Co to znaczy SWAG?

Dziewczyna w stylu SWAG

Rozwinięty w Stanach Zjednoczonych i coraz bardziej popularny w Polsce. Za wielką wodą zauważalny wśród nastolatków, którzy prześcigają się w walce o posiadanie najnowszego telefonu, modnych ubrań i luźnego podejścia do życia. To właśnie typowy SWAG. Obecnie w naszym kraju okazuje się klapą. Szydzi z niego nawet jeden z raperów.

Co to jest SWAG?

Z obowiązującej definicji wynika, że to nic innego jak typowe szpanerstwo. Wśród osób utożsamiającymi się ze SWAGiem padają często określenia „wiem, że lubisz mój lans” czy „YOLO – you only live once (żyje się tylko raz)”, co ma podkreślić luźne nastawienie do życia. Warto dodać, że w latach sześćdziesiątych XX wieku pojęcie SWAG miał nieco inne znaczenie. Mianowice był to skrót od słów „secretly we are Gay”. A co do naszego kraju, to niestety trzeba przyznać, że nad polskim lansem i stylem musimy jeszcze popracować.

podobne:  Najpopularniejsze dyskoteki, kluby dla 30-latków w Zakopanem

Dziewczyna w stylu SWAG

SWAG wśród nastolatków

W Polsce najbardziej „stylowi” próbują być gimnazjaliści nosząc coraz to bardziej obcisłe spodnie i czapki typu „fullcap”. Choć temat SWAGu poruszają nawet znani artyści i nie zawsze mówią o nim dobrze, to i tak zwiększa się popularność stylu. Bowiem hasło „nieważne jak mówią, ważne żeby mówili” również i w tym przypadku znajduje odbiorców. Raper Jacek „Tede” Graniecki w swoich tekstach pół żartem pół serio porusza temat stylu, którym nastolatkowie chcą zaimponować swoim rówieśnikom.

Nie czepiajmy się tylko dojrzewających uczniów szkół gimnazjalnych. W piosence „Najba Mjuzik” z albumu „Kurt Rolson” Tede naśmiewa się z facetów, którzy do legginsów ubierają „air max’y”. – „Kolesie w lycrach tez dziś chodzą w Nike’ach Air Max One. I … ten ma styl a ten ma swag a najk ten sam, like ten stuff like klik rób”. Powody do szydzenia mogą być co najmniej dwa. Po pierwsze – co to za moda, że facet nosi damskie gacie i tłumaczy to „stylóweczką” i „SWAGiem”. Po drugie model wspomnianych już butów jest jednym z najczęściej noszonych przez raperów, a przynajmniej przez Tedego posiadającego swojej kolekcji kilkadziesiąt par. Wyjątkiem może być Pezet śmigający w trampkach.

podobne:  Najlepsza dyskoteka Toruń – jaki klub, dyskoteka w Toruniu i okolicach?

Jednak SWAG to nie tylko ciuchy. Raper dostrzega też rozwijający się lans i szpan na ulicach polskich miast. Niestety to często szpan z kategorii „żenujących” i mogłoby się wydawać, że robionych dla żartu. Lecz to wszystko dzieje się całkiem serio. W swojej piosence „Dacia Logan Swangin, Logan pędzi, 1.4 benzin, Swangin” Tede nawiązuje do popularnego wśród przedstawicieli handlowych i pracowników korporacji modelu samochodu służbowego.

Co mówi Justin Bieber o SWAGu?

Do SWAGu w swojej twórczości nawiązuje też Justin Bieber (w żadnym wypadku nie porównujemy go z Tede). W jednym z wywiadów idol nastolatek został poproszony o wyjaśnienie tego terminu.

Gwiazdor popu oznajmił, że SWAG to po prostu bycie sobą i nie naśladowanie innych. To dość przewrotne tłumaczenie, bo jak wspomnieliśmy wcześniej – z definicji zawartych w słownikach wynika, że SWAG to po prostu zarozumiały lans, który wziął się od angielskiego słowa SWAGGER, czyli człowieka zuchwałego. No cóż – można powiedzieć, że SWAG może mieć każdy, ale nie każdy powinien.

podobne:  Gdzie potańczyć w Warszawie? Polecane dyskoteki, kluby muzyczne w stolicy

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.