Co to jest łuszczyca i jak rozpoznać łuszczycę?

czym jest łuszczyca

Łuszczyca to jedna z najbardziej popularnych chorób skóry. Schorzenie to dotyka zazwyczaj osoby między 10 a 40 rokiem życia, a, jako że jest to choroba przewlekła, z jej objawami żyć trzeba do końca swoich dni. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia i medykamentom, które przynoszą ulgę, schorzenie to przebiegać może bardzo łagodnie. Grunt to odpowiednio o siebie zadbać, konsultując się regularnie z dobrymi lekarzami.

Objawy choroby skórnej

Pośród standardowych objawów łuszczycy występują wykwity skórne, pojawiające się początkowo w okolicach kolan, łokci, pośladków czy pleców. Następnie zauważyć można je także na skórze dłoni, stóp, głowy czy też twarzy. Zmiany są zazwyczaj czerwone lub czerwonobrunatne, a ich powierzchnia tworzy swoisty rodzaj łusek.

podobne:  Jak pozbyć się pryszczy stosując wodę utlenioną?

Nasilenie choroby może być różne w zależności od konkretnego pacjenta, ciężko zatem zakładać, jak szybko i jak skutecznie jesteśmy w stanie pozbyć się jej objawów. Jednak aby upewnić się, że to łuszczyca, warto zgłosić się do dermatologa (http://febumed.pl/oferta/dermatologia/luszczyca/), który dokładnie nas zbada i będzie w stanie określić, czy dane objawy rzeczywiście wskazują na tę chorobę.

Jak leczyć łuszczycę?

W początkowym stadium łuszczycy leczy się ją głównie zewnętrznie, stosując odpowiednie maści czy też naświetlanie. Jeśli nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów, lekarz może zapisać nam również terapię lekami doustnymi.

Leczenie rozpoczyna się od usunięcia łusek za pomocą preparatów zawierających kwas salicylowy. Na oczyszczoną w ten sposób skórę nakłada się następnie zapisywane indywidualnie maści, czasami nawet sterydowe. Całość terapii zależy zatem od tego, jak pacjent reaguje na poszczególne jej etapy i kwestią bardzo indywidualną jest to, w którą stronę postanowi iść nasz dermatolog.

podobne:  Sposoby na nieestetyczne wykwity skórne

nakladanie kremy, maści na skórę

Domowe sposoby na łuszczycę

Osoby dotknięte łuszczycą powinny o siebie dodatkowo dbać, pamiętając między innymi o tym, aby:

  • dieta składała się głównie z pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę D – zaleca się zatem spożywanie ryb, owoców morza, olejów, cytrusów, pietruszki, czosnku, marchewki, sałaty, winogron oraz tranu;
  • całkowicie zrezygnować z alkoholu oraz papierosów;
  • brać prysznic zamiast kąpieli, która wysusza skórę;
  • stosować odpowiednie, dopasowane do swojej skóry płyny do mycia;
  • chronić ciało przed skaleczeniami;
  • unikać noszenia ubrań uszytych z materiałów, które podrażniają skórę;
  • w miarę możliwości nie używać gąbek;
  • korzystać ze słońca, ale z umiarem;
  • nie używać kosmetyków na bazie spirytusu, a perfumami spryskiwać ubrania, a nie ciało


Warto pamiętać także o tym, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i nie możemy się nią zarazić przez jakikolwiek kontakt z osobą, która na nią cierpi. Okażmy zatem trochę wyrozumiałości i nie traktujmy ludzi, dotkniętych tym schorzeniem jak trędowatych. Oni i tak nie czują się dobrze ze swoją odmiennością i cierpią często na depresję spowodowaną brakiem akceptacji własnego ciała.

podobne:  Sposoby na nieestetyczne wykwity skórne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.