Top 5 – Bezpieczne, zaufane firmy transportowe w Polsce – porównanie firm transportowych

Tir z zaufanej firmy transportowej

Z usług firm transportowych może skorzystać każdy – zarówno osoba, która przeprowadza się na drugi koniec Polski (lub co trudniejsze – za granicę!), jak i przedsiębiorca potrzebujący na co dzień pomocy przewoźników. Niezależnie od tego, do której z tych grup należysz, oczekujesz zapewne szybkiego i bezpiecznego transportu. Dlatego warto zapoznać się z poniższym porównaniem zaufanych firm transportowych w Polsce.

Jak wybrać bezpieczną firmę transportową?

Zazwyczaj gdy należy podjąć decyzję o wyborze konkretnej firmy transportowej, nie wiadomo jakimi kryteriami się kierować. Szczególnie jeśli jest to jednorazowa „akcja” lub gdy dopiero rozpoczynasz swoją działalność i wcześniej nie było potrzeby korzystania z tego typu usług. Co należy sprawdzić?

Przede wszystkim zakres oraz zasięg działalności. Zakres, czyli rodzaj transportu, np. morski lub lotniczy. Natomiast zasięg będzie dotyczyć krajów, do których spedytor deklaruje się przewieźć towar. Dlaczego jest to najważniejsze? Ponieważ nie warto wybierać firmy, która nie posiada w stałej ofercie interesującego Cię transportu europejskiego. Nawet jeśli zaoferuje taką możliwość, to nie wykona tego zadania tak sprawnie, jak przedsiębiorstwo w którym kursy do Hiszpanii czy Anglii są na porządku dziennym.

Doświadczenie jest kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę – od ilu lat firma działa w branży, czy posiada rekomendacje, certyfikaty, nagrody. Jak duża jest flota, jakimi autami dysponują – jeśli posiadasz gospodarstwo rolne i eksportujesz truskawki, kwestia warunków w jakich przewożony jest Twój produkt ma nie lada znaczenie.

Fracht, Van Group, Eurotrans, Trade Trans Log oraz Trans Dan to pięć zaufanych firm transportowych, które zdobyły już renomę w branży. Aby jednak ułatwić Ci wybór, warto każdą z nich przedstawić oraz porównać ze sobą na podstawie wspomnianych wyżej kryteriów.

Zaufane firmy transportowe


Logo firmy transportowej Fracht


Firma Fracht jest obecna na polskim rynku od 1992 roku, czyli działa już 24 lata! O ich początkach można przeczytać stronie internetowej fracht.pl: dwóch przyjaciół z pasji do transportu zaryzykowało swoje oszczędności kupując dwa pierwsze ciągniki siodłowe. Dziś są jedną z największych firm transportowych oraz oferują szereg usług związanych z transportem światowym. Obecnie posiadają 10 oddziałów, z czego jeden znajduje się w Niemczech. Są także członkami dwóch stowarzyszeń: Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych oraz Stowarzyszenia Najlepsza Droga.


Logo Van Group


VAN Group jest nieco starszą firmą, ponieważ swoją działalność rozpoczęła w 1989 roku. Tak właściwie jest to grupa podmiotów, w skład której wchodzi: VAN cargo (spedycja międzynarodowa), Podlasie S.A. (przewóz krajowy), Kurier sp. z o.o., Euro-Sped Service sp. z o.o., Log Broker sp. z o.o. i Igloocar sp. z o.o.. Swoje oddziały posiadają zarówno w Polsce, jak i za granicą.


Logo Eurotrans


Eurotrans powstał w 1994 roku w wyniku przekształceń firmy działającej wcześniej w branży transportowej. Posiadają jedną, prężnie działającą siedzibę w Świdnicy oraz specjalizują się w transporcie krajowym i europejskim.

podobne:  Jak założyć firmę transportową?


Trade Trans Log


Firma Trade Trans Log została założona rok później niż Eurotrans – w 1995 roku. Jednak własny tabor samochodowy stworzyła dopiero w latach 2004-2005. Siedziba Trade Trans Log mieści się w Warszawie, natomiast posiadają jeszcze siedem oddziałów w różnych polskich miastach oraz jedno biuro we Włoszech.


