Profesjonalne magazynowanie – samodzielnie czy zlecać firmie?

Plusy, minusy i wyliczenia, które pomogą osiągnąć sukces

Profesjonalne magazynowanie towaru generuje spore koszty. W zależności od produktów, które musimy przechowywać, pojawiają się kolejne wymagania co do wyposażenia i obsługi hal magazynowych. Przestrzenie o najwyższym standardzie są drogie w utrzymaniu i wymagają stałej kontroli oraz obsługi.

Jak wygląda magazynowanie?

Magazynowanie, które zapewnia nam profesjonalna firma, obejmuje duży zakres usług. Dzięki temu nie musimy samodzielnie nadzorować wielu procesów, gdyż zajmuje się tym usługodawca. Jedną z wielu najczęściej wymienianych, a zarazem podstawowych usług jest przeładunek, rozładunek oraz załadunek towaru. Gdybyśmy postanowili samodzielnie zatrudnić pracowników oraz zainwestować w wynajem, czy też kupno maszyn, ponoszone przez nas koszty mogą być stosunkowo wyższe niż te, które poniesiemy wynajmując preferowaną przez nas firmę.

Magazynowanie towaru w zewnętrznej firmie

Jakie są korzyści z korzystania z usług firm zewnętrznych?

Następną kwestią wchodzącą w szereg proponowanych usług jest transport lądowy, morski, a także powietrzny w ramach przewozów międzymagazynowych. Kompleksowość usług danej firmy wychodzi zazwyczaj korzystnie cenowo, w porównaniu do pobierania usług wielu firm jednocześnie.

W zakres usług, które zapewniają nam duże udogodnienie, wchodzi konfekcjonowanie, pakowanie i przepakowywanie towaru, a także etykietowanie towarów, które są umiejscawiane w magazynie. Wszystkie te usługi są wykonywane przez pracowników zatrudnionej przez nas firmy. W tym wypadku oszczędzamy na wydatkach, które moglibyśmy ponieść zatrudniając własnych pracowników – magazynierów.

Wybierając usługi profesjonalnej firmy obsługującej magazyny, mamy możliwość dostosowania standardów do naszych potrzeb – zaczynając od powierzchni magazynowej, kończąc na rodzaju wykonywanych przez profesjonalistów prac na naszą rzecz. Oprócz kluczowych zadań takich jak kontrolowanie temperatury i wilgotności powietrza w halach magazynowych, układanie towarów, czy metkowanie (opisywanie) produktów, możemy również ubezpieczyć zawartość wynajmowanego pomieszczenia.

Magazynowanie wielu przedmiotów wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiednich warunków. Każdy przedsiębiorca ma indywidualne potrzeby, które usługodawcy są w stanie spełnić i przystosować ofertę tak, że każda ze stron jest zadowolona. Firmy, które oferują opiekę nad magazynem często są w stanie również wynegocjować z właścicielem obiektu dużo lepsze warunki, niż my sami.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru magazynu?

Jednym z minusów zatrudniania profesjonalnej firmy jest cena, jaką musimy zapłacić za dane usługi. Odpowiedź na pytanie czy warto inwestować w profesjonalne magazynowanie jest uzależniona od tego, jak wielką powierzchnię magazynową potrzebujemy, jakich warunków i ilu dodatkowych pracowników musielibyśmy zatrudnić.

Istotnym byłoby też odpowiedzenie sobie na pytanie – jak bardzo delikatnym lub wymagającym produktem jest nasz towar. W przypadku, gdy wiedza nt. przechowywania towarów jest znikoma, zaleca się zlecenie prowadzenia magazynu zewnętrznej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.