Audiobooki w internecie? Gdzie szukać książek do słuchania?
Audiobooki nie są złym wynalazkiem. Umożliwiają nam zapoznawanie się z literaturą bez męczenia naszych oczu. Dzięki nim możemy to robić nawet w trakcie spaceru czy przebieżki. Tylko skąd je brać? Z pomocą przychodzi internet. Zobaczmy więc, gdzie możemy je znaleźć.
Audioteka
Na tym portalu audiobooków jest prawdziwe zatrzęsienie, ale w ich gąszczu łatwo się odnaleźć. Poszukiwania ułatwia podział na kategorie. Kategorie ogólne, takie jak Nowości, Bestsellery czy Oferty specjalne (tu możemy upolować jakąś niezłą promocję), oraz kategorie szczegółowe, pozwalające nam wyszukać coś w obrębie konkretnego literackiego gatunku.
Co istotne, nie musimy kupować książki w ciemno. Mamy możliwość uprzedniego posłuchania obszernych darmowych fragmentów, często nawet trwających dłużej niż godzinę, dzięki czemu możemy przekonać się, czy dana książka nas wciąga i czy odpowiada nam sama realizacja, łącznie z głosem lektora.
Bonito
Oprócz e-booków serwis ten udostępnia całkiem pokaźną bibliotekę audiobooków. Jeśli to ich właśnie szukamy, można od razu za pomocą tabeli po lewej stronie przejść do kategorii Audiobooki. Interesujące nas pozycje znajdziemy, filtrując wyniki pod względem daty wydania lub ceny, a możemy wybrać też po prostu spis alfabetyczny.
Booki24
Tu również możemy szukać interesujących nas audiobooków posługując się kolejnością alfabetyczną, lub sortując wyniki pod względem ceny czy daty wydania. Mamy też możliwość odsłuchania za darmo fragmentu książki. Pobrane audiobooki są zapisywane w formacie MP3.
Spotify i Deezer
Owszem, te aplikacje służą głównie do udostępniania muzyki, ale znajdziemy tu też spore zbiory audiobooków po polsku. Używając wyszukiwarki możemy łatwo odszukać daną książkę po tytule, nazwisku autora czy nawet osobie lektora.
Ile kosztuje taka opcja? Ze Spotify i Deezera korzystamy w ramach abonamentów, jednak jeśli już je opłacamy, to za odsłuchanie audiobooków nie musimy dodatkowo dopłacać.
Gdzie szukać darmowych audiobooków?
Najprostszym wyjściem na początek jest przeszukanie przepastnych zasobów YouTube’a. Można tam znaleźć niemało audiobooków, kłopot w tym, że nieraz użytkownicy zamieszczając je naruszają prawa autorskie. A to po pierwsze stawia nas w niezręcznej sytuacji, jeśli wzdragamy się przed internetowym piractwem, a z drugiej sprawia, że prędzej czy później interesujący nas audiobook może zostać usunięty.
Jeśli chcemy mieć dostęp do darmowych audiobooków i jednocześnie pewność, że wszystko jest w pełni legalne, to wiele dzieł polskiej i światowej literatury znajdziemy na portalu Wolne Lektury. Audiobooki są tam bezpłatne, a żeby ich posłuchać, nie trzeba nawet zakładać konta. Zgodnie z nazwą portalu, duża część dostępnych tu materiałów znajduje się na liście obowiązkowych lektur, toteż szczególną pomocą jest on dla uczniów.
Również na stronach z płatnymi audiobookami, można znaleźć część materiałów bezpłatnych. Na przykład na Virtualo można przejść do dolnej lewej części strony i w kategorii Cena wybrać Darmowe, by zobaczyć, jaki mamy wybór. Strona Audiobooki ma także zakładkę Darmowe, pod którą znajdziemy szereg bezpłatnych tytułów, zarówno polskich jak i zagranicznych.
Nie wiedziałam, że na spotify są audiobooki – sprawdzę to, bo mam tam płatne konto. Choć generalnie ja od audiobooków wolę słuchać podcasty. Są zdecydowanie krótsze, więc o wiele łatwiej jest mi się na nich skupić.