Biletomaty kolejowe, autobusowe – jak wspierają zarządzanie transportem publicznym?

Biletomaty z Mera Systemy

W różnych miastach Polski coraz popularniejsze stało się używanie biletomatów, które wspierają zarządzenie transportem publicznym. Jak działają, gdzie je można znaleźć i jak kupić bilet z ich pomocą? Wyjaśniamy.

Jak działa biletomat?

Automat biletowy, zwany w skrócie biletomatem, to automatyczne urządzenie do sprzedaży biletów. Można podzielić je na mobilne i stacjonarne oraz gotówkowe i bezgotówkowe. Czym się różnią?

Biletomaty mobilne umieszczane są w pojazdach komunikacji miejskiej – w autobusach, tramwajach i trolejbusach. Dzięki temu pasażerowie nie muszą kupować biletów w oddalonym kiosku, czy u kierowcy, opóźniając tym samym podróż. Natomiast biletomaty stacjonarne umieszczane są w strategicznych miejscach w mieście.

Dzięki automatom biletowym można zakupić bilet jednoprzejazdowy, czasowy oraz okresowy. A jakie są możliwości zapłaty? Gotówką (urządzenie najczęściej przyjmuje zarówno monety, jak i banknoty, wydaje resztę), kartą płatniczą i kredytową (w technologii stykowej i zbliżeniowej) oraz tzw. kartą miejską, która zasilana jest przez jej użytkowników.

Jednym z producentów biletomatów w Polsce jest Mera Systemy (mera-systemy.pl/biletomaty/), który zapewnia wsparcie na wypadek awarii lub uszkodzeń.

Biletomaty z Mera Systemy

Jak kupić bilet w biletomacie?

Obsługa automatu biletowego nie jest skomplikowana, może jednak różnić się w zależności od tego, z jakim modelem urządzenia użytkownik ma do czynienia. Biletomaty mogą posiadać przyciski lub ekran dotykowy, przy pomocy których należy wybrać rodzaj oraz liczbę biletów. Następnie wystarczy wybrać rodzaj płatności (gotówka, karta miejska, karta kredytowa lub debetowa), a po zapłaceniu bilety są drukowane lub „załadowywane” na kartę miejską.

Co ciekawe, aby zachęcić podróżujących do skorzystania z biletomatów, często ceny biletów są niższe niż kioskach czy u kierowców. Jest to spowodowane nową polityką zarządzania transportem publicznym dotyczącą zmniejszania ilość gotowych, drukowanych biletów jednorazowych.

Gdzie biletomaty można znaleźć?

Najbardziej popularne są biletomaty na dworcu oraz na przystanku – to tam w największym stopniu ułatwiają zakup biletu, szczególnie gdy podróżujący się śpieszą. Ponadto można spotkać zarówno biletomaty na przystanku autobusowym, jak i tramwajowym – dąży się do tego, aby znajdowały się przy każdym punkcie, na którym zatrzymuje się pojazd komunikacji miejskiej.

Ponadto automaty biletowe można spotkać przy stacjach metra i SKM oraz, jak zostało to już wspomniane, w autobusach i tramwajach. Mogą mieć także inne zastosowanie – służyć jako parkomaty lub urządzenia do sprzedaży tzw. „wejściówek” w placówkach kulturalno-rozrywkowych.

 

Trzeba też wziąć pod uwagę, że biletomaty wspierają system zarządzania transportem miejskim. Jest to możliwe dzięki całodobowej dostępności oraz łatwiej i prostej instalacji w przestrzeni publicznej. Dzięki temu przyśpieszają sprzedaż biletów oraz usprawniają pracę osobom obsługującym kasy biletowe. Te wszystkie czynniki spowodowały, że coraz więcej miast decyduje się na to rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.