Szlifierki kątowe – zastosowania, rodzaje

Zestaw narzędzi

Szlifierki kątowe to narzędzia o bardzo szerokim spektrum zastosowania. Wykorzystują je firmy remontowo-budowlane, instalatorzy, stolarze, ślusarze, ale również majsterkowicze hobbyści. Każdy z nich jednak podkreśla, że niezawodna szlifierka kątowa to obowiązkowy element wyposażenia ich warsztatu. Zobaczmy zatem, na co zwracać uwagę wybierając szlifierki kątowe.

Zestaw narzędzi

Szlifierki kątowe – możliwe zastosowanie

Szlifierki kątowe to obowiązkowy element wyposażenia firmy budowlanej. Przydają się zarówno przy budowaniu konstrukcji do ścian z karton-gipsu, przycinania płyt OSB czy docinania płytek ceramicznych. Wykorzystuje się je również przy docinaniu rur różnego rodzaju, dlatego chętnie korzystają z nich hydraulicy i instalatorzy. Po szlifierki kątowe sięgają też brukarze, docinając krawężniki czy kostki do pożądanych rozmiarów.

Szlifierki kątowe mogą jednak służyć nie tylko do przecinania dwóch elementów, ale też do wycinania np. bruzd w ścianach. Takie bruzdy można wykorzystać do ułożenia przewodów elektrycznych lub schowania rur będących elementem instalacji wodnej.

Ze szlifierek kątowych korzystają jednak nie tylko profesjonaliści, ale również domowi majsterkowicze i złote rączki. Każdy, kto od czasu do czasu samodzielnie wykonuje różne drobne prace naprawcze w domu lub lubi majsterkować powinien wyposażyć się w szlifierkę kątową.

podobne:  Jak przygotować podłoże pod kostkę brukową?

Szlifierki kątowe – rodzaje

Biorąc pod uwagę tak szerokie zastosowanie, pojawia się pytanie, czy jedną szlifierkę kątową można wykorzystywać do różnych celów. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo to zależy w dużej mierze od tego, czy jest to szlifierka kątowa profesjonalna np. Makita, czy DeWalt, czy mamy do czynienia ze szlifierką przeznaczoną dla hobbystów.

Producenci szlifierek dla profesjonalistów oferują szlifierki specjalnego przeznaczenia. Znajdziemy wśród nich szlifierki kątowe do betonu czy do stali nierdzewnej, które mają odpowiednią moc i prędkość obrotów oraz wyposażone są w odpowiednio dopasowane tarcze. Profesjonaliści, szczególnie tacy, którzy w swojej pracy wykorzystują szlifierki do różnych prac, mogą sięgnąć również po szlifierki bardziej uniwersalne. Często są to szlifierki z regulacją obrotów i kompletem tarcz różnego przeznaczenia, dzięki czemu jedną szlifierkę można wykorzystywać na wiele różnych sposobów.

Szlifierki kątowe – z regulacją obrotów czy bez?

Przeglądając ofertę szlifierek kątowych, nie sposób nie zauważyć, że dostępne są szlifierki kątowe z regulacją obrotów i szlifierki kątowe ze stałą prędkością obrotów. Zakres obrotów jest bardzo szeroki, bo można znaleźć szlifierki kątowe o prędkości obrotów od 1800 do 11500 obrotów na minutę. Wybór prędkości obrotów zależy od tego, do czego szlifierka będzie wykorzystywana. Dla przykładu szlifierka kątowa do betonu Makita ma regulację prędkości obrotów od 4000 do 8000 obrotów na minutę. Regulacja prędkości obrotów nie jest jednak powszechna i zdecydowana większość dostępnych szlifierek kątowych ma stałą prędkość obrotów.

podobne:  Producenci kostki brukowej w Polsce

Szlifierki kątowe – tarcze

Szlifierki kątowe różnią się miedzy sobą nie tylko przeznaczeniem i prędkością obrotów, ale również rodzajem tarcz i ich rozmiarem. Można znaleźć szlifierki kątowe z tarczami o średnicy od 115 do 230 mm. Te najmniejsze są najbardziej poręczne i można je wykorzystywać do bardziej precyzyjnych prac. Natomiast te największe sprawdzają się przy przecinaniu większych elementów, dlatego to właśnie szlifierki kątowe z największymi tarczami wybierane są do cięcia krawężników drogowych i dużej kostki brukowej.

Tarcze do szlifierki kątowej różnią się nie tylko rozmiarem, ale i przeznaczeniem. Inne są tarcze przeznaczone do cięcia betonu, inne do metalu, a jeszcze inne do płytek ceramicznych. Znajdziemy wśród nich tarcze diamentowe do szlifowania betonu, tarcze widiowe do drewna, tarcze lamelowe do szlifowania drewna i betonu. Inne będą tarcze do cięcia, a inne do szlifowania czy czyszczenia.

podobne:  Producenci kostki brukowej w Polsce

Szlifierki kątowe akumulatorowe

Wybierając szlifierkę kątową, warto zwrócić również uwagę na sposób zasilania. Większość szlifierek to sprzęty elektryczne wymagające zasilania przez cały czas. Są jednak również szlifierki kątowe akumulatorowe, które po naładowaniu można wykorzystywać niezależnie od źródła prądu. W wielu przypadkach jest to rozwiązanie wygodniejsze i sprawdza się szczególnie w sytuacjach, gdy szlifierka jest wykorzystywana okazjonalnie. W pracach, które wymagają niemal ciągłego wykorzystania szlifierki, taka opcja nie jest zbyt wygodna, bo akumulator szlifierki ma ograniczoną pojemność i może się szybko wyczerpać.

Szlifierki kątowe z walizką

Jak już wcześniej wspomniano, szlifierki kątowe to obowiązkowy element wyposażenia każdej ekipy budowlanej i remontowej. Ekipy takie często zmieniają miejsce swojej pracy, dlatego ogromne znaczenie ma wygoda przewożenia szlifierki. Niektóre szlifierki kątowe są sprzedawane w komplecie z poręczną walizką. Mieści się w niej nie tylko szlifierka, ale cały osprzęt, czyli m.in. różnego rodzaju tarcze, które są wykorzystywane podczas pracy. Dzięki walizeczce łatwiej przenosić je w miejsce kolejnych robót budowlanych i spada ryzyko, że jakieś elementy zapodzieją się gdzieś na budowie.

Profesjonalne szlifierki kątowe znajdziesz na https://phuabc.com.pl/elektronarzedzia/szlifierki/szlifierki-katowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.