Trans Dan


Trans Dan jest najmłodszą firmą w tym zestawieniu – działa od osiemnastu lat, czyli pojawiła się w 1998 roku. Obecnie może pochwalić się dwoma oddziałami – jednym we Wrocławiu, a drugim w niemieckim Heppenheim.

Cechą wspólną tych wszystkich firm jest długoletni staż na polskim rynku, dzięki czemu można zaliczyć je do uznanych i zaufanych firm transportowych. Co więcej, każda z nich dba o swój nieustanny rozwój, poszerza ofertę oraz pracuje nad jakością usług. Dlatego to właśnie one zostały wybrane do tego porównania.

Zasięg świadczonych usług

W pierwszym etapie wyboru firmy transportowej, jedną z najważniejszych kwestii, jest zasięg świadczonych usług – jeśli interesuję Cię przewóz dużej grupy towarów z Chin do Polski, to nie ma sensu kontaktować się ze spedytorem, który działa wyłącznie na terenie Europy. Nawet jeśli specjalnie dla Ciebie zgodzi się na taką usługę, to nie będzie mieć doświadczenia na rynku azjatyckim i może wystąpić problem z załatwieniem wszelkich formalności celnych.

Każda z omawianych tutaj firm transportowych zajmuje się spedycją krajową, więc o to nie musisz się martwić. Fracht od lat transportuje towar na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Południowej i Północnej, a więc ma bardzo dużą wiedzę w zakresie rynku międzynarodowego i wie jakie standardy panują w poszczególnych krajach. Van Group specjalizuje się w transporcie europejskim, o czym informuje na swojej stronie internetowej. Jednak na specjalne życzenie klienta może zorganizować również przewóz na inny kontynent, np. do Azji. Tę informację można uzyskać dopiero po bezpośrednim kontakcie. Eurotrans świadczy usługi na terenie Unii Europejskiej, a najczęściej obsługiwane przez nich kierunki to Niemcy, Austria, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Holandia, Belgia, Luxemburg, Włochy, Dania, Norwegia oraz Szwecja. Trade Trans Log, tak jak Fracht, umożliwia transport towaru na inne kontynenty. Pewne ograniczenia występują jednak w przypadku produktów, które muszą być przewożone w chłodniach. Trans Dan natomiast na co dzień zajmuje się przewozem ładunków w dziewiętnastu krajach europejskich, których wykaz możesz znaleźć stronie internetowej: http://www.transdan.com/#s3.

Rodzaj transportu

Jak już wybierzesz firmę, która transportuje przesyłki do interesującego Cię kraju, musisz sprawdzić jaki rodzaj transportu oferuje. Po raz kolejny warto posłużyć się przykładem Chin – gdy regularnie importujesz duże ilości towaru z tego kraju, to najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie transport morski. W innym przypadku może zależeć Ci na czasie i wtedy w grę wchodzi wyłącznie transport lotniczy. Poniższa tabela obrazuje jaki transport jest realizowany przez poszczególne firmy oraz na jakich głównych zasadach się odbywa.


Porównanie firm transportowych pod względem podstawowych form transportu

Firma Transport drogowy Transport morski Transport lotniczy
Fracht Transport całopojazdowy międzynarodowy oraz krajowy;

samochody o ładowności od 1-24 ton;

samochody wyposażone w nowoczesny sprzęt komunikacyjny;

dostawy just in time;

transport naczepami specjalistycznymi.

Transport w systemie door-to-door;

odprawa celna;

ubezpieczenie ładunku.

transport w systemie door-to-door;

odprawa celna;

ubezpieczenie ładunku.

Van Group Transport ładunków całopojazdowych oraz częściowych – międzynarodowy oraz krajowy;

międzynarodowy transport ładunków częściowych odbywa się samochodami o ładowności 1,5-6 ton.

Transport pełnokontenerowy i drobnicowy;

odprawa celna.

