Pomysły na świąteczne dekoracje DIY

Własnoręcznie wykonany wieniec świąteczny wiszący na drzwiach

Gdy zbliża się grudzień, w sklepach zaczynają powoli pojawiać się ozdoby, a Ty zastanawiasz się jak w tym roku udekorować dom, w jakich kolorach będzie choinka, w co zapakujesz prezenty. Dzięki bogatej ofercie wszystkich akcesoriów świątecznych w marketach, sprawę można załatwić szybko. Ale może ciekawiej byłoby spróbować wykonać coś samodzielnie?

Nie ma nic trudnego w kupowaniu gotowych ozdób, bombek, papierów i torebek do pakowania prezentów itd. w sklepie. Co innego wykonać coś samodzielnie. Nie dość, że miło wprowadza to w świąteczną atmosferę, możesz spędzić z dziećmi kreatywnie czas, a później w świąteczne dni cieszyć się Waszymi dziełami. Twoi goście także z pewnością docenią wysiłek i zaangażowanie, a może i zapytają jak sami mogą zrobić coś podobnego w swoim domu.

Co więc można stworzyć samemu? Dosłownie wszystko! Od bombek, przez girlandy, po całą choinkę. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne.

Kalendarz adwentowy własnej roboty

Zanim nadejdą święta Bożego Narodzenia mamy czas Adwentu. Znaną tradycją jest obdarowywanie dzieci kalendarzami adwentowymi, które dzięki temu, mogą smacznymi czekoladkami lub drobnymi upominkami, odliczać dni do Wigilii. W sklepach znajdziesz wiele takich kalendarzy, głównie w wersji papierowej.

Możesz jednak wykonać kalendarz adwentowy własnoręcznie, nawet razem z dzieckiem, oczywiście uzupełniając potem upominki w ukryciu, żeby element zaskoczenia pozostał.

Propozycji jest wiele. Możesz uszyć 24 woreczki z bawełny, lnu lub filcu. Każdy z nich możecie wraz z dzieckiem ozdobić w świąteczne wzory i oznaczyć odpowiednią liczbą. Potem wystarczy zawiesić je na przykład na jutowych sznurkach lub wstążkach. Można powiesić je w ramce, na kawałku materiału lub po prostu na ścianie. Dobrym sposobem jest też przypięcie ich na prostokątnej tablicy korkowej.

Innym pomysłem może być wykorzystanie głębokiego kartonowego pudełka, w którym umieścisz 24 szufladki np. z pudełek od zapałek. Wspólnie z dzieckiem możecie je pomalować i ozdobić. Do środka włóż słodycze lub małe zabaweczki. Możesz także umieścić np. po klocku LEGO z mini zestawu, który 24 grudnia ułoży się w całość. Pamiętaj, że 24-te okienko powinno zawierać największy upominek.

Samodzielnie zrobiony kalendarz adwentowy

Jak zrobić lampion w kształcie gwiazdy?

Świąteczną atmosferę oprócz ozdób budują także światełka. Kto nie lubi patrzeć na kolorowe lampki wiszące na choinkach? A może połączyć te dwie rzeczy? Możesz samodzielnie wykonać lampion w kształcie gwiazdy, który można powiesić na choince lub w innym miejscu domu np. w oknie.

Zacznij od wydrukowania szablonu, według którego będziesz wycinać gwiazdę. W internecie można znaleźć wiele wzorów. Najlepiej będzie wyglądać gwiazda pięcioramienna. Każde ramię wykonaj osobno, na kształt pustego rożka. Dwa z nich sklej lub zepnij. Zrób to samo zresztą ramion. Nie łącz jedynie pierwszego ramienia z ostatnim. W połowie tych ramion zrób dziurki i przewiąż nitką. Do środka włóż światełka i zwiąż nitkę tak by lampki nie wypadały.

Taka świecąca gwiazda będzie wyglądała jeszcze bardziej efektownie jeśli użyjemy do jej wykonania ażurowego papieru.

Świecąca gwiazdka wisząca na choince

Ręcznie robione stroiki świąteczne

Stroiki świąteczne pojawiają się chyba w każdym domu. Można powiesić je na ścianie, na drzwiach lub położyć na wigilijnym stole. Jak wykonać go własnoręcznie?

Skorzystaj z tego co daje natura. Przejdź się po parku, po lesie i pozbieraj: szyszki, suche gałązki, igliwie, żołędzie, co Ci wpadnie w oko. Postawą takiego stroika są gałązki drzew iglastych np. świerka czy jodły. Ułóż je w gęsty okrąg. Jako bazę możesz wykorzystać gąbkę florystyczną, karton lub naczynie. Aby gałązki lepiej się trzymały możesz je związać nitką, sznurkiem lub cienkim drucikiem.

Gdy masz już gotowy zielony wieniec, możesz przystąpić do jego ozdabiania. Możesz wykorzystać wszystko co przyjdzie Ci na myśl. Szyszki, suszone plasterki owoców, laski cynamonu, liście ostrokrzewu, jemioła, kulki żurawiny – to najczęściej wykorzystywane elementy ozdobne. Warto je także udekorować brokatem lub sztucznym śniegiem w sprayu.

Pięknie wyglądają stroiki ze świecami, tworzącymi przytulny, świąteczny nastrój. Niech wyobraźnia podpowie Ci jak będzie wyglądał Twój tegoroczny stroik. Może tym razem będzie to coś naprawdę oryginalnego?

Stroik świąteczny ze świecami w misie

Własnoręcznie wykonany papier do pakowania prezentów

Nadchodzi Wigilia, prezenty kupione, teraz zastanawiasz się w co je zapakować. Kupne torebki i papiery są bardzo ładne, jednak możesz je też samodzielnie przygotować. Z pewnością obdarowane przez Ciebie osoby, jeszcze bardziej poczują się docenione, widząc ręcznie wykonane opakowanie.

Możesz to zrobić, po prostu ozdabiając brązowy papier pakowy, odbijając na nim różne wzory świąteczne. Najlepiej sprawdzają się gąbki z farbą, gęste pędzle i sznurki. Możesz także odbić wzór koronki, malując ją gęsto farbą i przykładając do papieru.

Prezenty pod choinką opakowane w samodzielnie wykonany papier ozdobny

Dodatkowym pomysłem mogą być własne karneciki, które przypniesz do każdego prezentu. Tutaj wszystkie chwyty są dozwolone. Możesz wykonać je z jakiego materiału chcesz np. filcu lub kartonu. Miłym akcentem będzie jeśli dostosujesz ich motywy do osoby, którą będziesz obdarowywać.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.