Wynajem długoterminowy samochodów, czy się opłaca, komu?

Osoba prowadzi samochód

Wiele osób, które zamierzają wynająć auto zastanawia się czy bardziej jest opłacalny wynajem długoterminowy czy leasing. Ten pierwszy obejmuje umowę leasingu z wysokim kupnem, z serwisem auta i ubezpieczeniem w cenie miesięcznej raty. Warto jednak przeczytać czy wynajem długoterminowy jest opłacalny, dla kogo to dobra opcja i jakie są jego koszty.

Czym jest wynajem długoterminowy samochodu?

Warto wspomnieć, że wynajem długoterminowy samochodu może być już od kilkuset złotych miesięcznie i to bez wkładu własnego. Jedynie przy wynajmie samochodów luksusowych pierwsza wpłata może być na poziomie 5-10% wartości samochodu. Wynajem długoterminowy samochodu nie wymaga od klienta wykupu pojazdu po określonym terminie czasu. Plusem jest na pewno to, że po oddaniu auta można go wymienić na inny model. Oczywiście jeśli klient wyraża chęć może także wykupić samochód, ale będzie to bardzo drogie.

Jakie są koszty wynajmu długoterminowego?

Na pewno dobrze jest tu zainteresować się jakie są koszty dzierżawy. Naturalnie kalkulacji wynajmu długoterminowego (dla danego samochodu) dokona firma wypożyczająca. Zaczyna się od ustalenia liczby kilometrów, które dany kierowca może przejechać w czasie użytkowania samochodu. Po przekroczeniu ustalonej kwoty, dla klienta każdy dodatkowy kilometr to koszt w granicach 20-30 groszy. Nie tylko model i marka samochodu mają wpływ na ostateczny koszt wynajmu, ale także czas na jaki auto zostanie wynajęte.

Dla kogo wynajem długoterminowy będzie dobrą opcją?

Wynajem długoterminowy przeznaczony jest zarówno dla firm jak i osób prywatnych. Z ofert mogą korzystać wszyscy ci, którzy potrzebują samochodu na dłuższy czas, ale nie dysponują dostateczną gotówką, by kupić auto. Z wynajmu długoterminowego korzystają najczęściej małe firmy, ale w Polsce taka możliwość dostępna jest dopiero od niedawna.

Samochód BMW

Jakie są różnice między wynajmem długoterminowym a leasingiem?

Na pewno największa różnica dotyczy tu celu użytkowania pojazdu. Jeśli klient zakłada, że będzie użytkował auto tylko przez czas trwania umowy, to na pewno jest to dla niego bardzo dobra opcja. Kiedy natomiast po upłynięciu terminu umowy nadal będzie chciał on korzystać z samochodu, idealnym rozwiązaniem będzie tutaj leasing. W przypadku kiedy klient po wynajmie długoterminowym zdecyduje się zakupić samochód, będzie to musiał zrobić na bardzo niekorzystnych dla niego warunkach (cena wykupu jest bardzo wysoka).

Jakie są zalety wynajmu długoterminowego?

Na pewno bardzo ważnym faktem jest to, że w cenę wynajmu wliczone są już koszty przeglądów, serwisowania, a także assistance, naprawy i wymiany części. Osoba wynajmująca samochód długoterminowo jest zwolniona praktycznie ze wszystkich formalnościdotyczących samochodu. A jedyne co musi zrobić to tylko uiścić comiesięczną stałą opłatę za pojazd gdzie dodatkowym kosztem jest wyłącznie tankowanie paliwa. Plusem wynajmu długoterminowego jest więc też to, że firmy wypożyczające biorą na siebie wszelkie dodatkowe koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.