Popularne serwisy ogłoszeniowe w Polsce – Sprzedajemy.pl, OLX, Gratka, Gumtree

Zakupy na portalach ogłoszeniowych

Każdy z nas posiada wiele niepotrzebnych rzeczy w swoim domu. Czasami po prostu kupujemy coś bezmyślnie. W takich sytuacjach idealnie sprawdzają się serwisy ogłoszeniowe, dzięki którym możemy sprzedać nieużywany przez nas przedmiot i odzyskać choćby część swoich pieniędzy. W Polsce działa kilka serwisów. Przyjrzyjmy się temu, jakie ogłoszenia można do nich dodawać, a także jak z nich korzystać. Dzięki temu porównaniu oszczędzicie czas i będziecie wiedzieć, gdzie można zamieszczać dany rodzaj ogłoszenia.

Sprzedajemy.pl

Sprzedajemy.pl

To platforma ogłoszeń lokalnych, która powstała w 2011 roku. Twórcy wzorowali się na mechanizmach działania zagranicznych serwisów. Idea działania sprzedajemy.pl jest przede wszystkim nastawiona na osobisty kontakt pomiędzy ludźmi, którzy dokonują transakcji. Nie oferowany jest tu bowiem, zresztą podobnie jak w przypadku pozostałych tego typu serwisów, żaden mechanizm płatności, który gwarantowałby bezpieczne transakcje. Niska rozpoznawalność sprzedajemy.pl jest jednocześnie jedną z największych wad, których nie można pominąć. Istnieje nadzieja, że wraz ze wzrastającą popularnością serwisu wzrośnie również ilość ofert.

Zaletą portalu jest możliwość dodania ogłoszenia bez konieczności logowania się. Wystarczy podać swojego maila i dane kontaktowe, a serwis sam dodaje nas do systemu i generuje automatyczne hasło na wypadek, gdybyśmy chcieli edytować swoją ofertę. Istnieje również możliwość zalogowania się poprzez połączenie z Facebookiem. Czas zamieszczania oferty jest średniej długości, jednak szczegółowe informacje pozwalają później znacznie szybciej wyszukać użytkownikom odpowiedni towar.

Samo umieszczenie ogłoszenia jest darmowe. Swoją ofertę możemy jednak wyróżnić na okres 14 dni – przelew 1,99 zł lub SMS 4,92 zł. Przy droższych produktach, takich jak samochody i nieruchomości, cena wzrasta. Istnieje również możliwość darmowego promowania swojej oferty poprzez zaproszenie 3 znajomych do użytkowania serwisu. Dzięki wyróżnieniu strony oferta pojawia się na głównej stronie, zyskuje kolorowe tło i napis „Promowana oferta”

podobne:  Ślub, wesele, przyjęcie - co warto zlecić, na czym zaoszczędzić?

Sprzedający może podać takie dane kontaktowe jak telefon, nr Gadu-Gadu czy Skype. Jednocześnie istnieje możliwość wysłania wiadomości za pomocą serwisu. Do ogłoszenia można dodać 12 zdjęć. Pod ofertą znajduje się ponadto mapka, dzięki której możliwe jest szybkie zlokalizowanie sprzedającego.

Nie można tu zamieszczać między innymi ofert, które są reklamami lub takich, których treść jest niezgodna z obrazkiem. Nie znajdziemy tu również ofert pracy, usług czy po prostu wymiany czy sprzedaży innych zwierząt niż rasowych.

Olx.pl

olx

Ten serwis funkcjonował początkowo jako Sherlock, jednak po przejęciu przez Grupę Allegro zmienił nazwę na Tablica.pl. W 2014 doszło połączenia z siecią OLX, która oferuje swoje usługi w ponad 100 krajach. Użytkownicy portalu olx.pl mają do dyspozycji aż 16 kategorii, w tym bardzo ciekawe: oddam za darmo i wymienię. Zamieszczanie ofert jest bezpłatne. Pobierane są jedynie opłaty za wyróżnienie na okres 7 lub 30 dni. Bardzo dużą zaletą jest rozpoznawalność marki pomimo zmiany nazwy.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego serwisu istnieje możliwość dodania oferty za darmo. Jednocześnie wszyscy użytkownicy Allegro mogą skorzystać ze swoich loginów z tego serwisu, dzięki czemu można zaoszczędzić nieco czasu.

Ogłoszenia są aktywne przez 30 dni. Każde z nich musi być najpierw sprawdzone przez moderatora. Istnieje możliwość dodania 8 zdjęć. Skonstruowany jest tu dosyć skomplikowany cennik wyróżnień. Praktycznie każdy towar posiada inną cenę. Najtaniej wyróżnimy bieliznę – 1,99, najdrożej dom – 34,99. Średnio wyróżnienie plasuje się w przedziale 5-8 zł za 7 dni.

podobne:  Maszyny rolnicze w internecie, czyli gdzie szukać ogłoszeń?

