Koszt wymiany opon – ile kosztuje wymiana opon, od czego zależy cena?

Opony

Powoli zbliża się wiosna, dlatego najwyższy czas zacząć myśleć o wymianie opon – robiąc to na ostatnią chwilę trzeba liczyć się z tym, że w warsztatach wulkanizacyjnych obowiązują długie kolejki. A w jakiej wysokości wydatek musisz uwzględnić? I dlaczego Twój sąsiad płaci mniej, a Ty więcej? Wyjaśniamy, od czego zależy koszt wymiany opon.

Kiedy trzeba wymieniać opony?

O ile nie posiadasz opon całorocznych (a ich użytkowanie ze względów bezpieczeństwa nie jest zalecane), dwa razy w roku musisz pomyśleć o ich zmianie – na zimę oraz na wiosnę. Co więcej, w Twojej piwnicy czy w garażu zawsze znajdować się będzie komplet opon zimowych lub letnich, co już powinno być dla Ciebie podpowiedzią, kiedy trzeba je wymieniać.

Opony

Ze względu na to, że robi się coraz cieplej, a wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, zaczniemy od przeanalizowania, kiedy trzeba wymienić opony na letnie. Zakłada się, że należy to zrobić, gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7°C. Przy czym zwróć uwagę na to, że mowa jest o średniej dobowej temperaturze, nie wystarczy więc, jak w dzień termometry osiągają takie wyniki – w nocy nadal drogi mogą być oblodzone, nie warto więc ryzykować. Szczególnie, że rano, wyjeżdżając do pracy, może być -1°C, a po południu, gdy wracasz, do 10°C.

Analogicznie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7°C powinno się wymienić opony z letnich na zimowe. Przy czym o ile w pierwszym przypadku nadmierny pośpiech nie jest wskazany, o tyle zimą lepiej nie zwlekać z tym zabiegiem, bo nietrudno jest sobie wyobrazić, co się dzieje gdy podczas hamowania na oblodzonej drodze, gdy masz letnie opony…

Ile kosztuje wymiana opon?

Gdy już wiesz, kiedy wymienić opony, warto byłoby jeszcze przekonać się, ile będzie Cię to kosztować. Koszt wymiany opon sprawdzisz w auto serwisie (top-autoserwis.pl/pl/Najtaniej-Wymiana-Opon-Krakow), choć pamiętaj, że ceny te mogą się różnić w zależności od miasta.

Najczęściej jednak mowa jest o kosztach zaczynających się od 40-50 zł, nie wyższych niż 100 zł. Nie jest to więc duży wydatek, nie warto na tym oszczędzać – w końcu między innymi od właściwych opon zależy Twoje bezpieczeństwo.

Od czego zależy cena wymiany opon?

Jeśli sprawdziłeś ceny wymiany kompletu opon we wskazanym serwisie, to pewnie zastanawia Cię, czemu są one tak różne. No cóż – usługa ta nie zawsze kosztować będzie tyle samo. Od czego to zależy? Już wyjaśniamy.

Głównym wyznacznikiem jest rodzaj felg – czy są one aluminiowe czy stalowe. Drugi wyznacznik to ich wielkość – im felgi są większe, tym cena rośnie.

Nowoczesne samochodu są też wyposażone w czujniki ciśnienia TPMS, co sprawia, że wymiana opon jest bardziej skomplikowana, czasochłonna, a co za tym idzie – droższa.

Cena tych usług wzrasta także w przypadku, gdy konieczne jest wyważenie opon czy zmiana ustawienia geometrii kół. Dlaczego warto to robić? Ponieważ odpowiednio wyważone opony wolniej się zużywają, zwiększają komfort jazdy. A jak widać po cennikach, nie sprawia to, że wymiana staje się dużo droższa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.