Możliwe skutki przeciążenia stawu biodrowego – poznaj i zapobiegaj im skutecznie
Ból biodra to częsta przypadłość, z którą borykają się osoby w różnym wieku. Przyczyny jej występowania mogą być zróżnicowane. Jedną z nich są przeciążenia stawu biodrowego. Bóle biodra mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie i powodują duży dyskomfort. Aby móc skutecznie z nimi walczyć, konieczne jest wdrożenie odpowiednich metod leczenia, a także działania profilaktyczne. Które z nich są najskuteczniejsze?
- Ból w stawie biodrowym na skutek przeciążenia – co warto o nim wiedzieć?
- W jaki sposób dochodzi do przeciążeń stawów?
- Bolące stawy biodrowe – jak im zapobiegać?
Ból w stawie biodrowym na skutek przeciążenia – co warto o nim wiedzieć?
Za ból bioder bardzo często odpowiadają przeciążenia, będące jedną z głównych przyczyn występowania tej dolegliwości. Bóle stawu biodrowego wywołane przeciążeniami bywają dla pacjentów bardzo uciążliwe. Zdarza się, że ból promieniuje poprzez pachwinę aż do kolana, znacznie utrudniając poruszanie się, a tym samym wykonywanie wielu codziennych czynności. Zwiększona bolesność jest też odczuwana przez pacjentów w sytuacji, w której dochodzi do przeciążenia stawu dotkniętego chorobą reumatyczną czy też chorobą zwyrodnieniową stawów (1). Wówczas dolegliwości zostają wzmożone. Dlatego osoby cierpiące za reumatoidalne zapalnie stawów powinny za wszelką cenę unikać przeciążeń.
W jaki sposób dochodzi do przeciążeń stawów?
Przeciążenia są przyczyną bolesności wielu stawów, w tym również stawu biodrowego. Najczęściej następują na skutek podjęcia zbyt dużego wysiłku względem możliwości fizycznych i wydolnościowych organizmu. Mogą być następstwem podejmowania wyczerpującej pracy fizycznej, jak i konsekwencją zbyt forsownych treningów, zwłaszcza bez wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. U osób mało sprawnych fizycznie, które borykają się z różnorodnymi schorzeniami układu ruchu,przeciążenie stawu biodrowego może pojawić się z powodu długiego spaceru po twardym podłożu. Ból w stawach biodrowych pojawia się zazwyczaj po kilku dniach od podjęcia wzmożonego wysiłku.
Bolące stawy biodrowe – jak im zapobiegać?
Leczenie stawu biodrowego, choć skuteczne, niestety bywa długotrwałe i wymaga podjęcia kompleksowych działań. Dlatego też w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto zadbać o to, by w jak największym stopniu wyeliminować ryzyko powstawania przeciążeń. Kluczowe znaczenie w tym zakresie ma oczywiście unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, ale nie tylko. Bardzo dużą rolę ogrywa prowadzenie zdrowego trybu życia i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Dodatkowo lekarze często zalecają noszenie specjalnych ortopedycznych wkładek, które korygują wady postawy, zapewniając w ten sposób równomierny rozkład masy ciała i tym samym ograniczając ryzyko powstawania przeciążeń.
Przeczytaj więcej na adamed.expert.
Guła Z. Korkosz M. Choroba zwyrodnieniowa stawów. https://reumatologia.mp.pl/choroby/65000,choroba-zwyrodnieniowa-stawow. Data dostępu: 26.05.2018.