Jak działa e-papieros? Czy jest bezpieczny?

papieros elektroniczny

W ostatnich latach e-papierosy stały się bardzo popularne, przez co coraz więcej palaczy odkłada tradycyjne papierosy i przenosi się na ich „zdrowy” odpowiednik. E-papierosy są powszechnie uważane za zdrowsze i bezpieczniejsze od standardowych papierosów, a tezę tą próbują podważyć głównie producenci zwykłych papierosów, którym spada sprzedaż. Jak jest naprawdę?.

Co to jest e-papieros?

Na wstępie chcielibyśmy krótko wyjaśnić, czym tak naprawdę jest elektroniczny papieros. Tak naprawdę jest to urządzenie do inhalacji. Dlatego nie powinno się mówić o ich „paleniu” ponieważ nie ulatnia się z niego dym, tylko para wodna. Aby móc korzystać z e-papierosa nie ma potrzeby użycia ognia. W trakcie jego użytkowania następuje podgrzanie płynu zawierającego nikotynę, powszechnie zwanym liquidem.

Charakterystyczny, gęsty i biały dym ulatniający się z urządzenia, to właśnie opary z liquida. Występuje w wielu formach i smakach. Pozbawiony jest całkowicie wszelkich substancji smolnych i chemicznych, które z kolei zawierają tradycyjne papierosy. Nikotyna zawarta w płynie po odparowaniu trafia do płuc razem z aromatami smakowymi zawartymi w liquidzie.

Istnieją areozole o smaku łudząco przypominającym zwykłe papierosy, po które najczęściej sięgają nałogowi palacze chcący upodobnić je do wrażenia zwykłych papierosów. Ale smaków jest znacznie więcej, które występują również w formie olejków o aromatach owocowych, miętowych, nawet coca-coli.

Z czego składa się elektroniczny papieros?

Wersja klasyczna składa się z 3 kluczowych elementów. Pierwszym jest mały akumulator, stanowiący źródło zasilania. Dostarcza energię do drugiego elementu jakim jest parownik składający się z grzałki i pojemniczka zawierającym liquid. Trzecim elementem jest mikroprocesor, który odpowiedzialny jest za przekazywanie energii.

W pojemniczku oprócz liquidu zawierającego czystą nikotynę, znajduje się również woda, glikol propylenowy albo zamiennie gliceryna lub mieszanka tych związków. Oprócz tego swoje miejsce znajdują tam substancje zapachowo-smakowe posiadające atesty dopuszczalności do stosowania. Dotyczy to tylko olejków kupowanych w punktach z asortymentem do elektronicznych papierosów.

Nie należy kupować liquidów nieposiadających ulotek zawierającymi informacje o składzie, producencie oraz miejsca produkcji. Mogą to być substancje silnie toksyczne.

elektroniczny papieros

E-papierosy a zdrowie

Rozważając wszystkie za i przeciw można śmiało stwierdzić, że elektroniczny papieros jest zdrowszy od zwykłych papierosów. Nie można oczywiście powiedzieć, że nie są szkodliwe w ogóle bo są ze względu na zawartą w nich nikotynę. Jednak jest to jedyna szkodliwa substancja jaką fundujemy naszemu organizmowi.

Poza tym, e-papierosy nie powodują takich uszkodzeń organizmu w zakresie układu oddechowego, krwionośnego, serca i co najważniejsze nie powodują raka. Dym wydobywający się z e-papierosa, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest szkodliwy ponieważ nie jest dymem powstałym w wyniku spalania.

Ponadto, e-papieros nie grozi pożarem i nie wytwarza popiołu. Można z niego korzystać praktycznie wszędzie, w lokalach gastronomicznych, w samolocie a nawet w kinie. Nie zostawia niemiłego posmaku w ustach, nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu, nie pozostawia śladów na ciele (paznokcie, zęby, skóra).

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.