Import, eksport towarów drogą lotniczą;

obsługa handlingowa.

Eurotrans Całopojazdowy transport krajowy i międzynarodowy;

własne ubezpieczenie OCS.

Usługa nie jest realizowana. Usługa nie jest realizowana.
Trade Trans Log Transport ładunków o wadze do 24 ton;

transport ekspresowy ładunków o wadze do 3,5 tony.

Wybór połączeń dopasowanych do potrzeb klienta. Wybór połączeń dopasowanych do potrzeb klienta.
Trans Dan Transport krajowy oraz międzynarodowy. Usługa nie jest realizowana. Usługa nie jest realizowana.


Porównanie firm transportowych pod względem dodatkowych form transportu

Firma Transport ponadgabarytowy Transport chłodniczy
Fracht Transport ponadgabarytowy na terenie kraju, Europy oraz na życzenie klienta – do wybranych krajów świata;

transport drogą morską oraz śródlądową;

organizacja zezwoleń na przewóz w różnych krajach.

Przewóz w temperaturze kontrolowanej 25° C do +25° C.
Van Group Nie każdy oddział realizuje transport ponadgabarytowy;

konieczny kontakt z siedzibą w Warszawie.

Przewóz w temperaturze kontrolowanej 25° C do +25° C.
Eurotrans Możliwy po uzgodnieniu warunków z klientem. Usługa nie jest realizowana.
Trade Trans Log Transport ładunków ponadgabarytowych;

przewóz ładunków wymagających specjalnych warunków.

Transport w temperaturze kontrolowanej.
Trans Dan Brak samochodów przystosowanych do przewozu towarów nienormatywnych;

usługa może być realizowana przez przewoźników, z którymi firma podjęła współpracą.

Usługa nie jest realizowana.


W przypadku firm Fracht, VAN Group oraz Trade Trans Log istnieje również konsolidacja przesyłek morskich i lotniczych.

Dodatkowo, wszystkie firmy oprócz Eurotrans, umożliwiają magazynowanie ładunków oraz kompleksową ich obsługę. Najszerszą ofertę pod tym względem posiada Fracht, który zapewnia organizację magazynowania na terenie Polski oraz Europy. Trans Trade Log, oprócz magazynów w Polsce, dysponuje również magazynami w Rumunii. Van Group udostępnia miejsce w magazynach w czterech polskich miastach (Dębica, Poniatowa, Poznań i Warszawa), natomiast Trans Dan we wrocławskich Stabłowicach.

To krótkie porównanie firm transportowych powinno uświadomić Ci, że nie każdy spedytor zrealizuje wszystkie Twoje zlecenia. Jeśli myślisz o stałej współpracy, najlepiej byłoby wybrać firmę z najbardziej kompleksową ofertą – nawet jeśli teraz nie interesuje Cię transport lotniczy czy ponadgabarytowy, to za kilka miesięcy może się to zmienić.

Ubezpieczanie

Bez względu na to jaką firmę transportową wybierzesz, zawsze istnieje ryzyko zniszczenia przewożonego ładunku – z winy przewoźnika lub na skutek zdarzeń losowych, nieprzewidzianych. Jeśli udowodni się winę (rażące zaniedbanie) spedytora, nastąpi wypłata środków z ubezpieczenia OC. Takie sytuacje jednak nie zdarzają się zbyt często. Natomiast bezpieczne firmy transportowe oferują swoim klientom dodatkową usługę – ubezpieczenie CARGO ładunku na czas transportu. Dzięki temu, bez względu na okoliczności, w przypadku powstawania jakiejkolwiek szkody, właściciel towaru jest zabezpieczony finansowo. Oczywiście, jest to dodatkowo płatne, ale w przypadku drogocennych ładunków i tak będzie się opłacać.

Każdy może sam zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej po taką polisę, ale firmy Fracht, Van Group, Trade Trans Log oraz Trans Dan oferują wykupienie CARGO podczas zamawiania usługi transportowej. Wtedy klient zostaje poinformowany o takiej możliwości (nie każdy zdaję sobie z tego sprawę), a załatwianie formalności będzie dużo prostsze. Jeśli jednak zdecydujesz się na transport w Eurotrans, musisz sam zadbać o to ubezpieczenie.

