Biuro na własność czy wynajęte – co się bardziej opłaca?

Widok na centrum Warszawy

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później spotyka się z dylematem kupna lub wynajmu lokalu pod biuro. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Która opłaca się bardziej?

Decyzja o kupnie czy wynajmie biura powinna być poprzedzona dogłębną analizą potrzeb, preferencji i możliwości. Nie każda firma może pozwolić sobie na zakup lokalu. Innej będzie zależało bardzo na lokalizacji, a jeszcze kolejna z racji branży będzie szukać niestandardowych rozwiązań.

Trend na wynajem

W największych polskich miastach dominuje trend wynajmu powierzchni biurowych. Miasta, takie jak Warszawa, Łódź, Kraków, Gdańsk czy Wrocław mają dostępnych wiele powierzchni w dogodnych lokalizacjach. To jedno z najważniejszych kryteriów wyboru lokalu biurowego. Świadczy to o prestiżu i dostępności licznych udogodnień dla firm. Budynki często zlokalizowane są blisko głównych kanałów komunikacyjnych, a w okolicy znajdują się markety, restauracje i parkingi. Takie udogodnienia są bardzo ważne dla pracowników, a klientom łatwiej trafić do siedziby firmy.

W zależności od położenia i rynku, ceny lokali potrafią być mocno zróżnicowane. W największych miastach średnie stawki sięgają nawet 7 tys. złotych za metr kwadratowy. Takie biura są z reguły położone w centrum miasta lub jego bezpośrednim sąsiedztwie. Obecnie panuje trend na nowoczesne budynki położone w biznesowych dzielnicach miast.

Widok na centrum Warszawy

A może biuro na własność?

Posiadanie biura na własność powoli staje się coraz rzadszym wyborem. Zwłaszcza w wypadku firm dopiero wchodzących na rynek można zauważyć takie podejście. Główne powody to nie wystarczający kapitał czy brak zdolności kredytowej. Innym powodem jest także niechęć do przywiązywania się do jednej lokalizacji na samym starcie. Biuro na własność jest z kolei dobrym rozwiązaniem dla dużych firm, które potrzebują rozległych powierzchni i chcą skupić działalność w jednym miejscu. Będąc dłużej na rynku mają też większą zdolność kredytową oraz dostępny kapitał na kupno lokalu. Rata kredytu przy niskich stopach procentowych może okazać się nawet o połowę mniejsza niż kwota należna za wynajem.

Zanim podejmie się decyzję o kupnie bądź wynajmie, warto się zastanowić nad obecną sytuacją firmy oraz jak będzie wyglądał jej rozwój w ciągu najbliższych lat. Obie opcje są dobre, lecz należy wziąć wiele czynników pod uwagę, aby najkorzystniej z nich skorzystać. Wybierając dogodne biuro w Łodzi warto zapoznać się z ofertą lokali http://imagineoffices.pl/location/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.