Projektowanie systemów IT, wdrażanie, administrowanie… Co oferują firmy outsourcingu IT?

klawiatura komputerowa

Czym jest outsourcing IT? Jakie usługi oferują firmy, które się nim zajmują? Czy warto skorzystać z takiego sposobu wypełniania konkretnych zadań? Jakie zalety ma to rozwiązanie?

Co to jest outsourcing IT?

Outsourcing to słowo określające zlecenie pewnych zadań i obowiązków zewnętrznym podmiotom. Oznacza więc taką strategię realizacji zadań, w której zamiast samemu zajmować się daną czynnością, zlecamy ją komuś z zewnątrz. W outsourcingu IT chodzi konkretnie o takie usługi jak wytwarzanie, utrzymanie i obsługa oprogramowania oraz wsparcie techniczne.

Outsourcing IT jest wykorzystywany w różnego rodzaju działalności gospodarczej. Dzięki niemu firma może skupić się na głównej dziedzinie swojej działalności, zamiast poświęcać uwagę i środki finansowe na zatrudnianie programistów i innych specjalistów z dziedziny IT. Outsourcing IT zapewnia przedsiębiorstwu stałe wsparcie informatyczne, dzięki czemu firma nie mus zatrudniać własnych informatyków, co oczywiście przynosi oszczędności.

Czym zajmuje się outsourcing IT?

Jakie zadania mogą wchodzić w skład outsourcingu? Na przykład projektowanie systemów IT to jedna z usług itouch.pl https://www.ittouch.pl/uslugi – są one opracowywane w ten sposób, by były dostosowane do specyfiki firmy. W tym procesie zostają zdefiniowane niezbędne narzędzia i zaplanowane ich działanie, by mogły spełniać założone wymagania. Wspomniane narzędzia to między innymi zasoby informacyjne, struktury danych i algorytmy ich przetwarzania.

Firmy outsourcingowe nie tylko projektują, ale również wdrażają systemy IT. Zajmuje się tym zespół programistów, testerów weryfikujących system i wychwytujących niezgodności i nieużyteczności oraz project manager, organizujący pracę zespołu.

Inną usługą jest administrowanie wdrożonymi systemami. Chodzi tu między innymi o ich nadzorowanie, dbanie o bezpieczeństwo, aktualizowanie oprogramowania, wykrywanie i eliminowanie nieprawidłowości, zarządzanie kontami i uprawnieniami użytkowników, konfigurowanie sieci oraz dokumentowanie zmian.

dłoń na klawiaturze

Dlaczego warto korzystać z outsourcingu IT?

Korzystając z outsourcingu, firma nie musi przeprowadzać rekrutacji na stanowiska związane z IT. Taki stan rzeczy wiąże się też z szybkością wykonywania określonych zadań. Firmy outsourcingowe dysponują z reguły dużą bazą developerów, dzięki czemu specjaliści mogą rozpocząć pracę dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnej rekrutacji.

Przy tym przedsiębiorstwo nie musi skupiać se na formalnościach związanych z zatrudnieniem, tym bowiem zajmuje się firma outsourcingowa. Jest to więc ułatwienie, jeżeli chodzi o kwestie rozliczenia. Inną zaletą tego rozwiązania jest elastyczność – dotyczy to tak czasu, jak i kosztów. Ponieważ przedsiębiorstwo nie zatrudnia specjalistów na stałe, ma pełną kontrolę nad czasem trwania danego projektu. W ten sposób można realizować zadania, nie tworząc przy tym długoterminowych zobowiązań.

Outsourcing IT to sposób na to, by zoptymalizować procesy biznesowe, jednocześnie minimalizując ryzyko zatrudnienia niewłaściwych programistów. Można więc w ten sposób uniknąć opóźnień w projekcie i zwiększonych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.