Zobacz

  Cechy dobrej prezentacji multimedialnej

  Autor dodano 19 sierpnia 2014

  Co powinna zawierać prezentacja multimedialna? Czego nie możesz przeoczyć podczas jej tworzenia? Jak sprawić, by była naprawdę dobra? Na wszystkie pytania, znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

  Plan prezentacji multimedialnej

  Nim zabierzesz się do tworzenia prezentacji, poświęć trochę czasu na przygotowanie planu działania. Najpierw zastanów się, czy w sposób właściwy rozumiesz temat. Następnie oszacuj, ile czasu zajmie ci zbieranie informacji. Jeśli znajdziesz je w Internecie, zapewne zrobisz to szybciej aniżeli z pomocą książek. Pamiętaj jednak, iż oceniający prezentację, zwróci uwagę na źródło informacji. Jeżeli skorzystasz z pozycji książkowych, praca nabierze dodatkowej wartości. Na koniec warto sporządzić szczegółowy plan treści, by móc później zająć się obróbką graficzną.

  Przygotowanie prezentacji multimedialnej

  Unikalne grafiki w pracy

  Dobra prezentacja musi posiadać nieszablonową grafikę. Jeśli obrazy będą pochodzić z pierwszych stron wyszukiwarki, twoje szanse na dobrą ocenę, diametralnie się pomniejszą. Warto zatem zamieścić fotografie własnego autorstwa bądź wykonane przez profesjonalistę – specjalnie na rzecz pracy.

  Przyciągający uwagę slajd tytułowy

  Kiedy wykonałeś powyższe czynności, jesteś już bardzo blisko końca stworzenia prezentacji, gdyż dobry plan i grafika – to podstawa przyzwoitej prezentacji. Teraz przyszła pora na uruchomienie programu i utworzenie slajdu tytułowego. Zadbaj, by pierwsza strona była przejrzysta i zachęcająca do dalszego oglądania – uwierz, że sprawdza się tu zasada pierwszego, dobrego wrażenia.

  Standardy edytorskie w prezentacji

  W razie gdyby osoba zlecająca wykonanie prezentacji nie podała wzorców edytorskich, kieruj się umiarem. Powszechnie przyjętą czcionką jest – Times New Roman. Rozmiar normalnego tekstu – 12, tytuły – 14. Nie przesadzaj z kolorami, choć oczywiście praca nie musi być czarno-biała. Postaw na stonowane odcienie, zrezygnuj z pstrokatej pomarańczy, żółci czy seledynu. Nie zapomnij podpisać każdej ilustracji i wykresu. Zastosuj jednolite tło, które będzie nienagannie współgrać z kolorem czcionki.

  Filmy i inne specjalne dodatki

  Podobnie jak w przypadku standardów edytorskich, zdecydowanie unikaj nadmiaru wspomagających efektów. Są to gify, niezwiązane z pracą obrazy i filmy. O ile prezentacja posiada bogatą myśl i jest stworzona z pomysłem, nie dodawaj żadnych zbędnych elementów – mogą one tylko zepsuć ogólne wrażenie.

  Wyczerpujące podsumowanie

  Mimo, iż jest to praca multimedialna, wypada, by na jej ostatniej stronie znajdowało się krótkie podsumowanie. Może mieć ono formę punktów, które będziesz po kolei omawiał – co z pewności korzystnie wpłynie na całokształt prezentacji, gdyż to właśnie ty musisz ją zaprezentować od początku, do końca.

  One Comment

  1. edytorka

   3 października 2016 at 18:44

   Dobre rady i w sumie wiążą się one z pewnymi podstawami, o których każdy powinien pamiętać.

  Leave a Reply

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *