Czy wiesz jak otworzyć warsztat samochodowy?

Otwarcie własnego warszatu samochodowego

Być może zastanawiasz się nad tym jakie kroki należy podjąć, aby móc otworzyć swój własny warsztat samochodowy. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakładania biznesu?

Otwieranie warsztatu samochodowego

Warto zwrócić uwagę na lokalizację. O ile to nie jest przydomowy garaż na którego lokalizację nie mamy raczej wpływu, tak w przypadku garażu prowadzonego w wynajętym lokalu należy przyjrzeć się lokalizacji. Najlepiej aby warsztat był ulokowany przy ruchliwej ulicy z dostępnymi miejscami parkingowymi dla potencjalnych klientów. Takie działania mają wpływ późniejszą rentowność warsztatu samochodowego. Brak środków może utrudnić zakup potrzebnych do naprawy narzędzi. Dobry warsztat musi być odpowiednio wyposażony w liczne urządzenia potrzebne do naprawy takie jak podnośniki, mierniki, itd. Nie są to tanie urządzenia, więc na ich zakup przyszły przedsiębiorca będzie potrzebował niemałą ilość pieniędzy. W tym celu może zaciągnąć kredyt na otwarcie działalności gospodarczej, lub starać się o dofinansowanie z Urzędu Pracy, jednak taka forma uzyskania środków pieniężnych jest już o wiele bardziej skomplikowana, gdyż wiąże się z przejściem przez kilka procedur które są podstawą uzyskania dofinansowania.

Otwieranie warsztatu samochodowego

Koszty związane z otwarciem auto serwisu

Bardzo ważny jest magazyn. Do napraw samochodów różnych marek potrzebny jest magazyn części zamiennych. W odpowiednim wyposażeniu magazynu powinna być nie tylko odpowiednia ilość części potrzebnych do napraw bieżących, ale powinien również tam być odpowiedni ich zapas, w razie okoliczności nieprzewidzianych. Konieczny jest również zakup dokumentacji dla każdej marki. Jest to niezbędne w przypadku napraw szczegółowych, a do tego mogą być potrzebni dodatkowi fachowcy. Przy okazji otwarcia warsztatu należy więc wziąć pod uwagę zatrudnienie pracowników, które również wiąże się z kosztami. Jeśli będzie to specjalista, to jego wynagrodzenie oscyluje w granicach 2000 zł brutto. Istnieje jeszcze możliwość przysposobienia do zawodu uczniów szkół zawodowych, którzy w ramach praktyk będą wykonywać proste czynności w warsztacie.

Jak prowadzić własny warsztat?

Przyszły przedsiębiorca musi również podjąć decyzję o tym czy warsztat będzie autoryzowany, czy będzie prowadzony niezależnie. Tak jak w przypadku tej drugiej formy, procedury otwarcia nie są zbyt skomplikowane, to w przypadku warsztatu autoryzowanego należy spełniać kilka określonych przez producenta warunków, takich jak odpowiednie wyposażenia warsztatu, zapewniając przy tym odpowiednią obsługę klienta i sprzedaż części zamiennych na odpowiednim poziomie ustalonym z producentem. Na każdym etapie podejmowania decyzji należy kształtować swoją świadomość. Należy więc być świadomym tego że każdy przyszły właściciel warsztatu samochodowego musi podjąć kluczowe decyzje, już na początku prowadzenia swojej działalności. Jest to bardzo ważne ponieważ te decyzje mogą rzutować na dalsze powodzenie Twojej firmy.  Aby ułatwić sobie zadanie to można wykonać biznesplan, w tym zrobić rzetelną analizę SWOT, aby ocenić swoje szanse na rynku.

1 komentarz

  1. Mój znajomy ma taki warsztat. Specjalnie po to dobudowywał wielki garaż do domu. Ale nieźle mu idzie ten biznes. Na to jest ciągle zapotrzebowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.