjemny oddech, mimo utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej.
  • Jeśli czujemy, że możemy cierpieć na cukrzycę, koniecznie udajmy się do lekarza, aby skierował nas na specjalistyczne badanie krwi w kierunku cukrzycy. Ta choroba, gdy nieleczona, może być jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i skrócenia życia. Nie lekceważmy jej.

komentarze: 4

  1. No cóż, dla mnie to temat istotny, głównie z tego powodu, że u mnie w rodzinie cukrzyca występowała, więc siłą rzeczy muszę zwracać na to uwagę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.