Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co warto wiedzieć?
Znajdujesz wymarzoną działkę i już w głowie tworzysz wizję swojego wymarzonego domu. Myślami jesteś u notariusza, a tu okazuje się, że na obszarze, gdzie mógłby stanąć Twój przyszły dom, nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Co wtedy zrobić? Rezygnować? Oczywiście, że nie – są inne rozwiązania!
→ Co to jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?
→ Jak działa oczyszczalnia biologiczna?
→ Czym się różni szambo ekologiczne od przydomowej oczyszczalni ścieków?
→ Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
Co to jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zestaw urządzeń, które służą do neutralizacji ścieków – ulegają one rozkładowi, czego „efektem ubocznym” jest woda drugiej klasy czystości. Taka oczyszczalnia biologiczna jest ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla szamba, które jeszcze do niedawna były najczęściej stosowaną metodą na terenach, gdzie nie istniała możliwość przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Przydomowe oczyszczalnie ścieków oferują takie firmy jak Ekodren.pl. Można u nich zamówić wyłączenie urządzenie i we własnym zakresie podjąć się jego montażu lub poprosić o kompleksową usługę: projekt, montaż, konserwację. Co ważne, na taki sprzęt udziela się najczęściej dziesięcioletniej gwarancji.
Jak działa oczyszczalnia biologiczna?
Działanie oczyszczalni ekologicznych dzieli się na dwa procesy: oczyszczanie beztlenowe oraz tlenowe.
Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków posiada zbiornik nazywany osadnikiem gnilnym i to w nim zachodzi pierwszy etap, czyli oczyszczanie beztlenowe. Wtedy też, w sposób mechaniczny, oddziela się zanieczyszczenia, np. poprzez opadanie. Nowoczesne zbiorniki wyposażone są także w separatory tłuszczu, dzięki którym ścieki są lepiej oczyszczone i podczas swojej dalszej podróży nie powodują tworzenie się osadu w rurach kanalizacyjnych.
Wstępnie oczyszczone ścieki odprowadzane są z osadnika gnilnego i przy pomocy rur docierają do urządzenia, w którym zachodzi oczyszczanie tlenowe. Odbywa się ono przy udziale mikroorganizmów tlenowych, które aktywują procesy biochemiczne mające na celu ostateczne oczyszczenie wody.
Po całkowitym oczyszczaniu ścieki trafiają do odbiornika, którym może być np. grunt lub woda stojąca i płynąca. Dzięki temu są ponownie wykorzystywane.
Czym się różni szambo ekologiczne od przydomowej oczyszczalni ścieków?
Szambo można przyrównać do pojemnika, w którym zbierana są nieczystości. Jako, iż nie są one w żaden sposób odprowadzane na zewnątrz (zbiornik musi być szczelny, gdyż inaczej szkodliwe substancje przeniknęłyby do gleby), co jakiś czas należy korzystać z usług firm zajmujących się wywozem nieczystości. Natomiast w przydomowej oczyszczalni ścieków nieczystości poddawane są procesowi rozkładu, w efekcie czego uzyskuje się wodę drugiej klasy czystości, która może służyć m.in. do nawadniania gruntu.
Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
Zakup oraz montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest kosztowną inwestycją, która jednak w dłuższej perspektywie zwraca się. Co istotne, nowoczesne oczyszczalnie są tanie w eksploatacji. Dodatkowo są bezpieczne dla środowiska i pozwalają na „recykling” wody. Nie generują też takich problemów jak szamba oraz nie unoszą się z nich żadne nieprzyjemne zapachy.
Jak widać, korzyści z montażu przydomowej oczyszczalni jest wiele. Dlatego jeśli nie masz możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, postaw na to rozwiązanie. A w przypadku, gdy już posiadasz szambo, lepiej zastanowić się nad jego likwidacją. Jeśli popatrzysz na to przyszłościowo, sam stwierdzisz, że jest to o wiele bardziej opłacalne.
Kiedy korzytsa się z przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba używać ekologicznych środków czystości, silne detergenty, chlorowe wybielacze odpadają.
Dobrze wiedzieć, a przecież sam temat często i gęsto jest poruszany przez wszystkich tych, co są w trakcie budowy domów.