Co to jest rekuperacja?

Nawiewnik szczelinowy systemu rekuperacji w domu

Rekuperacja to system, który coraz częściej pojawia się w wielu domach, także w Polsce. Jest to bardzo pozytywny i zdrowy trend. Rekuperator to sposób na odzyskanie ciepła z wentylacji, a co za tym idzie, oszczędność i ekologiczne ogrzewanie domu. Czym dokładnie jest ten mechanizm i na czym polega?

1. Czym jest rekuperacja?

Dokładnie jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, bazująca na ruchu powietrza, które jest wytwarzane przez tak zwany rekuperator. Jest to maszyna pozwalająca na kontrolę ruchu nawiewanego oraz usuwanego powietrza, a dodatkowo, na odzyskiwanie ciepła. W związku z tym brudne powietrze jest oczyszczane, a utraty ciepła są niwelowane. Przy dobrej jakości urządzeniach aż 90% ciepła może zostać odzyskane.

2. Na czym polega rekuperacja?

Główną maszyną jest rekuperator, który składa się z dwóch wentylatorów – wywiewnego i nawiewnego oraz dodatkowo, z wymiennika ciepła, który ogrzewa powietrze dopływające do wnętrza, pobierając ciepło od powietrza wywiewanego. Zawiera on także filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia, dlatego powietrze w domu staje się świeższe. W związku z tym, że rekuperacja to zaawansowane systemy, które montują wykwalifikowane firmy (np. taborklima.pl/rekuperacja), nie możemy zająć się montażem samodzielnie.

podobne:  Niskoenergetyczne domy to już trend na polskim rynku

3. Jak wygląda instalacja rekuperatora w domu?

Łatwiej cały system rekuperacji zamontować, gdy dom jest jeszcze w budowie, niż w przypadku już ukończonego budynku. To dlatego, że przewody, przez które powietrze będzie nawiewane i wywiewane, muszą zostać doprowadzone do praktycznie wszystkich pomieszczeń. Mają one sporą średnicę, bo około kilkanaście centymetrów, a do tego dochodzi jeszcze grubość izolacji, którą należy stosować. W związku z tym są trudne do zamaskowania, dlatego najlepiej jest je zabudować, by nie wyglądały nieestetycznie we wnętrzach. Zaleca się więc montaż systemu, podczas przeprowadzania generalnego remontu.

Wszystkie prace montażowe trzeba zlecić profesjonalistom, ponieważ system jest bardzo złożony i wymaga odpowiedniej wiedzy i narzędzi.

Nawiewnik szczelinowy systemu rekuperacji w domu

4. Jaki jest koszt zainstalowania systemu rekuperacji?

Rekuperacja sama w sobie jest stosunkowo drogą inwestycją, ponieważ w przypadku domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych, koszt instalacji dobrej jakości urządzeń wynosi około 17 tysięcy złotych. Jednak nie można patrzeć tylko i wyłącznie na tę kwotę, ponieważ tak czy inaczej, musimy w domu zainstalować wentylację np. grawitacyjną oraz wybudować kominy, co również kosztuje przynajmniej ponad 10 tysięcy złotych. Jeśli decydujemy się na rekuperację, rezygnujemy z tych form, więc nie będziemy za nie płacić.

podobne:  Niskoenergetyczne domy to już trend na polskim rynku

Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji to są one bardzo niskie. Raz na kwartał należy wymieniać filtry, co rocznie daje około 200 złotych. Zużycie energii również jest bardzo małe, będzie na nie trzeba przeznaczyć jedynie około 100 złotych na rok. Razem daje to koszt około 300 złotych na rok, to naprawdę niewiele, a mamy w tym ogrzewanie i filtrację powietrza.

Trzeba jeszcze oprócz tego pamiętać o serwisowaniu rekuperatora co jakiś czas, by dokonać przeglądu i czyszczenia.

5. Jakie są korzyści z rekuperacji?

Przede wszystkim oszczędność energii na poziomie aż 30%. Dzięki rekuperacji można zmniejszyć wydatki na energię grzewczą o aż 1/3. Ogromną zaletą tego systemu jest jej pozytywny wpływ na zdrowie. Teraz, gdy zanieczyszczenie powietrza i smog są tak dużym problemem w całej Polsce, dzięki rekuperacji, możemy łatwiej się od niego uchronić, ponieważ jej system wentylacyjny jest na tyle wydajny, że nie trzeba wietrzyć pomieszczeń i wprowadzać szkodliwych związków przez okna. System także utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci, dlatego zmniejsza się ryzyko tworzenia się grzyba.

podobne:  Niskoenergetyczne domy to już trend na polskim rynku

Rekuperacja sama także dostosowuje swoje obroty, w zależności od danej sytuacji, gdy unosi się dużo pary podczas gotowania, jest dużo osób w pomieszczeniu lub domownicy wyjechali na wakacje. To świadczy o efektywności i wydajności urządzenia.

Ponieważ system rekuperacji filtruje powietrze z pyłków i innych zanieczyszczeń, jest ona idealnym rozwiązaniem dla alergików.

komentarze: 2

  1. O, to rekuperator można zainstalować w domu? Mysłałem, ze takie urządzenia i systemy to tylko w miejscach o dużej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.