Najczęstsze błędy podczas wyboru Autocasco — sprawdź jak ich uniknąć

Samochody na drodze

Jeśli wybierzesz przypadkowe AC, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub wypłacić świadczenie zdecydowanie niższe niż oczekiwałeś. W artykule omówimy najczęstsze błędy podczas wyboru Autocasco. Podpowiemy również, jak ich uniknąć.

Samochody na drodze

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, chroniące samochód i wyposażenie przed skutkami, kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia. Zakres AC zależy od konkretnego towarzystwa i wybranego wariantu. Podobnie jak parametry, które wpływają na kwotę odszkodowania.

Kilka miesięcy temu spowodowałem niegroźną stłuczkę — tłumaczy Marcin, 35-latek z Wrocławia. Chociaż nikomu nic się nie stało, moje auto zostało poważnie uszkodzone. Odetchnąłem z ulgą, kiedy przypomniałem sobie, że mam przecież AC. Niestety, po zgłoszeniu szkody, ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania — dodaje mężczyzna.

Dlaczego?

Jak się okazało, AC, które kupił Marcin, zapewniało wypłatę odszkodowania wyłącznie w przypadku kradzieży i pożaru auta, nie uwzględniając szkód wypadkowych.

Rzeczywiście. Wybierając AC, zasugerowałem się przede wszystkim niską ceną. Gdybym dopłacił zaledwie 200 zł do droższego ubezpieczenia, ubezpieczyciel pokryłby moją szkodę. A tak, za naprawę musiałem zapłacić z własnej kieszeni. Suma była niebagatelna. Wymiana zderzaka, lamp i kilku czujników kosztowała 4500 złotych — podsumowuje kierowca.

Rzeczywiście. Wybór najtańszego Autocasco jest jednym z najczęściej popełnianych przez kierowców błędów. Jak pokazuje przykład Marcina, niska cena ubezpieczenia często skutkuje stosunkowo wąskim zakresem. Jeśli sięgniesz po takie AC, nie mając świadomości jego ograniczeń, odmowa wypłaty odszkodowania może być wyjątkowo nieprzyjemnym zaskoczeniem.

Jak uniknąć błędów wybierając AC?

Głównym kryterium wyboru Autocasco powinien być zakres ochrony. Zanim zawrzesz umowę, zastanów się, na jakiej ochronie najbardziej Ci zależy. Chcesz kompleksowo ochronić auto i wyposażenie? Wybierz AC w formule all risk. Z takim ubezpieczeniem dostaniesz odszkodowanie w przypadku zaistnienia każdego zdarzenia, które nie zostało ujęte w wyłączeniach odpowiedzialności:

 • kradzieży,
 • kolizji, którą spowodujesz,
 • porysowania karoserii przez nieznanego sprawcę,
 • wgniecenia karoserii przez gałąź, która spadła na Twoje auto
 • uszkodzenia auta na skutek gradobicia

Pamiętaj, że szeroki zakres przekłada się na stawkę. AC w wariantach all risk są najdroższe.

Zależy Ci na tym, aby otrzymać odszkodowanie po kradzieży? Chcesz, aby ubezpieczyciel naprawił Twoje auto, nawet jeśli to Ty spowodujesz szkodę? Sięgnij po tradycyjne AC, chroniące od konkretnych, wskazanych przez TU ryzyk. Takie ubezpieczenia są tańsze od tych w formule all risk. Nie zapewniają jednak kompleksowej ochrony.

Dobre AC czyli jakie?

Wybierając AC, zwróć uwagę także na udział własny. Udział własny to określona procentowo (rzadziej kwotowo) wartość, o jaką zostanie pomniejszona składka, a w przypadku zdarzenia drogowego — także odszkodowanie. Jeśli udział własny wyniesie 20%, przy wartości szkody na poziomie 10 000 zł ubezpieczyciel wypłaci jedynie 8 000 zł (pozostałe 2000 zł, czyli 20% stanowi udział własny ubezpieczonego). Choć wysoki udział własny pozwala obniżyć cenę AC, „boli” przy wypłacie odszkodowania.

Przy wypłacie odszkodowania duże znaczenie ma również wariant sumy ubezpieczenia — stały lub zmienny. Jeśli wybierzesz AC ze stałą sumą ubezpieczenia, ubezpieczyciel wyliczy kwotę odszkodowania na podstawie wartości auta z dnia zawarcia umowy. Jeśli wtedy Twój samochód wyceniono na 20 000 zł, to właśnie ta kwota stanie się podstawą wyliczenia odszkodowania. W przypadku zmiennej sumy ubezpieczenia podstawą kalkulacji będzie wartość auta w dniu wystąpienia szkody. Jeśli do zdarzenia doszło 10 miesięcy po zawarciu umowy AC, wartość auta może być niższa o kilkaset, a nawet o kilka tysięcy złotych.

AC wyłączenia – na to uważaj!

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed zakupem AC zapoznaj się z listą wyłączeń. Znajdziesz ją w OWU. Wyłączenia to lista sytuacji, w których ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za powstałą szkodę i co za tym idzie, nie wypłaci odszkodowania. Może to nastąpić, jeśli:

 • nie uruchomiłeś w aucie wymaganych przez ubezpieczyciela zabezpieczeń antykradzieżowych,
 • zostawiłeś kluczyki lub sterowniki w miejscu publicznym, lub wewnątrz auta,
 • prowadziłeś auto pod wpływem alkoholu,
 • wyrządziłeś szkodę umyślnie lub wyrządził ją Twój małżonek,
 • prowadziłeś auto, nie mając stosownych uprawnień,
 • Twój samochód uczestniczy w rajdach lub wyścigach,
 • w chwili zdarzenia Twoje auto nie ma ważnego badania technicznego;

Tanie AC dzięki porównywarce

Ceny ubezpieczeń w formule all risk czy AC kradzieżowych w zależności od ubezpieczyciela mogą znacząco się różnić. Jeśli wiesz już, na jakim zakresie najbardziej Ci zależy, sprawdź ubezpieczenie AC na Mubi i nie przepłacaj.

Mubi to darmowa platforma, która działa w 100% online. Jej struktura do złudzenia przypomina strukturę kalkulatorów ubezpieczeniowych, dostępnych na stronach poszczególnych TU. Po wypełnieniu krótkiego formularza, zawierającego pytania o dane kierowcy i parametry auta przedstawić jednak nie jeden, a aż kilkanaście (a czasem nawet kilkadziesiąt) zróżnicowanych cenowo propozycji oferowanych przez TU. Oprócz ceny każda z nich zawiera informacje na temat zakresu oraz dodatkowych świadczeń oferowanych z AC (może być to np. assistance czy NNW). Jeśli któraś z propozycji spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę. Np. kartą kredytową lub szybkim przelewem online.

Kalkulator ubezpieczeń OC AC Mubi (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/) pozwoli Ci znaleźć tanie AC o optymalnym zakresie. Bez konieczności wykonywania dziesiątek kalkulacji i żmudnych rozmów z agentem. To proste w obsłudze narzędzie pozwala więc oszczędzić pieniądze, ale również czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.