Certyfikaty, nagrody

Zaufane firmy transportowe cechują się również tym, że posiadają certyfikaty jakości oraz nagrody świadczące o ich doświadczeniu i profesjonalizmie. Jak to wygląda w przypadku firm przedstawianych w tym porównaniu?

Fracht posiada Systemu Zarządzania Jakością zgodny z ISO 9001, dzięki czemu został mu przyznany certyfikat od niezależnej organizacji DEKRA. Udało mu się także zdobyć takie wyróżnienia jak: „Diamenty Forbsa”, „Gazela Biznesu” oraz „Gepard Biznesu”, a referencje wystawiły Frachtowi m. in. firmy Nestle, Amica, Dallmayer i Forte. Także Eurotrans ma się czym pochwalić – przez jednostkę DEKRA został im został przyznany certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001:2000. Zostali także „Gazelą Biznesu” w 2007 roku. Warto w tym miejscu nadmienić, że zarówno Fracht, jak i Eurotrans, posiadają samochody zgodne z restrykcyjnymi normami dotyczącymi emisji spalin Euro 5 i Euro 6. Natomiast Trade Trans Log jest na etapie wdrażania Zintegrowanego Systemu Zarządzania zgodnego z normami ISO 9001:2008 i ISO 22000:2005. Wykaz ich certyfikatów można znaleźć stronie http://www.tradetranslog.pl/pl/firma/certyfikaty. Trans Dan jest posiadaczem certyfikatów ISO 9001:2008 oraz ISO 14001:2004. Niestety brak jest informacji na temat osiągnięć firmy VAN Group.

Którą firmę transportową wybrać?

Każde z przedsiębiorstw uwzględnionych w tym porównaniu firm transportowych zyskało miano zaufanych i bezpiecznych spedytorów. Jednak wybór jednej, konkretnej spółki będzie uzależniony od wymagań i oczekiwań względem transportu.

Jeśli przyjrzeć się powyższemu zestawieniu, najbardziej bogatą ofertę posiada firma Fracht: realizuje każdy rodzaj transportu na najwyższym poziomie, dba o bezpieczeństwo towarów klienta oraz załatwia za niego niezbędne formalności. Może poszczycić się również wieloma wyróżnieniami.

Podobną ofertę ma VAN Group, jednak pewną niedogodnością będzie fakt, że nie każdy oddział polski zajmuje się transportem ponadnormatywnym oraz to, że magazynowanie możliwe jest tylko w kilku polskich miastach. Na etapie wyboru firmy transportowej nie można też uzyskać informacji o otrzymanych przez VAN Group certyfikatach oraz wyróżnieniach, gdyż nie udostępniają takich informacji publicznie.

Zakres usług realizowanych przez Trade Trans Log jest rozległy, jednak nie mogą pochwalić się taką kompleksowością jak Fracht.

Natomiast w przypadku firm Eurotrans oraz Trans Dan możliwy jest wyłącznie transport drogowy, a i to też z pewnymi ograniczeniami – brak samochodów wyposażonych w chłodnię oraz ograniczona usługa transportu ponadgabarytowego.

Jeśli na tę chwilę będziesz potrzebować firmy, która w sposób kompleksowy i indywidualny podejdzie do wyznaczonych przez Ciebie zadań, wybierz Fracht, który wygrywa w tym zestawieniu. Jest to również dobry wybór, jeśli zakładasz dalszy rozwój swojego biznesu w najbliższych latach.

podobne:  Bezpieczny transport z Włoch - co należy wiedzieć?

1 komentarz

  1. Trochę mi rozjaśnił w głowie ten tekst. Muszę podjąć współpracę z firmą transportową, ale zorientowanie się w tych wszystkich ofertach nie jest łatwe. Muszę też sobie takie tabelki przygotowac i jeszcze raz spojrzeć na to, co znalazłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.