Sposoby na obniżenie ciśnienia

Ciśnieniomierz sprawdzający wysokie ciśnienie

Według statystyk cierpi na nie przeszło 8 milionów Polaków. Ponad 30% osób nie ma w ogóle świadomości swojej choroby. Co gorsza, cierpią na to coraz młodsi ludzie, a nawet dzieci. Winą za taki stan rzeczy, obarcza się galopujący rozwój cywilizacji. Nadwaga, otyłość, brak ruchu, palenie papierosów, cukrzyca to główne przyczyny nadciśnienia. Jak zatem walczyć z tym uśpionym wrogiem i jak go rozpoznać?

Jakie powinno być ciśnienie?

Aby wiedzieć, czy ma się problemy z ciśnieniem, trzeba je przede wszystkim zmierzyć. Mówi się, że każdy zdrowy człowiek powinien 2 razy w roku przejść taką kontrolę. Idealne ciśnienie to 120/80 mm Hg. Przyjmuje się, że jeśli wynik przekracza 140/90 mm Hg, możemy podejrzewać, że chorujemy na nadciśnienie. To jest właśnie ten moment, kiedy trzeba udać się do lekarza, ale też zadbać o zdrowie na własną rękę.

Ciśnieniomierz sprawdzający wysokie ciśnienie

Dieta na obniżenie ciśnienia

Na zmianę nawyków żywieniowych nigdy nie jest za późno. Jeśli chcesz poprawy zdrowia – zacznij od siebie. Odstaw na bok śmieciowe jedzenie i wieczorne przekąski. To one, między innymi, doprowadziły cię do tej choroby. Pamiętaj, że sól to teraz twój wróg nr 1. Nie bez powodu mówi się o nim „biała śmierć”. Zamiast tego, używaj dużo czosnku. Poza antybakteryjnymi właściwościami, potrafi on obniżyć ciśnienie krwi (a to w tej chwili twój priorytet), zmniejszyć ryzyko zawału i wylewu krwi do mózgu. Ponadto zapobiega odkładaniu się cholesterolu w tętnicach, a to z kolei ratuje cię przed powstawaniem zakrzepów.

Zbawienny przy tej chorobie jest też potas. Podczas leczenia nadciśnienia tętniczego, lekarz najczęściej przepisuje leki moczopędne, dlatego sam musisz uzupełnić braki tego pierwiastka. Najwięcej potasu znajdziesz w bananach, pomidorach i suszonych śliwkach. Sam widzisz, że od dzisiaj twoja dieta drastycznie się zmieni.

Ale, ale! Czekoladę też możesz jeść, jeśli będziesz miał ochotę. Tyle, że… ciemną. Najlepiej taką z 70% kakao. Mało kto wie, że ten smakołyk obniża ciśnienie, uelastycznia naczynia krwionośne i zapobiega miażdżycy. Ale i z tym nie można przesadzać. 60 gramów czekolady dziennie w zupełności wystarczy.

Wpływ ruchu na zdrowie

Siedziałeś już tak długo, że może najwyższa pora to zmienić? Nie musisz od razu uprawiać sportu wyczynowo. Na początek zacznij od spacerów. 30 minut dziennie to nie jest dużo czasu, a dla twojego zdrowia mogą one okazać się kluczowe. Nic tak bardzo cię nie dotleni jak ruch. Nie zapominaj też o spokojnych, głębokich oddechach. Wyciszysz się, uspokoisz, a przede wszystkim, obniżysz ciśnienie.

Papierosy a nadciśnienie

Jeśli kręci cię wciąganie 4000 związków chemicznych, takich jak arsen, amoniak, aceton, cyjanowodór, czad, kadm, nikotyna i szereg innych ładnie brzmiących pojęć, to mam złe wieści. Tę największą przyjemność świata też musisz porzucić. To właśnie ona (chociaż na pewno w to nie uwierzysz) podnosi twoje ciśnienie krwi. Poza tym, że prowadzi do zawału, miażdżycy, rozedmy, raka płuc, krtani, języka czy POChP. Naprawdę dalej chcesz palić?

Domowe sposoby na hipertensje

Przychodzi taki czas, że każdy próbuje leczyć się ziołami. Na obniżenie ciśnienia pomoże głóg, lipa i dziurawiec. Z tym ostatnim jednak nie można przesadzać, bo istnieją leki na nadciśnienie, które wchodzą w interakcje z dziurawcem. Dlatego wszystko sprowadza się do jednego. Jeśli twoje ciśnienie nie jest „książkowe” i jesteś z grupy ryzyka, to powinieneś skonsultować się z lekarzem. I z nim właśnie ustalić zmianę dotychczasowego trybu życia.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.