Niskoenergetyczne domy to już trend na polskim rynku
Zarówno polskie, jak i unijne przepisy nakładają na nowo powstające budynki obowiązek spełniania kryterium efektywności energetycznej. Właśnie dlatego budowanych jest coraz więcej domów niskoenergetycznych. O tym, czym są i jakie powinny spełniać cechy, dowiesz się z poniższego tekstu.
- Czym są domy niskoenergetyczne?
- Charakterystyka domów energooszczędnych
- Technologie stosowane w domach niskoenergetycznych
- Tradycyjny czy energooszczędny – jaki dom wybrać?
Czym są domy niskoenergetyczne?
Domy niskoenergetyczne, inaczej zwane energooszczędnymi, to nieruchomości, które cechują się niskim zapotrzebowaniem na ciepło. Szacuje się, że powinno sięgać od 30 do 60 kWh/m² na rok, gdzie w obiektach budowanych metodą tradycyjną, wynosi trzy razy więcej.
Aby mogły spełniać swoje podstawowe zadanie, domy niskoenergetyczne przede wszystkim powinny być trwałe i dobrze wykonane (www.finaldom.pl). Właśnie dlatego stawia się w nich na najlepsze rozwiązania materiałowe, konstrukcyjne ie architektoniczne.
Obiekty mają dobrą izolację przegród zewnętrznych, m.in. dzięki zwartej formie. Ciągłość izolacyjna cieplna jest zachowana, dzięki czemu nie ma dużych strat ciepła. Co jeszcze charakteryzuje domy energooszczędne?
Charakterystyka domów energooszczędnych
Przede wszystkim domy niskoenergetyczne charakteryzują się zmniejszonym zapotrzebowaniem na ciepło. Dzięki temu są tanie w eksploatacji, jednak równie istotna jest w nich dbałość o środowisko naturalne, która widoczna jest w oszczędzaniu energii niezbędnej do ogrzewania domu i korzystaniu z jej naturalnych źródeł, takich jak ciepło słoneczne czy wiatr.
Najważniejsze cechy domów niskoenergetycznych:
- prosta, zwarta bryła budynku;
- odpowiednie usytuowanie pomieszczeń względem stron świata, przeszklenia dominujące na południowej elewacji;
- dobra izolacja ścian, okien, drzwi, dachu i podłóg;
- brak tzw. mostków termicznych;
- buforowy układ pomieszczeń;
- kontrolowany przepływ powietrza przez budynek;
- zastosowanie rekuperacji.
Technologie stosowane w domach niskoenergetycznych
Aby móc obniżyć zużycie energii oprócz właściwego zaprojektowania budynku, układu pomieszczeń i położenia względem stron świata, a także unikania mostków termicznych, ważne jest także zastosowanie nowoczesnych technologii.
Wśród najważniejszych warto wymienić zainstalowanie:
- paneli solarnych do ogrzewania wody;
- ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w elektryczną;
- pompy ciepła i systemu ogrzewania podłogowego;
- rekuperatorów, pozwalających na wentylowanie mechaniczne z odzyskiem ciepła.
Tradycyjny czy energooszczędny – jaki dom wybrać?
Przystępując do budowy domu ma się dzisiaj wiele możliwości. Technologii jego stawiania jest kilka. Jednak warto wiedzieć, że nie jest to obojętne. O ile w przypadku tradycyjnych budowli nie ponosi się dużych koszty na początku, to budowa się przedłuża, a koszty eksploatacyjne takiej nieruchomości są wysokie. Z kolei dom budowany w technologii energooszczędnej jest droższy w postawieniu, jednak budowa znacznie szybciej postępuje, a późniejsze koszty ogrzania budynku i inne są znacznie niższe. Warto zastanowić się, na co można sonie pozwolić – czy na poniesienie większego wkładu na początku, a komfortu później, czy jednak na tańszą budowę.
Coś chyba jest na rzeczy, jak swego czasu przeglądałam oferty na rynku, a także zainteresowaniom jakie wzbudza, to można rzeczywiście zauważyć, że trend jest, zobaczymy jak rozwinie się w przyszłości.
Zdaje mi się, że to nie tylko trend, ale i bardzo dobre podejście, szczególnie pod względem ochrony środowiska i zużycia energii.