Ze sprzedającym można skontaktować się za pomocą serwisu, lecz także telefonicznie, przez Gadu Gadu lub Skype, o ile są to dane zamieszczone przez ogłoszeniodawcę. Można również w wygodny sposób sprawdzić lokalizację sprzedawcy na zamieszczonej mapce.

W serwisie pojawiają się również oferty pracy, usług, wynajmu mieszkań, a także można tu sprzedawać zwierzęta, które nie są chronione. Ciekawostką jest natomiast to, że nie można tu oferować żadnych gadżetów erotycznych.

Gratka.pl

gratka

Gratka.pl to popularny serwis ogłoszeniowy, który na polskim rynku działa już od 2000 roku. Składa się przede wszystkim z pięciu głównych kategorii: motoryzacja – moto.gratka.pl, dom i nieruchomości – Dom.gratka.pl, praca – Praca.gratka.pl, turystyka – Turystyka.gratka.pl. Sklepy internetowe mogą natomiast dołączyć do specjalnego pasażu handlowego Sklepy.gratka.pl. Ogłoszenia drobne zamieszcza się na alegratka.pl.

Serwis jest w większości bezpłatny. Wyjątkiem jest natomiast dział nieruchomości, w którym za zamieszczenie ogłoszenia należy zapłacić 11,07zł/31dni. Samo dodawanie ogłoszenia zajmuje nieco więcej czasu niż w przypadku poprzednich serwisów, ponieważ konieczne jest przejście przez aż cztery etapy. Jednocześnie istnieje możliwość dodania tego samego ogłoszenia do serwisów Alegratka.pl i Naszemiasto.pl. Do oferty możemy dodać 12 zdjęć. W przypadku Gratki.pl kontaktujemy się za pomocą telefonu lub poprzez stronę.

podobne:  Jak zrobić bombki ze wstążek - krok po kroku

Ogłoszenie może zostać przez nas wypromowane, jednak na nieco innych zasadach niż w poprzednich dwóch serwisach. Dokupujemy punkty – każdy 1,23 zł – dzięki którym możemy podnieść pozycjonowanie własnej oferty w serwisie.

Gumtree.pl

gumtree

To serwis, który został uruchomiony w Londynie w 2000 roku. Jego właścicielem jest firma eBay. W 2004 portal pojawił się również w Polsce. Gumtree.pl działa w 70 miastach w 6 krajach. Znaleźć tu można wiele ofert w takich kategoriach jak: nieruchomości, sprzedam, oferty pracy, motoryzacja, moda, elektronika, usługi etc. Płatne są jedynie oferty pracy, jednak jak wszędzie, pojawia się również możliwość promowania swojej oferty.

Swoje ogłoszenie można wzbogacić o 8 zdjęć. W przypadku samochodów i nieruchomości można zamieścić 10 zdjęć. Każdego dnia istnieje możliwości dodania aż 10 ofert. Właściwie istnieje tu spora dowolność w dodawaniu ogłoszeń. Ograniczeniem jest raczej po prostu polskie prawo. Istnieje wiele możliwości promowania swojego ogłoszenia. Najdroższa wersja to 45zł i w jej ramach zamieszczamy swoją ofertę w galerii na pierwszej stronie. Można również przenieść swoje ogłoszenie na górę w danej kategorii w cenie od 9 zł (7dni)-35 zł (30 dni).

Serwis jest bardzo często wykorzystywany przez młode osoby, które szukają mieszkania, mebli lub pracy. Jest ponadto bardzo rozpoznawalny na polskim rynku, więc wiele osób to właśnie w tę stronę często kieruje swoje pierwsze kroki.

Zestawienie końcowe

Sprzedajemy.pl OLX.pl Gratka.pl Gumtree.pl
Rozpoznawalność + + + + + + + + + +
Szybkość dodania
ogłoszenia
+ + + + + + + + + + +
Odpowiednie
kategorie
+ + + + + + + + + + + + + +
Ilość zdjęć + + + + + + + + + +
Koszty promowania
(im więcej gwiazdek
tym taniej)
+ + + + + + + + + +
Ograniczenia w
dodawaniu ofert (im więcej gwiazdek,
tym większa dowolność)
+ + + + + + + + + +
Interfejs + + + + + + + + +

komentarze: 7

  1. Są serwisy, które umożliwiają publikację ogłoszeń na wielu portalach ogłoszeniowych za jednym razem. Ja korzystałem z 30za30 i polecam, wychodzi dużo taniej i szybciej niż wysyłać po kolei na każdą stronę.

  2. niestety chcąć sprzedać samochód trzeba się liczyć z wydatkami, kilkadziesiąt złotych miesięcznie to minimum, alternatywą dla popularnych serwisów są np. lento, bazos, ooe.pl które są bezpłatne

  3. „Zamieszczanie ofert (na OLX) jest bezpłatne”
    Może i tak, w niektórych kategoriach. W moim przypadku za 3 na 4 ogłoszenia trzeba płacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.