Jak sprawdzić, czy stać mnie na kredyt?
W dzisiejszych czasach korzystanie z kredytów gotówkowych jest tak powszechne, że mogłoby się wydawać, że jego otrzymanie jest banalnie proste i bezbolesne. Prawda jest jednak nieco bardziej skomplikowana, jako że jego przyznanie wiąże się z posiadaną zdolnością kredytową. Jak ją obliczyć? W jaki sposób zorientować się, że stać mnie na wzięcie kredytu?
Jakie warunki trzeba spełnić przy kredycie?
Otrzymanie kredytu w banku nie jest wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Instytucje finansowe dokładnie sprawdzają swoich klientów, aby mieć pewność, że są wypłacalni i wiarygodni. To znaczy, czy będzie ich stać na spłatę danego zobowiązania, czyli posiadają odpowiednie do tego dochód, a także czy w ich historii nie było wcześniej z tym problemów. Jeżeli na przykład miało się kredyt i spłaciło się go terminowo, to znak, że jest się osobą wiarygodną. Jeżeli ma się inne bieżące i niespłacone zobowiązania, albo co gorzej ma się długi, sprawa jest niestety o wiele trudniejsza.
Z tego też powodu, zanim pójdzie się do banku po kredyt, warto wcześniej samodzielnie obliczyć, czy będzie nas w ogóle stać na jego spłatę. Pomóc w tym mogą porównywarki kredytów, kalkulatory zdolności kredytowej oraz kalkulatory wysokości rat.
Jak obliczyć ratę kredytu?
W zależności od tego, jak dużą kwotę pożyczymy i na jak długi czas, wysokość raty będzie inna. To właśnie ona w głównej mierze będzie odpowiadać za to, czy będzie nas stać na kredyt, czy nie, ponieważ takie zobowiązanie należy regularnie oddawać zgodnie z zawartą umową. Co za tym idzie, co miesiąc należy do naszych wydatków doliczyć także określoną kwotę raty kredytu, która będzie kolejnym obciążeniem dla domowego budżetu. Sposoby na to jak obliczyć ratę kredytu tłumaczy Go2Kredyt.pl, co pozwoli na jak najlepsze określenie, z jakimi wydatkami będzie się mierzyć.
Bardzo pomocne w tym przypadku są kalkulatory wysokości rat kredytów, które mogą w łatwy sposób pokazać nam, jak rozłożą się nasze raty w określonym czasie. Można przy tym uwzględnić czy lepsze będą raty równe, czy malejące.
Na co zwracać uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?
Obliczenie zdolności kredytowej będzie podstawą, a wpływ na nią ma wiele czynników, z czego najważniejsze będą nasze dochody oraz stałe wydatki. Rzecz jasna rodzaj kredytu, jaki chcemy wziąć, też ma tutaj znaczenie tak jak inne posiadane zobowiązania oraz oszczędności na koncie. Każdy bank może mieć też nieco inne oferty, a także oczekiwać innych warunków. Każdą taką propozycję należy sprawdzać, głównie jeżeli chodzi o koszty, jakie się z nimi wiążą. Im więcej opłat i im będą one wyższe, tym większe miesięczne obciążenie będzie się z tym wiązać.
Jak obliczyć zdolność kredytową?
Tak jak w przypadku obliczania wysokości rat i tutaj bardzo pomocne mogą być kalkulatory dostępne w sieci. Wpisuje się w nich takie dane, jak miesięczny dochód, czas spłaty, typ rat, a także inne stałe wydatki oraz liczbę osób w gospodarstwie domowym. Na tej podstawie określa się maksymalną zdolność kredytową, czyli wysokość kwoty, jaka byłaby możliwa do uzyskania w banku. Oczywiście obliczenia te są mocno umowne, ponieważ każdy bank samodzielnie ustala jakie kryteria są brane pod uwagę i inaczej dokonuje takich obliczeń.