Czyszczenie, naprawa i renowacja skórzanej tapicerki w Twoim aucie
Tapicerka już nie wygląda jak kiedyś? Nie wiesz, co zrobić, by przywrócić jej dawny wygląd? Nie panikuj, istnieją sposoby na to by ją zregenerować. Można ją wyczyścić, odświeżyć kolor, a nawet zamaskować rysy, pęknięcia i dziury. W jaki sposób? Tego można się dowiedzieć w niniejszym artykule.
- Problemy z tapicerką
- Jak często czyścić skórzaną tapicerkę?
- W jaki sposób czyścić skórzaną tapicerkę?
- Jakie powinny być środki do czyszczenia tapicerki?
- Co z rysami i pęknięciami?
Problemy z tapicerką
Każdy dumny posiadacz czterech kółek chciałby, żeby jego auto zawsze prezentowało się olśniewająco, zarówno na zewnątrz, jak i w środku – i to najlepiej wiecznie, bez żadnego względu na upływające lata. Kłopot w tym, że w życiu to tak po prostu nie działa.
I tak jak z zewnątrz pojawiają się z biegiem lat rysy czy wgniecenia, tak i tapicerka ulega różnym uszkodzeniom, takim jak otarcia, zabrudzenia, odbarwienia, a nierzadko nawet i dziury. I co teraz? Nie trać głowy, naprawę i pielęgnację skóry w samochodzie zlecisz takim firmom jak np. renowacja-skor.pl, które mają sposoby, by skórzana tapicerka wyglądała znów jak nowa. A jeśli chodzi o utrzymanie jej w należytym porządku, to sam również możesz wiele zrobić
Jak często czyścić skórzaną tapicerkę?
Przede wszystkim o tapicerkę trzeba stale dbać. Odpowiednia pielęgnacja może zapobiec przedwczesnemu jej zniszczeniu. Dlatego tak ważne jest na przykład jej regularne czyszczenie. „Regularne” czyli właściwie jak częste? Optymalna częstotliwość takich zabiegów to raz na trzy miesiące. Zbyt rzadkie czyszczenie odbija się na tapicerce niekorzystnie, ale – co może być dla niektórych zaskoczeniem – taki niekorzystny efekt może być też skutkiem czyszczenia zbyt częstego.
W jaki sposób czyścić skórzaną tapicerkę?
Zabierając się za czyszczenie tapicerki, warto ją na początek odkurzyć. Oczywiście najlepiej użyć do tego specjalnego odkurzacza samochodowego. Jeśli takowego nie posiadamy, możemy udać się na stacje benzynową – wiele z nich udostępnia klientom takie zmyślne urządzenie. A jeżeli nie mamy takiej możliwości, to jak najbardziej można wykorzystać zwyczajny odkurzacz domowy. Metoda jest nieistotna – ważne tylko, by tapicerkę odkurzyć dokładnie, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc trudno dostępnych, w rodzaju na przykład złączenia siedziska fotela z oparciem.
Gdy uwiniemy się z odkurzaniem, warto przemyć tapicerkę zwykłą wodą. Oczywiście skóra źle znosi wodę w dużych ilościach, dlatego najlepiej posłużyć się do tego celu lekko zwilżoną szmatką. Dopiero w następnej kolejności możemy zacząć mycie za pomocą środków chemicznych. Mowa tu oczywiście o specjalistycznych środkach przeznaczonych właśnie do skórzanej tapicerki, których spory wybór powinniśmy znaleźć w sklepie motoryzacyjnym. Pamiętajmy, żeby nie aplikować ich bezpośrednio na tapicerkę. Należy nałożyć je na miękką szmatkę i dopiero nią czyścić skórę.
Jakie powinny być środki do czyszczenia tapicerki?
Najważniejsze, żeby produkt był przeznaczony ściśle dla skóry naturalnej (dlatego nie zaleca się tu na przykład stosowania dostępnych w sprzedaży mokrych chusteczek do tapicerki – mogą zawierać związki chemiczne wysuszające skórę, co prowadzi do odbarwień tapicerki). Poza tym warunkiem właściwie mamy pełną dowolność wyboru, dokonujmy go więc pod kątem naszych indywidualnych potrzeb.
Środki występują w formie płynu lub pianki. Niektóre działają błyskawicznie, innym trzeba dać więcej czasu na wchłonięcie. Najpopularniejsze są te środki chemiczne, które w trakcie aplikacji przybierają pienistą konsystencję. To bardzo praktyczne, pozwala bowiem podczas mycia tapicerki ograniczyć zużycie wody. Warto też stosować środki, które oprócz czyszczenia dodatkowo impregnują skórę – w ten sposób za jednym zamachem zapewnimy naszej tapicerce czystość i ochronę.
Co z rysami i pęknięciami?
Czasem nie wystarczy oczywiście wyczyścić tapicerkę, by przywrócić jej fabryczny wygląd. Renowacja nie może się do tego ograniczyć, jeśli na skórze pojawiły się rysy i pęknięcia. W takim wypadku trzeba je starannie zamaskować. W jaki sposób? Poddaje się je zabiegowi koloryzacji, czyli pokrywa odpowiednim pigmentem. Oczywiście musi być on niezwykle precyzyjnie dobrany, by był dokładnie w tym samym odcieniu co pierwotna tapicerka i aby nawet wprawne oko nie mogło odróżnić fragmentów w ten sposób zregenerowanych.
W przypadkach, gdy zniszczenia są poważniejsze, używa się tak zwanej płynnej skóry. Nakłada się ją szpachelką, aby wypełnić ubytki w tapicerce. Po dodaniu barwnika i wyschnięciu powinna być prawie nie do odróżnienia od prawdziwej skóry.