Jaki bieżnik w oponach zimowych – Dębica Frigo HP2 205/55 R16

Mężczyzna wymienia oponę w samochodzie

Kierowcy, których interesuje ogumienie zimowe z klasy budżetowej, powinni zwracać szczególną uwagę na rodzaj ukształtowania bieżnika w takim ogumieniu. Jaką rzeźbą powinien odznaczać się bieżnik opon zimowych? Przykładem niech będzie model Dębica Frigo HP2 205/55 R16 z klasy budżetowej!

Jakie powinny być opony zimowe?

Jedną z ważnych różnic między oponami letnimi a zimowymi jest mieszanka gumowa i sposób wytwarzania ogumienia. Opony zimowe charakteryzują się mieszanką składników, które podczas ekspozycji na niskie temperatury zachowują swoje właściwości. Co to oznacza dla opony?opony

Jest ona zdecydowanie bardziej elastyczna, nie odkształca się pod wpływem ujemnych temperatur, zapewniając lepszą przyczepność podczas jazdy. Zwłaszcza po śliskiej lub ośnieżonej nawierzchni. Zapewnia także wyższą efektywność, dzięki swoim parametrom jezdnym. Ale model Dębica Frigo HP2 205/55 R16 jest także interesująca z innych względów. Wyjątkowy projekt opony zasługuje na uwagę.

Wiele opon sezonowych na zimę wykorzystuje jeden typ bieżnika. Tym bieżnikiem przeważnie jest ten, który został ukształtowany symetrycznie. Rzeźba asymetryczna jest znacznie rzadsza, a symetrycznej prawie wcale się nie używa w samochodach osobowych. Dlaczego warto decydować się właśnie na ogumienie zimowe z bieżnikiem kierunkowym?

Bieżnik kierunkowy w oponach zimowych – zalety

Każda opona zimowa o kierunkowej rzeźbie bieżnika odznacza się wyższą odpornością na zjawisko aquaplaningu. Polega ono na tym, że opona może tracić przyczepność podczas jazdy po mokrej nawierzchni lub podczas przejeżdżania przez kałuże. Kierunkowa rzeźba bieżnika pomaga ograniczyć wpływ aquaplaningu nawet o 20% w stosunku do pozostałych typów ogumienia samochodowego.

Bieżnik kierunkowy opony takich jak Dębica Frigo HP2 205/55 R16 zachowuje się także stabilniej podczas jazdy po śniegu czy oblodzonych powierzchniach. Nacięcia, ząbki i bloczki obony kierunkowej lepiej wgryzają się w śnieg, zyskując większą przyczepność, stabilność, także na zakrętach, i zapewniając wyższy poziom bezpieczeństwa w trudnych warunkach atmosferycznych i drogowych.

Zastosowanie odpowiedniej mieszanki gumowej w połączeniu z odpowiednim bieżnikiem daje również krótszą drogę hamowania na mokrej nawierzchni. Im krótsza droga hamowania w takich warunkach, tym bezpieczniej zachowuje się samo ogumienie, a co za tym idzie – bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów zostaje zachowane!Podczas zakupów ogumienia zimowego należy mieć więc w pamięci fakt, że jego znakomita część tworzona jest na bazie bieżnika ukształtowanego kierunkowo, rzadziej asymetrycznie. Kierunkowy bieżnik jest bardzo efektywny, bezpieczny, odporny i łączący w sobie cechy ogumienia zarówno komfortowego w użytkowaniu, jak i wydajnego na trasie. Opona Dębica Frigo HP2 205/55 R16 z tego typu bieżnikiem jest na pewno ogumieniem wartym uwagi, zwłaszcza że prezentują wysoki poziom jakości jak na opony budżetowe i całkiem interesujące osiągi i parametry jezdne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.