Zobacz

  Projektowanie systemów IT, wdrażanie, administrowanie… Co oferują firmy outsourcingu IT?

  Autor dodano 25 listopada 2019

  Czym jest outsourcing IT? Jakie usługi oferują firmy, które się nim zajmują? Czy warto skorzystać z takiego sposobu wypełniania konkretnych zadań? Jakie zalety ma to rozwiązanie?

  Co to jest outsourcing IT?

  Outsourcing to słowo określające zlecenie pewnych zadań i obowiązków zewnętrznym podmiotom. Oznacza więc taką strategię realizacji zadań, w której zamiast samemu zajmować się daną czynnością, zlecamy ją komuś z zewnątrz. W outsourcingu IT chodzi konkretnie o takie usługi jak wytwarzanie, utrzymanie i obsługa oprogramowania oraz wsparcie techniczne.

  Outsourcing IT jest wykorzystywany w różnego rodzaju działalności gospodarczej. Dzięki niemu firma może skupić się na głównej dziedzinie swojej działalności, zamiast poświęcać uwagę i środki finansowe na zatrudnianie programistów i innych specjalistów z dziedziny IT. Outsourcing IT zapewnia przedsiębiorstwu stałe wsparcie informatyczne, dzięki czemu firma nie mus zatrudniać własnych informatyków, co oczywiście przynosi oszczędności.

  Czym zajmuje się outsourcing IT?

  Jakie zadania mogą wchodzić w skład outsourcingu? Na przykład projektowanie systemów IT to jedna z usług itouch.pl https://www.ittouch.pl/uslugi – są one opracowywane w ten sposób, by były dostosowane do specyfiki firmy. W tym procesie zostają zdefiniowane niezbędne narzędzia i zaplanowane ich działanie, by mogły spełniać założone wymagania. Wspomniane narzędzia to między innymi zasoby informacyjne, struktury danych i algorytmy ich przetwarzania.

  Firmy outsourcingowe nie tylko projektują, ale również wdrażają systemy IT. Zajmuje się tym zespół programistów, testerów weryfikujących system i wychwytujących niezgodności i nieużyteczności oraz project manager, organizujący pracę zespołu.

  Inną usługą jest administrowanie wdrożonymi systemami. Chodzi tu między innymi o ich nadzorowanie, dbanie o bezpieczeństwo, aktualizowanie oprogramowania, wykrywanie i eliminowanie nieprawidłowości, zarządzanie kontami i uprawnieniami użytkowników, konfigurowanie sieci oraz dokumentowanie zmian.

  dłoń na klawiaturze

  Dlaczego warto korzystać z outsourcingu IT?

  Korzystając z outsourcingu, firma nie musi przeprowadzać rekrutacji na stanowiska związane z IT. Taki stan rzeczy wiąże się też z szybkością wykonywania określonych zadań. Firmy outsourcingowe dysponują z reguły dużą bazą developerów, dzięki czemu specjaliści mogą rozpocząć pracę dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnej rekrutacji.

  Przy tym przedsiębiorstwo nie musi skupiać se na formalnościach związanych z zatrudnieniem, tym bowiem zajmuje się firma outsourcingowa. Jest to więc ułatwienie, jeżeli chodzi o kwestie rozliczenia. Inną zaletą tego rozwiązania jest elastyczność – dotyczy to tak czasu, jak i kosztów. Ponieważ przedsiębiorstwo nie zatrudnia specjalistów na stałe, ma pełną kontrolę nad czasem trwania danego projektu. W ten sposób można realizować zadania, nie tworząc przy tym długoterminowych zobowiązań.

  Outsourcing IT to sposób na to, by zoptymalizować procesy biznesowe, jednocześnie minimalizując ryzyko zatrudnienia niewłaściwych programistów. Można więc w ten sposób uniknąć opóźnień w projekcie i zwiększonych kosztów.

  Leave a Reply

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *