Kredyt hipoteczny – od czego zacząć? Ile kosztuje, czy dostanę?

kredyt pod hipotekę

Kiedy rozważasz budowę domu lub zakup mieszkania, sięgasz po kredyt hipoteczny, koszt marzeń o własnych czterech kątach zazwyczaj przerasta finansowe możliwości przeciętnego Polaka. Jakie warunki musisz spełnić, ubiegając się o kredyt pod hipotekę? Co zrobić, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

kredyt pod hipotekę

Kredyt hipoteczny – od czego zacząć?

Kredyt na dom to najczęściej jedyna dostępna forma finansowania nieruchomości, zakup lub budowa domu pochłania spore ilości pieniędzy. Jeżeli zamierzasz uzyskać potrzebne Ci środki w drodze kredytu hipotecznego, musisz mieć świadomość, że to zobowiązanie, które będziesz spłacał przez wiele następnych lat, a łączna suma spłaty może Cię zaskoczyć.

Zanim złożysz wniosek o kredyt pod hipotekę, sprawdź jak kształtuje się procedura przyznawania środków w tej formie, dowiedz się na jakie czynniki zwrócić szczególną uwagę. Kredyt hipoteczny warto poznać czytając zalecenia na kredyt-pod-hipoteke.pl, gdzie znajdziesz informacje, które pozwolą Ci świadomie podjąć decyzję.

Jakie warunki kredytu pod hipotekę?

Jeżeli rozważasz opcję kredytu hipotecznego, sprawdź swoją zdolność kredytową, bank zawsze zweryfikuje Twoją możliwość spłaty zaciągniętego długu. Oceń racjonalnie, czy stać Cię na spłatę kapitału wraz z odsetkami. Instytucje finansowe nie prowadzą działalności charytatywnie, dlatego skrupulatnie oceniają ryzyko braku spłaty zobowiązania.

Rzetelnie rozlicz się ze swoją finansową przeszłością, rozpatrując złożony wniosek o kredyt hipoteczny, bank sprawdzi Twoją historię kredytową. Ureguluj więc wszystkie dotychczasowe długi, co znacznie ułatwi i przyspieszy proces ubiegania się o potrzebne Ci pieniądze.

Zgromadź oszczędności, ponieważ banki nie udzielają kredytów na pełną wartość finansowanej nieruchomości. Musisz uzbierać pulę rezerw pieniężnych, banki zazwyczaj żądają 20% wartości kupowanego domu lub mieszkania. Jeżeli Twój wkład własny będzie niższy, musisz liczyć się z węższą ofertą banków, które skłonne są udzielić kredytu pod hipotekę na takich warunkach. Brakująca wartość wkładu własnego to dodatkowe zabezpieczenia ze strony instytucji finansowej lub wyższa marża kredytu hipotecznego.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Analizując poszczególne oferty kredytu na dom lub mieszkanie, nie sugeruj się wyłącznie wysokością raty. To całkowity koszt kredytu powinien być wyznacznikiem podjętej decyzji, dlatego musisz wiedzieć, co wpływa na całkowitą cenę zobowiązania.

Zwróć uwagę na oprocentowanie kredytu hipotecznego, na które składa się marża banku oraz zmienna stawka oprocentowania. Obok odsetek istotną rolę odgrywa tutaj prowizja za udzielenie kredytu pod hipotekę, która oscyluje w granicach od 0% do 5% całkowitej wartości zaciągniętego długu. Średnia rynkowa w tym zakresie wynosi około 2%.

Przeczytaj dokładnie warunki oferty kredytowej, szukając informacji na temat ubezpieczenia na życie, cena polisy może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czytaj uważnie warunki ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, czy ubezpieczenia pomostowego, ponieważ te produkty finansowe wiążą się z wysokimi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.