Co wpływa na hurtowe ceny paliw?

paliwo w wysokich cenach

Na hurtowe ceny paliw wpływa wiele czynników. Najbardziej znanym w powszechnej opinii jest koszt zakupu baryłki ropy naftowej. Nie jest to jednak jedyna rzecz, która przyczynia się do wzrostu cen tego towaru. Znaczenie mają zarówno aspekty gospodarcze, jak i polityczne. W tym artykule znajdziesz informacje na temat czynników wpływających na hurtowe ceny paliw, które pomogą ci zrozumieć cały mechanizm.

Marża rafineryjna a wysokość ceny hurtowej paliw

Istotny wpływ na hurtowe ceny paliw ma marża rafineryjna. Jest ona pobierana przez firmy, które przetwarzają ropę na paliwo. Rafinerie muszą mieć zysk ze sprzedaży paliwa stacjom benzynowym albo hurtowniom ropy. Gdy prowadzi się własne przedsiębiorstwo, które potrzebuje do funkcjonowania dużej ilości paliwa np. firmę transportową, to lepiej jest kupić je od hurtowni paliwa niż na stacji benzynowej, która dodatkowo naliczy marżę detaliczną. Hurtowy zakup paliwa zrealizujesz z Galon.com.pl, jedną z największych w Polsce hurtowni paliwa, z ponad 20-letnim doświadczeniem. Firma dostarcza benzynę i olej napędowy bezpośrednio do przedsiębiorców z branży transportowej, budowlanej oraz rolniczej.

podobne:  Transport mięsa i drobiu, jakie normy muszą spełniać np. pojemniki do transportu i przechowywania mięsa?

Ropa naftowa wpływająca na hurtowe ceny paliw

Paliwa są wytwarzane z ropy naftowej, w związku z tym ich cena w dużej mierze kształtowana jest przez cenę ropy naftowej na rynkach światowych. Z kolei cena za baryłkę ropy może wzrastać, kiedy istnieje problem z wydobyciem ropy lub z jej dystrybucją. Na wzrost ceny baryłki ropy może również wpłynąć embargo nałożone na ropę z pewnych państw lub sankcje gospodarcze (przykład Rosji). W związku z tym cena hurtowa paliw często bywa bardzo niestabilna.

Z kolei gdy wydobycie ropy wzrasta i na rynku jest duża podaż na nią to cena ropy spadnie i wpłynie również na obniżkę ceny paliwa. Sama cena ropa może zależeć także od sytuacji politycznej na świecie. W momencie, gdy w krajach wydobywających ropę dojdzie do kryzysu gospodarczego albo wojny, wtedy może to wpłynąć na wzrost cen ropy, co skutkuje wzrostem cen paliw na świecie.

podobne:  Jak założyć firmę transportową?

Kurs złotówki do dolara ma znaczenie dla hurtowej ceny paliwa

Na cenę hurtową paliw wpływa także kurs dolara, ponieważ to w tej walucie dokonuje się transakcji ropy. Jeśli kurs dolara spada, to wtedy cena ropy w złotówkach maleje. Jeżeli jest na odwrót to cena ropy i paliwa w Polsce może wzrosnąć. Wpływ na wysokość cen hurtowych paliw ma również, choć w nieco mniejszym stopniu, kurs euro, ponieważ pewien procent transakcji odbywa się także i w tej walucie.

Podatki znacząco wpływają na cenę hurtową paliw

Duży wpływ na detaliczną cenę paliw w Polsce mają zarówno akcyza, opłata paliwowa i emisyjna, jak i VAT. Podatki odpowiadają za około połowę wysokości ceny paliw w Polsce. Można więc uznać, że decyzje polityczno-gospodarcze w naszym kraju wpływają w znaczący sposób na hurtową cenę benzyny oraz oleju napędowego. Z kolei sama wysokość tychże podatków jest również uwarunkowana wieloma czynnikami, do których należą: stan finansów państwowych oraz poziom deficytu budżetowego.

podobne:  Bezpieczny transport z Włoch - co należy wiedzieć?

komentarze: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.