Ekspres przelewowy do kawy — czym się sugerować przy wyborze?

ekspres do kawy przelewowy

Korzystanie z ekspresu przelewowego to jedna z opcji tworzenia pysznej kawy w domowym zaciszu. Sprzęt ten kojarzy się nieco z dawnymi czasami, choć obecnie ponownie zyskuje na coraz większym zainteresowaniu konsumentów. Dowiedz się, jakie korzyści niesie za sobą używanie ekspresu tego typu, jaki wybrać oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie!

Ekspres do kawy przelewowy – jak działa?

To proste urządzenie do tworzenia kawy (i nie tylko) składa się z kilku elementów: pojemnika na wodę, pojemnika na filtr, do którego wsypuje się zmielone ziarna lub liście, oraz dzbanka, w którym docelowo ląduje aromatyczny napój. Ekspres tego typu wykorzystuje przepływającą, gorącą wodę do zaparzania zawartości filtra, po czym powoli skapuje ona do zbiornika na dole. Przesącza to gotowy napój, który zwykle dodatkowo podgrzewany jest płytką grzewczą znajdującą się pod spodem dzbanka.

Ekspres przelewowy – jakie zalety posiada?

Ogromną zaletą ekspresów tego typu jest ich przystępna cena. To samo dotyczy kosztów eksploatacyjnych – do prawidłowego używania potrzebujesz filtrów, których wydatek to kilka bądź kilkanaście złotych. Wiele osób jako zaletę wskazuje także ilość kawy lub herbaty, jaka może się wytworzyć podczas jednego użycia. Starcza ona zwykle na kilka filiżanek, świetnie sprawdza się więc podczas wizyt gości albo gdy czeka nas długa praca w domu. Dzięki funkcji podgrzewania można cieszyć się smakiem gorącej kawy, herbaty lub ziół o każdej porze dnia.
Wielkość urządzenia to także korzystna cecha. Taki mały ekspres przelewowy to opcja idealna do pracy czy dla studentów, którzy wynajmują pokój w akademiku. Prostota w obsłudze oraz niezbyt skomplikowane warunki konserwacji zachęcają do zakupu. Do uruchomienia całego procesu zwykle wystarcza jeden guzik, mało jest także elementów mechanicznych, które mogłyby ulec uszkodzeniu.

Jakie wady posiada ekspres tego typu?

Niestety sprzęt ten posiada również wady. Na jakie negatywne aspekty użytkowania najczęściej zwracali uwagę konsumenci? Zwykle była to kwestia braku wyboru rodzaju parzonej kawy. Ekspres jest w stanie stworzyć jedną – czarną, najzwyklejszą, bez pianki ani dodatku mleka. Część urządzeń nie posiada wbudowanego młynka. Oznacza to, że musisz korzystać z kawy sypanej lub mielić ją samodzielnie. Na szczęście producenci zaczęli umieszczać gotowe systemy mielenia w swoich produktach, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów.
Ilość tworzonego napoju została wymieniona jako zaleta… ale może być także wadą. Nie każdy chce przecież od razu wypijać 4-6 filiżanek świeżo zaparzonej kawy, a wylewanie niewypitej zawartości to marnowanie produktu. Są dostępne urządzenia do parzenia przelewowego pojedynczej kawy, ale proces ten jest nieopłacalny ze względu na czas jego trwania. Na szczęście większość ekspresów przelewowych posiada wspomnianą już płytkę grzewczą, dzięki której można utrzymać wysoką temperaturę kawy znacznie dłużej. Traci ona co prawda część walorów smakowych zarezerwowanych dla świeżo przygotowanego napoju, jednak w pewnym stopniu rozwiązuje problem.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ekspresu?

Dostępne na rynku ekspresy mogą znacznie różnić się między sobą. Warto więc przed zakupem dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę. Istotne z punktu widzenia użytkownika będą:

  • wbudowany młynek — ekspres przelewowy z młynkiem pozwala na mielenie ziaren na bieżąco i tworzenie bardziej aromatycznego naparu;
  • wielkość dzbanka – zawarta na nim miarka sugeruje zazwyczaj, ile kawy może być zrobione za jednym razem. Sprawdź więc, czy tworzone ilości są dla ciebie satysfakcjonujące;
  • płytka grzewcza pod dzbankiem – utrzymuje ciepło przez dłuższy czas po zrobieniu kawy, dzięki temu możesz cieszyć się pysznym napojem przez cały czas pracy.

Duży wybór ekspresów przelewowych znajdziesz na https://www.empik.com/agd/ekspresy-i-akcesoria-do-kawy/ekspresy-przelewowe,51010207,s

1 komentarz

  1. Zawsze bałam się korzystać z takich urządzeń, bo nie jestem pewna, czy prawidłowo wciskam guziki haha! 😀 Ale jest to bardzo ciekawe i może kiedyś się zdecyduje. 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.