Kupno samochodu bez OC – co musisz wiedzieć?

samochód

Zainteresowanie używanymi autami nie słabnie wśród Polaków. Przemawia za tym przede wszystkim atrakcyjna cena, która niekiedy idzie w parze z bardzo dobrym stanem technicznym. Aby jednak poczynione oszczędności nie były pozorne, warto upewnić się, że nabywany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie narażasz się na znaczne konsekwencje finansowe.

Każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC – wynika to z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że auto wystawione na sprzedaż – mimo że nie jest użytkowane – także musi być ubezpieczone. Niestety nie wszyscy właściciele stosują się do przepisów, w efekcie czego niektóre pojazdy mogą nie być objęte ochroną ubezpieczeniową.

Czym skutkuje brak ważnego OC?

Właściciele pojazdów, którzy bez powodu decydują się przerwać ochronę ubezpieczeniową, narażają się na poważne konsekwencje finansowe.

Kara nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Jedną z najbardziej dotkliwych kar jest kara finansowa nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość uzależniona jest od rodzaju pojazdu oraz od okresu, przez który auto nie było ubezpieczone.
W przypadku samochodów osobowych przedstawia się to następująco:

  • brak ubezpieczenia przez okres do 3 dni – 1120 zł
  • przerwanie ochrony ubezpieczeniowej przez 4-14 dni – 2800 zł
  • brak polisy OC powyżej 14 dni – 5600 zł.

Należy przy tym mieć świadomość, że brak OC może zostać wykryty nie tylko podczas kontroli drogowej. UFG dysponuje zaawansowanymi narzędziami, które potrafią wychwycić nawet jednodniową przerwę w ciągłości ubezpieczeniowej.

Wypłata odszkodowania osobie pokrzywdzonej

Jeszcze większe konsekwencje finansowe ma spowodowanie zdarzenia drogowego nieubezpieczonym autem. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może wystąpić o regres. Zdarza się również, że sprawca zdarzenia – jeśli osoba poszkodowana dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu – koszty leczenia trzeba będzie pokryć z własnych środków. Zaś spowodowanie wypadku prowadzącego poszkodowaną do niepełnosprawności może skutkować koniecznością wypłacania dożywotniej renty.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?

Teoretycznie zbywca auta powinien przedstawić nabywcy dokument potwierdzający ważność obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jeżeli tak się nie stanie, wówczas potencjalny kupiec może sprawdzić to we własnym zakresie:

  • korzystając z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
  • korzystając z rządowego serwisu historiapojazdu.gov.pl.

W obu przypadkach należy podać dane pojazdu: numer rejestracyjny, numer VIN.

Kupno samochodu bez OC – czy jest możliwe?

Zastanawiasz się, czy kupno samochodu bez OC jest możliwe? Oczywiście – nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć taki pojazd. Wystarczy tylko odpowiednio wcześnie dopełnić niezbędne formalności – szczególnie wtedy, jeśli zamierzasz wracać tym pojazdem do domu. W przeciwnym razie będzie trzeba zamówić usługę holowania.

Przede wszystkim należy jak najszybciej wykupić nową polisę. To niezwykle ważne, ponieważ nieubezpieczony pojazd nie może poruszać się po drodze. W tym przypadku nie można jednak spieszyć się z podjęciem decyzji – może to skutkować wyborem kosztownej polisy, droższej nawet o kilkaset złotych w porównaniu z najtańszą opcją.

Aby wybrać ubezpieczenie OC korzystne finansowo, warto skorzystać z serwisu porównywarkowego dostępnego pod adresem https://rankomat.pl. Znajdziesz tam kalkulator online, za pomocą którego oszacujesz wysokość składki w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wystarczy wypełnić formularz, wpisując dane dotyczące właściciela auta oraz samochodu.

Pamiętaj! Za ubezpieczenie OC nie ma sensu przepłacać, ponieważ zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne regulowane są przepisami. Jest to Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.