Jak urządzić łazienkę w stylu vintage?

Retro łazienka urządzona w stylu vintage

Styl vintage wrócił ostatnio niewątpliwie do łask. Zauważyć go można w modowych trendach, a także w aranżacjach różnych pomieszczeń domów i mieszkań. Pokoje stylizowane na starodawne mają w sobie wiele uroku, tworzą niepowtarzalny klimat, są zazwyczaj bardzo przytulne i napawają optymizmem. To samo tyczy się zresztą i łazienki, która urządzona w stylu retro tworzy idealne miejsce na relaksującą kąpiel i własne domowe spa.

Gdzie szukać aranżacji wnętrz?

Aby zaaranżować takie wnętrze na własną rękę, potrzeba dobrej wyobraźni i znajomości wystrojów dawnych pomieszczeń lub ciekawej inspiracji. Wiele interesujących pomysłów na łazienkę w stylu vintage znajdziemy na Homebooku – popularnym portalu wnętrzarskim. Właściwie cały Internet jest świetną bazą przeróżnych zdjęć i wskazówek, które z pewnością znacznie ułatwią nam tę kwestię.

podobne:  Jakie są objawy cukrzycy?

Łazienka urządzona w stylu vintage

Kolor i deseń w stylu vintage

Zacznijmy zatem od ogólnej koncepcji,  która zawierać powinna między innymi kolorystykę łazienki. To pomoże nam w poszukiwaniach odpowiednich mebli, kafli i dekoracji. Pamiętajmy o tym, że styl vintage lubi jasne barwy takie jak biel, szarości, beże, rzadziej róże, czerwienie i błękity. Jeżeli zatem chcemy, żeby wnętrze było nieco chłodne, postawmy na kolor biały i szary. Jeśli z kolei marzy nam się ciepła, klimatyczna łazienka, świetnie sprawdzi się tu biel z połączeniu z beżem, sam beż lub beż z różem.

Kafelki mogą być bardzo różne. Sprawdzą się tu zarówno te gładkie, jak i ozdobne, a także mozaiki i dekory. Położyć możemy je na całej długości ścian łazienki lub jedynie do pewnego momentu, resztę malując pasującym kolorem. Niektórzy wręcz całkowicie rezygnują z kafli, zanim się jednak na to zdecydujemy, zastanówmy się dobrze, czy taka opcja odpowiada naszym potrzebom.

podobne:  Kobiecy ubiór w eleganckim stylu - jakie są zasady eleganckiego ubioru?

Podłoga łazienek retro jest zazwyczaj wyłożona kaflami, czasem widujemy na niej jednak również drewniane deski, które znakomicie wpisują się w ten styl, będąc świetnym jego dopełnieniem.

Stylowe wyposażenie łazienki

Przejdźmy jednak do ogólnego wyposażenia tak ciekawego wnętrza. Wanna jest zazwyczaj wolnostojąca, dużo rzadziej zabudowana. Idealnie wręcz sprawdza się taka na ozdobnych nóżkach, postawiona gdzieś w samym centrum pomieszczenia. Żeby jednak móc sobie na to pozwolić, nasza łazienka musi mieć dość pokaźny metraż. W innym wypadku najlepiej ustawić ją pod ścianą. Umywalka może być wbudowana w szafkę, może też leżeć na niej w formie misy, a armaturę stanowić powinny starodawne kurki, które może nie są tak wygodne, jak nowoczesne rozwiązania, jednak ciężko wyobrazić sobie bez nich łazienkę w stylu vintage.

podobne:  Co warto zwiedzić w Sandomierzu?

Jeżeli chodzi o meble, mamy trzy wyjścia. Możemy postawić na te stare i nieco zniszczone, ewentualnie odrestaurowane, znalezione na stacjonarnych lub internetowych pchlich targach, wybrać nowe produkty stylizowane na modłę vintage lub zdecydować się na meble klasyczne, które również wpisują się w ten trend i dobrze z nim współgrają.

Retro dodatki do domu

Niebagatelną rolę w łazience retro odgrywają również dodatki. Warto zatem udekorować ją suszonymi kwiatami, świecami. Jeżeli pomieszczenie posiada okno, ozdóbmy je firaną lub zasłonkami. Nie zapominajmy również o odpowiednim oświetleniu. Niech to nie będą nowoczesne halogenki, a staroświecka lampa lub kinkiet. Tak wyposażona łazienka znacznie umili nam spędzany w niej czas, warto więc zadbać o wszelkie szczegóły i być konsekwentnym w doborze dodatków.

1 komentarz

  1. Lubię styl vintage, ale jakoś nie mam odwagi, żeby u siebie taki zastosować. Może za rok jak będę robić remont salonu. Wtedy coś pomyślę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.